Montážní návod: Jak zateplit stěny dřevostavby s minerální vlnou

Tepelná izolace
2 min

Montážní návod: Jak zateplit stěny dřevostavby s minerální vlnou

Dřevostaveb se staví čím dál víc. Oblibu si u stavebníků získaly hlavně díky rychlé montáži, ekologickým materiálům a skvělým akustickým i tepelněizolačním parametrům.

Právě za odhlučněním a tepelným komfortem v dřevostavbě stojí správně provedená izolace. Chcete vědět jak na ni? Ve videonávodu vám ukážeme, jak stěny dřevostavby dokonale zaizolovat pomocí minerální vlny Isover.  

 

5 základních kroků k zateplení stěn:

Volba vhodného materiálu
Volba vhodného materiálu

Pro izolaci vkládanou mezi dřevěné profily se ideálně hodí měkčí a středně tuhé minerální izolace, jako je Isover Fassil, Isover Woodsil, Isover Uni nebo Isover Aku.

Rozměření a vkládání izolace
Rozměření a vkládání izolace

Používejte izolační dílce o cca 15 mm širší, než je instalační pole. Izolant tím pádem lépe vyplní prostor mezi dřevěnými sloupky.

Zajištění neprůvzdušnosti (vzduchotěsnosti)
Zajištění neprůvzdušnosti (vzduchotěsnosti)

Z interiérové strany aplikujte parozábranu (nebo OSB desky s utěsněnými spoji). Kvalitně provedená parotěsná vrstva zajistí ochranu konstrukce před nežádoucí kondenzací vlhkosti.

Doplňková izolace v interiéru
Doplňková izolace v interiéru

Další vrstvu minerální izolace vkládáme v interiéru do tzv. Instalační předstěny. Poměr izolace v této předstěně (před parozábranou) a izolací v obvodové konstrukci by měl být cca 1:4.

Zakončení konstrukce
Zakončení konstrukce

Finální pohledovou vrstvu vytvoříte pomocí sádrokartonových desek.

Produkty Isover pro dřevostavby

Isover Fassil – středně tuhá kamenná vlna, funguje také jako akustická izolace a hodí se do protipožárních konstrukcí. 

Isover Woodsil – izolace speciálně vyvinutá pro dřevostavby. Šířka 580 mm je optimalizovaný rozměr do konstrukcí s dřevěnými rošty s profilem 60 mm v osové vzdálenosti 625 mm. Ty jsou poté zaklopenými OSB či SDK deskami šíře 1 250 mm.

Isover Uni – univerzální kamenná vlna pro výplně provětrávaných fasád, příček, stropních konstrukcí i šikmých střech.

Isover Aku – ideální volba, pokud hledáte materiál s co nejlepšími, zvukově-izolačními vlastnostmi.

Montážní návod: Jak na zateplení kontaktní fasády polystyrenem

Tepelná izolace
2 min

Montážní návod: Jak na zateplení kontaktní fasády polystyrenem

Bez zateplení se dnes nevyplatí stavět. Ve videu vám ukážeme, jak si správně zateplit bydlení jedním z nejpoužívanějších izolantů – polystyrenem.

EPS desky od Isoveru mají výbornou účinnost tepelné izolace, snadno se s nimi manipuluje, a všechny se navíc vyrábí v samozhášivém provedení.

 

Postup montáže:

Příprava podkladu
Příprava podkladu

Ze všeho nejdřív je potřeba důkladně očistit stávající povrch fasády. Následně můžete přistoupit ke kontrole rovinnosti povrchu pomocí vodováhy.

Tip: Sokl nad terénem nebo nad balkony může trpět vlivem povětrnostních podmínek a zvýšené vlhkosti. Pokud zateplujete tuto část fasády, použijte izolační desky Isover EPS Sokl 3000. Jde o speciální EPS s minimální nasákavostí, vysokou pevností v tlaku a mrazuvzdorností.

Formátování izolačních desek
Formátování izolačních desek

EPS desky seřízněte do požadovaného rozměru pomocí odporové řezačky nebo ruční pily na polystyren.

Lepení izolace
Lepení izolace

Lepicí hmotu na EPS desky jako obvodový rámeček. Do něj přidejte 2 až 3 lepicí terče. Lepidlo by mělo tvořit alespoň 40 % lepené části desky. Po zatvrdnutí lepidla zbruste desky tak, aby byl povrch opět v rovině.

Tip: Grafitový izolant Isover EPS GreyWall Plus nikdy nelepte na přímém slunci. Mezi deskami mohou vlivem teplotních změn vznikat nežádoucí mezery. 

Kotvení desek
Kotvení desek

Předvrtejte otvory pro hmoždinky přes izolaci do podkladového zdiva. Během kotvení EPS desek se řiďte projektovou dokumentací, ta udává počet i umístění hmoždinek.

Základní vrstva fasády
Základní vrstva fasády

Po osazení kotev začínají práce na základní vrstvě, která se vyztuží skelnou síťovinou – perlinkou. Na izolační desky nejprve naneste stěrkovou hmotu, do ní pak zatlačíte perlinku nerezovým hladítkem. Stěrku, která prostoupila perlinkou, uhlaďte.

Penetrace základní vrstvy
Penetrace základní vrstvy

Po dostatečném zatvrdnutí základní vrstvy přijde na řadu penetrační nátěr. Ten pomůže snížit a sjednotit savost podkladu. Jakmile vyschne, často už následující den, je čas na konečnou povrchovou úpravu. Běžně se používají ušlechtilé tenkovrstvé omítky různých barev a struktur.

Nakupte fasádní výrobky Isover a odneste si perlinku zdarma

1 min

Nakupte fasádní výrobky Isover a odneste si perlinku zdarma

Nakupte fasádní výrobky Isover a odneste si perlinku zdarma

 

Připravili jsme pro vás speciální prodejní akci, která bude probíhat v období od 14. 10. do 30. 11. 2024. Při nákupu 11 m3 fasádních výrobků Isover - Isover TF Profi, Isover TF a Isover NF 333, získáte jednu roli Isover Perlinky R131 A101 (55 m2) zdarma.

Perlinka role

Akce umožňuje kombinaci těchto produktů dle vašich potřeb a vztahuje se na nové objednávky s dodáním materiálu na jedno místo. Nabídka však neplatí pro již domluvené projekty s mimořádnými objektovými cenami. Nepropásněte příležitost získat kvalitní fasádní materiály a zároveň ušetřit na doplňcích!

Najděte si svého distributora

domecek

Máte otázky?
Obraťte se na naši obchodní a technickou podporu

[email protected]

+420 226 292 221

 

Zaslat dotaz

Co s izolací po povodních?

6 min

Co s izolací po povodních?

Co s izolací po povodních?

 

Je známo, že tepelné izolace plní svoji funkci pouze tehdy, jsou-li suché. Jejich podstatou je totiž uzavření vzduchu do malých prostorů, které nedovolují jeho pohyb. Co se však stane s tepelnou izolací, je-li vystavena působení kapalné vlhkosti, například kvůli zatopení domu povodňovou vodou?

Mnohé odborné prameny uvádějí, že vlhkost, která zaujímá 1 % objemu izolace způsobuje zvýšení, tepelné vodivosti o 4 až 6 %. Důvodem je skutečnost, že tepelná vodivost vody je 25 x větší než tepelná vodivost suchého nehybného vzduchu. Z těchto důvodů je tedy pro zachování správné a dlouhodobé funkce izolace nezbytně nutné předejít jejímu možnému navlhnutí.

Jak je to s minerální izolací?

Minerální izolace používané ve stavebních a technických aplikacích jsou hydrofobizované, tedy vodoodpudivé. Pokud se během montáže izolace dostane materiál do kontaktu např. s dešťovou vodou, pak dopadající voda bude po povrchu stékat, a netvoří překážku pro konečné zakrytí ochranou vrstvou chránící izolaci před povětrnostními vlivy. Z krátkodobého hlediska tedy nemůže dešťová voda ohrozit izolační schopnost materiálu. Přesto je nezbytně nutné chránit minerální izolaci před vlhkostí během přepravy, skladování i při aplikaci. 

Dlouhodobé vystavení materiálu vlhkosti, například zaplavením konstrukcí povodňovou vodou, přináší mimo ztráty izolačních vlastností i další nežádoucí jevy.

Pórovitou strukturu izolací z minerální vlny tvoří prostorově nahodilé uspořádání jednotlivých vláken. Jejich trvalou vzájemnou polohu zajišťuje organické pojivo. Pokud by po určité době došlo k proniknutí vody do celého průřezu izolační vrstvy, může dojít kvůli agresivním složkám záplavové vody k narušení, nebo částečnému vyplavení tohoto pojiva. Materiál zplstnatí (slehne) a ani po případném oschnutí se nevrátí do původní struktury. Zplihlá, byť vyschlá izolace by nemohla plnit svůj účel – neizolovala by. Navíc zde hrozí velké riziko plísní, při vysychání izolace nasáklé znečištěnou povodňovou vodou.

 

Co s izolací po povodních?

A jak na vlhkost reaguje polystyren?

Tepelné izolace z pěnového polystyrenu (EPS) používané ve stavebnictví, jsou již z podstaty své struktury materiálu poměrně málo nasákavé. Při laboratorních testech se zkouší nasákavost při ponoření po dobu 28 dní a běžné stavební materiály vykazují nasákavost do 5 %. Při delším ponoření by hodnota byla pochopitelně vyšší, ale to není případ povodní, kdy zaplavení (ponoření) trvá jednotky dní. Z tohoto důvodu se předpokládá nasáknutí materiálu cca do 1 %. Ze zaplavených desek EPS tato zvýšená vlhkost do 1 % pak během několika týdnů až měsíců postupně z konstrukce vyschne. Důležitou vlastností EPS je zachování mechanických vlastností (zejména pevnost v tlaku a tahu) i při zvýšené vlhkosti, tj. vlhký materiál v konstrukci plní dále svoji statickou funkci. Z tohoto důvodu nehrozí např. sedání podlah apod. Tepelná vodivost EPS s rostoucí vlhkostí také mírně roste. Pro konkrétní hodnoty nasákavosti do 1 % vzroste např. pro typický podlahový materiál EPS 100S z hodnoty 0,0343 W.m-1K-1 ve zcela suchém stavu na 0,0360 W.m-1K-1 při 1% vlhkosti tj. EPS si při krátkodobém zaplavení uchovává cca 95% izolační schopnosti.

Podlahy a fasáda

Povodňová voda nejvíce zasáhne konstrukce podlah a fasád, dostává se mnohdy i pod povrch, dovnitř konstrukce. Každý druh tepelného izolantu má různou nasákavost a povodňová voda může více či méně jeho vlastnosti a chování v konstrukcích ovlivnit.

V případě zaplavení podlahy se do tepelné izolace vlhkost skrz vrchní vrstvu dostane vždy. Konstrukcí podlah je celá řada, nejčastěji však zůstává vlhkost mezi vrchní betonovou a spodní hydroizolační vrstvou, tedy v místě, kde je instalována tepelná izolace. 

 

Zaplavení podlahy

Sokl a spodní část stavby

Spodní část fasády je konstrukčně navržena tak aby odolávala běžné odkapové vodě či tajícímu sněhu, které pravidelně (krátkodobě) působí na soklovou část fasády. V případě záplavy je situace odlišná. Množství vody a délka jejího působení způsobí, že se vlhkost dostane do tepelné izolace a následně dále do nosného systému stěn.

Porovnání

  Zaplavená podlaha Zaplavená fasáda
Extrudovaný polystyrén (XPS)
  • Množství vlhkosti v izolantu vzroste jen minimálně, pouze o desetiny procent.
  • Pokud nedošlo k poškození dalších konstrukcí či k mechanickému poškození izolace samotné, je stále plně funkční a není třeba ji nahrazovat novou izolací.
  • Zajišťuje trvalou odolnost proti vodě, XPS se nejčastěji používá pouze v soklových částech.
  • Odolnost proti vodě nemají vždy omítky či lepidla, kterými je izolant připevněn.
  • Samotný izolant je možné při opravě soklu znovu použít.
Expandovaný polystyrén (EPS)
  • Množství vlhkosti v izolantu může vzrůst až o 1 % v závislosti na době zaplavení.
  • Izolace si zachovává mechanické vlastnosti (pevnost v tlaku,..).
  • Proces vysychání bude trvat řadu měsíců.
  • Pokud nedošlo k poškození dalších konstrukcí či k mechanickému poškození izolace samotné, je stále plně funkční a není třeba ji nahrazovat novou izolací.
  • Vlhkost se dostane v množství do 1 % i do izolantu.
  • Zhoršuje se tepelná izolace max. o 5 %.
  • Izolant si zachovává své mechanické vlastnosti (pevnost v tahu, smyku,..).
  • Dle množství vlhkosti izolant vysychá několik týdnů až měsíců, v závislosti na prodyšnosti použité omítky. 
Minerální izolace (MI)
  • Množství vlhkosti v izolantu vzroste o desítky procent a izolace ztrácí nejen své tepelné ale i mechanické vlastnosti.
  • Samotná minerální izolace velmi lehce vysychá, ale
  • ve vrstvě mezi hydroizolací a betonovou či anhydritovou vrstvou bude opět vysychání trvat i několik let.
  • Doporučujeme minerální izolaci nahradit novou.
  • Izolace je při záplavách během desítek minut mokrá a neochrání ji ani kvalitní omítka.
  • Díky hydrofobizačním přísadám není vody ve vatě o mnoho více než v polystyrenu. 
  • Díky své struktuře velmi rychle vysychá, a to v řádu několika dnů až týdnů.
  • Rychlost vysychání závisí na množství vody v izolaci a typu použité omítky.

 

Způsoby, jak snížit dopad povodní

Je velmi složité vytvořit univerzální návod, jelikož vždy záleží na charakteru záplavy, a především na době zatopení a množství konstrukcí vodou zasažených. Při plánované rekonstrukci je však možné využít výše popsané vlastnosti jednotlivých materiálů a vhodně je v konstrukcích použít, zvláště u domů v záplavových oblastech.

U podlahových konstrukcí lze dopad povodně minimalizovat použitím nenasákavých materiálů z expandovaného polystyrenu (EPS) a extrudovaného polystyrenu (XPS), kde izolace i po krátkodobém zaplavení bude stále plnit svoji funkci.

U fasád lze rizika snížit zvýšením spodní části fasády, nejlépe s použitím extrudovaného polystyrenu, nebo soklových desek EPS tak, aby izolace z nenasákavého materiálu sahala nad možnou výšku povodňové vody. Ideální výška by měla vycházet především z dosavadních zkušeností, a nejvýše historicky dosažené výše hladiny vody. 

 

Způsoby, jak snížit dopad povodní

Závěr

Náprava škod způsobených povodní je vždy bolestná. Jednak pro rozsah škod, jednak pro jejich neočekávaný výskyt. Náprava zatopených izolací znamená jejich stržení, ekologickou likvidaci, revizi, případně opravu povrchu pod izolací a provedení zcela nového izolačního systému. Náklady jsou vyšší než u původně pořizované izolace. Ignorování nutnosti výměny může znamenat znásobení tepelných ztrát v provozu (zejména u technických izolací, kde se vyskytují podstatně vyšší teploty než u stavebních izolací) a výskytu plísní v důsledku nedostatečného vyschnutí konstrukce a kontaminace vodou s organickými zbytky. V případě vysoušení je nutné zdivo zbavovat vlhkosti postupně, aby nedošlo k narušení jeho statiky.

Všeobecná potřeba hospodárného počínání na všech úsecích hospodářského dění vyžaduje ekonomické zhodnocení nároků na obnovení izolace na jedné straně a škod již způsobených a dále narůstajících při odmítnutí nebo odložení této nutnosti na straně druhé.

Kolik stojí zateplení? 
Poptejte orientační kalkulaci zdarma 

Naši techničtí specialisté vám rádi pomohou s výběrem materiálu, spočítají jeho potřebné množství i orientační ceny a navíc vás nasměrují přímo k nejbližšímu prodejci.
Služba je zcela zdarma.  

 

Chci kalkulaci zdarma

Image
Domeček - Technická podpora

 

 

Isover Cladisol

Systém zateplení provětrávaných fasád s přerušeným tepelným mostem. Jde o kombinaci kazetového systému typu C, profilovaného plechu na vnější straně a výplňového izolantu Isover Fassil.

Webinář ADMD: Udržitelnost ve stavebnictví 20. 2. 2024

1 min

Webinář ADMD: Udržitelnost ve stavebnictví 20. 2. 2024

Webinář ADMD: Udržitelnost ve stavebnictví

 

Chcete se dozvědět více o inovacích a udržitelných řešeních, které mohou ovlivnit budoucnost udržitelného stavebnictví? Připojte se na tento webinář.

20. 2. 2024

od 15:00 do 15:45
+ 15 min. prostor pro diskuzi

online vysílání
nutná registrace

V dnešní době představují budovy až 40 procent všech emisí oxidu uhličitého, a proto je klíčové zaměřit se na opatření, která mohou tuto problematiku zvrátit. Jaké možnosti nám stavební materiály a postupy nabízejí a jakým způsobem můžeme přispět ke snížení emisí? 

 

Přednášející Saint-Gobain Construction Products CZ a.s.:

Tomáš Korecký, značka Rigips

Tomáš Truxa, značka Isover

Záznam webináře

Montážní návod: Jak na zateplení fasády pomocí Isover EPS GreyWall Plus

Tepelná izolace
3 min

Montážní návod: Jak na zateplení fasády pomocí Isover EPS GreyWall Plus

Optimální tepelnou izolaci domu zajistí polystyren Isover EPS GreyWall Plus. Poznáte ho podle tmavě šedé barvy, kterou způsobuje grafitová příměs. Díky grafitu má tento produkt vyšší tepelněizolační schopnosti, protože grafit odráží a absorbuje tepelné záření, což výrazně snižuje tepelné ztráty oproti běžným bílým polystyrenům.

A jak se s ním správně zatepluje? To se dozvíte ve videu od Svépomocí.cz:

Montážní postup:

Příprava podkladu
Příprava podkladu

Před samotnou montáží izolace je potřeba cihlovou stěnu důkladně očistit.

Řezání desek
Řezání desek

Hned po úklidu stěny můžete začít s naměřením velikosti první EPS desky. A to tak, aby se dodržela skladba desek na vazbu.

EPS desky řežte nožem na izolace, nebo odporovou řezačkou – ta je přesná, a navíc se s ní pracuje rychleji a snadněji než s nožem.

Lepicí hmota
Lepicí hmota

Rozmíchejte v nádobě lepicí směs s vodou v poměru podle návodu od výrobce. A pokračujte nanesením lepidla na EPS desku. Ideální provedení je v podobě celistvého rámečku po obvodu desky, do jeho středu pak ještě přidejte několik „terčů“ lepidla.

Pamatujte, že lepidlo by po nalepení izolace na stěnu mělo tvořit asi 40 % plochy dané EPS desky.

Nalepení izolace na stěnu
Nalepení izolace na stěnu

Postupně nalepte izolaci na stěnu. Vždy při tom vodováhou zkontrolujte rovinnost nalepených desek. Korekce stačí provést lehkým poklepáním pomocí gumové paličky.

Kotvení desek
Kotvení desek

Lepidlo dostatečně vytvrdlo a teď je čas na kotvení EPS desek. To se provádí ideálně zápustnou montáží se speciálními talířovými hmoždinkami.

Nejdříve skrz izolační vrstvu provrtejte do stěny otvor pro hmoždinky. Na stejných místech pak vyfrézujete otvory pro zápustnou montáž.

Vložení hmoždinky
Vložení hmoždinky

Vložte do vyvrtaného otvoru natloukací hmoždinku a zatlučte její trn. Ve finále stačí už jen polystyrenovou zátkou zakrýt vyfrézované prohlubně s talířky hmoždinek.

Tipy a triky od profíků: 

- Vznikly vám mezi deskami malé mezery? Utěsníte je snadno pomocí PUR pěny. V případě, že jsou mezery širší než 3 mm, bude vhodnější vyplnit je EPS přířezem.

- Izolaci Isover GreyWall při stavbě zakrývejte. Kvůli své tmavé barvě se na přímém slunečním světle více zahřeje, čímž může dojít k elastické deformaci.

- Používejte výhradně kvalitní certifikovaná lepidla. V opačném případě by se kvůli grafitové příměsi v deskách mohla snížit přídržnost podkladu a izolantu.

Naučte se to od profíků

Provedeme vás zateplením krok za krokem

Izolace šetří náklady na vytápění, tlumí hluk, chrání fasádu. Musí být ale provedená správně, protože i nepatrná chyba může efektivitu výrazně snížit. V našem 10dílném seriálu vám proto představíme největší úskalí zateplování i to, jak se jim vyhnout.

Taky můžete využít kompletní montážní návody. S nimiž vám zateplování půjde pěkně od ruky a bez zbytečných chyb.

Získejte až 650 tisíc na zateplení domu

Program Nová zelená úsporám opět rozděluje příspěvky na úsporná opatření. Pokud plánujete zateplovat, můžete získat 30–650 tisíc korun, nejvýše 50 % z celkových způsobilých výdajů. Platí přitom, že čím lepší zateplení provedete, tím větší dotaci získáte.

Chci vědět více o dotacích

Izolační inspektoři vám poradí, jak zateplovat bez chyb.

1. díl: Zateplení šikmé střechy

V zimě brání únikům tepla z interiéru, v létě zabraňuje přehřívání podkroví. Řeč je o izolaci šikmé střechy, která vám umožní využít půdu jako obytný prostor. Vsaďte na ověřené materiály a zajistěte si nejen pohodlí, ale i větší úsporu energií.


Prohlédnout materiály

Na jaké chyby si dát pozor?

 

Mezery mezi izolací a krokví: Než budete řezat pásy minerální vaty, dobře změřte rozteč mezi každými dvěma krokvemi. Ta bývá málokdy všude stejná, a pokud by pásy do prostoru neseděly, bude mezerou unikat teplo.

Nekvalitní materiál: Izolant nízké kvality nemusí správně držet mezi krokvemi nebo se časem slehne a zhorší se jeho tepelně-izolační vlastnosti. Vybírejte proto pečlivě. Vsadit můžete třeba na Isover Unirol Profi.

Narušení parozábrany: Při instalaci rozvodů dejte pozor. Porušená parozábrana může mít za následek zatékání, vznik map a plísní. K uložení rozvodů využijte ještě jednu vrstvu izolace. 

Přečtěte si o všech chybách

2. díl: Skladba izolace šikmé střechy

Správné zateplení ochrání vaši střechu před povětrnostními vlivy a zajistí vám úsporu nákladů. Důležitý je přitom nejen druh izolantu, ale i jeho tloušťka a celková skladba zateplení.

Seznamte se s vhodnými produkty

V čem se nejvíc chybuje?

Nedostatečná tloušťka izolace: Podle normy musí mít izolace tloušťku aspoň 300 mm. Izolant přitom představuje pouze 3 – 5 % nákladů na zateplení, které se vám navíc brzo vrátí v podobě úspory za energie.

Špatný poměr izolace: V našich klimatických podmínkách by mělo platit: pět dílů izolace nad parozábranou, jeden díl pod ní. Samozřejmě, že nejlepší je vše ověřit výpočtem.

Podívejte se na montážní návod

3. díl: Aplikace parozábrany

Parozábrana (parotěsnicí fólie) je nezbytnou součást zateplení. Bez ní by se do konstrukce dostala vodní pára obsažená ve vzduchu, a to by mělo svoje následky: nižší účinnost izolace, degradaci materiálů nebo vznik plísní. Extrémně důležitá je hlavně u hodně izolovaných staveb, jakými jsou pasivní domy.

Nejčastější chyby při instalaci:

Špatně řešené spoje: jednotlivé pásy parozábrany musí být neprodyšně spojené. K tomu vám poslouží izolační páska a tmel. 

Použití nesprávné pásky: Klasická izolepa, gaffa ani jiná páska se na lepení parozábrany rozhodně nehodí. Po pár dnech odpadne.

Nekvalitní fólie: Pozor na parozábrany bez certifikace. Můžou obsahovat mikroperforace a nebudou pak plnit svou funkci. 

Další možné chyby

TIP

Kromě parozábrany existuje taky parobrzda. Ta vodní páry úplně neblokuje, ale řízeně je propouští. U nás takto najdete chytrou parozábranu Isover Vario®, která je v zimě vzduchotěsná, v létě částečně prodyšná.

4. díl: Izolace příčky

Bytová příčka má hned dvě užitečné funkce: rozděluje jeden prostor na dva a zajišťuje akustickou izolaci. Ideální kombinaci v tomto případě představuje příčka ze sádrokartonu doplněná minerální vatou. Pokud ale nejsou dotažené detaily, můžete se připravit až o 10 dB. 

Produkty k akustické izolaci příček

 

Na co se zaměřit, aby akustická izolace fungovala? 

Těsnění na profilech: na obvodové CW i UW profily se musí nalepit akustická páska, jinak by docházelo k přenosu hluku. 

Rozměr izolačních pásů: izolace užší než rozteč profilů se bude v konstrukci hýbat a nesplní dobře svou funkci. 

Postup prací: nejdřív postavte příčku, pak až vylijte podlahu a nainstalujte podhled. V opačném případě můžou vzniknout mezery, kterými bude pronikat hluk. 

Další úskalí při stavbě příčky

5. díl: Odhlučnění podlahy

Dupání nebo hluk předmětů spadlých na zem se dá účinně vyřešit jen tzv. kročejovou izolací. Ta totiž eliminuje zvuky vznikající přímo kontaktem se stavební konstrukcí. K izolaci se používá kročejový polystyren nebo kročejová minerální vata. 

Materiály k izolaci podlahy

 

Nezapomeňte, že:

Ideální tloušťka izolace je 20 – 40 mm. Z hlediska účinnosti nemá cenu pokládat vrstvu silnější než 50 cm. Na podlaze by navíc mohly vzniknout nerovnosti.

Izolace neslouží ke zvýšení ani k vyrovnání podlahy. Pro tento účel existuje podlahový polystyren, například Isover EPS 100

Bez akustické pásky to nepůjde: vytváří totiž dilatační spáru mezi roznášecí deskou a stěnou – brání tak bočnímu přenosu hluku.

Další časté chyby

6. díl: Izolace soklu

Často opomíjená, přitom důležitá část zateplení. Díky izolaci soklu nepromrznou obvodové základy ani části terénu pod stavbou. Tím se zvýší povrchová teplota v rozích místnosti a nebude hrozit, že by vám uvnitř domu vyrazila plíseň.

Materiály k izolaci soklu

Rizika při izolaci soklu:

Špatně zvolený polystyren: k zateplení soklu se nedá použít hladký polystyren – obklady nebo omítka by z něj časem opadaly. Použijte ten s vaflovou strukturou, nebo povrch alespoň zdrsněte.
Neupravený podklad: nečistoty, mastnota, prach nebo biotická napadení zhoršují přídržnost lepidla. Proto podklad před montáží polystyrenu dobře očistěte, případně aplikujte penetraci.

Propíchnutí hydroizolace: až budete instalovat polystyren, dejte pozor. Soklová část se může kotvit v min. výšce 30 cm nad úrovní terénu, aby hmoždinky nepoškodily hydroizolaci. 

7. díl: Zateplení fasády polystyrenem

Se správným zateplením můžete ušetřit 30 – 60 % nákladů na vytápění. A proč zvolit zrovna polystyren? Má výborné tepelně-izolační schopnosti, nízkou hmotnost a snadno se instaluje. Kromě toho vás potěší i výborný poměr cena/výkon.

Sortiment fasádních polystyrenů

V čem se chybuje?

Lepení desek na nevhodný podklad: nesoudržný, drolící se a znečištěný povrch, způsobí, že izolace nebude držet a časem odpadne. Navíc se pod povrch zateplení může dostat vlhkost.

Napojení desek nad sebe bez vazby: pokud na sebe navazují spáry, hrozí popraskání vlivem pnutí a působení povětrnostních vlivů. Desky je nutné klást vždy tzv. „na převazbu“.

Nesprávné nalepení izolace: mezi deskou polystyrenu a povrchem stěny nesmí být mezera. Mohl by tudy proudit vzduch, v horším případě hrozí pozdější odlepení izolace. Při lepení proto nezapomeňte udělat tzv. „rámeček z lepidla“.

Na co si dát ještě pozor?

 

8. díl: Skladba vegetační střechy

Vegetační střechy jsou řešením, jak osvěžit města a vnést do nich víc zeleně: pohlcují prach, zadržují dešťovou vodu, snižují koncentraci přízemního ozonu a tlumí hluk. Oproti klasické ploché střeše má ta vegetační v létě až o 40 °C nižší teplotu.

Řešení pro zelené střechy

V čem se chybuje?

Nesváření hydroizolace: pokud se pásy hydroizolace pevně nespojí svářením, hrozí prorůstání kořenů do spodních vrstev izolace.
Nesprávný substrát: hlína ze zahrady nebo pole nebude na zelené střeše fungovat. Volte jedině speciální substrát.  
Špatně zvolená minerální vlna: na vegetační střechu patří jedině ta hydrofilní. Kdybyste totiž použili hydrofobní vlnu, voda by po povrchu střechy stekla.

 

9. díl: Zateplení fasády minerální izolací

Spolu s polystyrenem jde o nejčastěji používaný izolant. Prodává se v podobě skelné vaty a kamenné vlny. Oproti polystyrenu má minerální izolace hned několik výhod: dobře tlumí hluk, má skvělé protipožární vlastnosti a vysokou paropropustnot.

Sortiment minerálních izolací

Časté chyby při instalaci:

Použití příliš měkké minerální vlny: taková izolace nebude klást odpor hmoždinkám. Hrozí, že se dostanou moc hluboko a vlnu neukotví.

Vyrovnání povrchu polystyrenem: z hlediska požární bezpečnosti je to nepřípustné. Malé nerovnosti můžete upravit lepidlem, ty velké vhodnou omítkou (nebo použít izolační desky ve více tloušťkách). 

Použití špatných hmoždinek nebo jejich nesprávná aplikace: volte vždy hmoždinky určené do minerální vaty. A dejte pozor, aby se ve vatě nehýbaly. – kotvení by pak nebylo tak pevné. 

Další možné chyby

10. díl: Zateplení podlahy půdy

Pokud máte neobývané podkroví, zateplení podlahy se vám určitě vyplatí. Teplo ze spodních místností nebude unikat do půdních prostor (může jít až o 25 % vnitřního tepla). Zateplení půdy patří mezi ty nejefektivnější.  

V Isover vyrábíme speciálně pro tento účel systém Isover STEPCross, který kombinuje minerální izolaci a pěnový polystyren.

Objevte všechny jeho výhody

Na co si dát pozor:

Špatně položená parozábrana bez přesahů: mezi jednotlivými pásy fólie a u stěn nad podlahou musí být přesahy aspoň 10 cm. V opačném případě hrozí vznik propustných mostů. Spoje proto přelepte páskou a následně přetmelte.
Podklad s nečistotami: ostré výběžky, kamínky a další částečky můžou protrhnout parozábranu a do konstrukce se bude dostávat vlhkost. Věnujte čas přípravě podkladu a pořádně ho očistěte.

Nedostatečně široké pásy izolace: až budete řezat minerální vlnu, udělejte pásy raději o 1 cm širší, než je rozteč mezi trámy. Vlnu mezi ně snadno vpasujete a zabráníte tomu, že by případnou mezerou unikalo teplo.

Na co si dát ještě pozor?

Webinář: Zelené střechy a fasády

1 min

Webinář: Zelené střechy a fasády

Webinář: Zelené střechy a fasády

 

Městské oázy v podobě zelených střech jsou trendem poslední doby.

30. 8. 2023

online vysílání

Zelené střechy poskytují nejen prostor pro relaxaci a zvyšují atraktivitu bydlení, ale kromě estetické funkce mají i celou řadu dalších výhod. Navíc je můžete vhodně kombinovat s fotovoltaickými panely, a zajistit tak svému bydlení obnovitelnou elektrickou energii.

 

V našem webináři se dozvíte:

● Jaké výhody vlastně ozeleněné střechy či fasády přinášejí

Jaký typ vegetačních střech by byl vhodný pro vaši stavbu

Jak náročná je údržba jednotlivých typů

Jaké zvolit rostliny

 

Pozvání přijali:

Ing. arch. Josef Hoffmann, produktový & marketingový manažer pro zelené aplikace Isover

Ing. arch. Tomáš Truxa, produktový manažer pro udržitelnost Isover

Záznam webináře

Webinář: Jaká bude Nová zelená úsporám od září 2023?

1 min

Webinář: Jaká bude Nová zelená úsporám od září 2023?

Webinář: Jaká bude Nová zelená úsporám od září 2023?

 

Čtvrtý květnový týden byl nakloněn všem, kdo netrpělivě očekávali vyhlášení nové podoby programu Nová zelená úsporám.

16. 6. 2023

online vysílání

Dne 24. května představil ministr životního prostředí základní body nového programu, který začne platit od září tohoto roku.

Jaké změny to jsou, koho a čeho se budou týkat nám vysvětlí zástupce Státního fondu životního prostředí pan Jakub Hrbek.

Nebude chybět ani reportáž s výkonnou ředitelkou Svazu měst a obcí paní Radkou Vladykovou, která nám řekne, jak se dotkne NZÚ nově otevřené oblasti bytových domů, které vlastní obce a města.

Samozřejmě nelze opomenout připravenost výrobce, kterého bude zastupovat pan Miloš Hutník ze společnosti Saint-Gobain.

Pořad moderuje Zuzana Kozáková z Evropy 2.

 

Pozvání přijali:

Jakub Hrbek, zástupce Státního fondu životního prostředí

Radka Vladyková, výkonná ředitelka Svazu měst a obcí

Miloš Hutník, Saint-Gobain

Záznam webináře

Webinář: Systémová řešení pro dřevostavby

1 min

Webinář: Systémová řešení pro dřevostavby

Webinář: Systémová řešení pro dřevostavby

 

 

31. 5. 2023

online vysílání

Fasády i ostatní skladby určené pro dřevěné konstrukce musí splňovat řadu specifik, která si spolu s odborníky z divizí Weber a Isover představíme v tomto webináři.

Konstrukce dřevostaveb jsou v poslední době stále populárnější. Jejich rychlá výstavba a možnost prefabrikace jsou častým důvodem volby této technologie výstavby převážně rodinných domů. Fasády i ostatní skladby pro dřevěné konstrukce musí však plnit určitá specifika. Některá systémová řešení určená pro dřevostavby si proto představíme v našem webináři.

 

Pozvání přijali:

Lukáš Kostka, produktový manažer Isover

Tomáš Pošta, produktový manažer fasády Weber

Miroslav Trojan, market manažer fasády Weber

Záznam webináře

Webinář: Řešení Saint-Gobain v programu Nová zelená úsporám - Rok plný úspor

1 min

Webinář: Řešení Saint-Gobain v programu Nová zelená úsporám - Rok plný úspor

Webinář: Řešení Saint-Gobain v programu Nová zelená úsporám - Rok plný úspor

 

 

22. 5. 2023

online vysílání

Každému z nás zima vystavila účet za topení a energie a s určitým předstihem na nás pamatovali i výrobci a distributoři jmenovaných komodit. Otázka, zda dělat nějaká opatření v rámci snížení spotřeby energií, se změnila na otázky, jaká opatření provést a kdo mi s tím pomůže nebo finančně přispěje.

Květnový webinář na téma Rok 2023 plný úspor s názvem Řešení Saint-Gobain v programu Nová zelená úsporám bude určitě vodítkem a zdrojem potřebných informací, do hry také vstoupí další vývoj a novinky, který nám Program Nová zelená úsporám chystá.

 

Pozvání přijali:

Ing. Jakub Hrbek, Státní fond životního prostředí

Ing. Martina Kuchařová, energetický specialista

Ing. Miloš Hutník, za výrobce Saint-Gobain

Záznam webináře

Pravdy a mýty o zateplení

Věty, které možná slýcháte na schůzi, a jak na ně odpovědět

 ● „Jsou to jen vyhozené peníze, další moderní výmysl.“
Zateplení něco stojí, to je pravda. Investice se vám ale vrátí, protože se správně izolovaným domem ušetříte za topení. Na konci roku vás tak potěší nižší vyúčtování.

 ● „Kdo to zaplatí? Akorát nám kvůli tomu zvednou nájem.“ 
Na zateplení, stejně jako na ostatní práce v bytovém domě, se používají prostředky z fondu oprav. Tam pravidelně přispívá každý vlastník bytové jednotky. Něco už tedy určitě máte „našetřeno“. Až polovinu nákladů vám navíc může zaplatit příspěvek z dotačního programu Nová zelená úsporám.

 ● „Když se na fasádu přilepí izolace, nebude to dýchat. V bytech se začne tvořit plíseň.”
Stěny domu stejně neslouží k větrání. Od toho jsou tu okna, případně tzv. řízené větrání pomocí digestoří, spár v konstrukcích apod. Zateplení tvorbu plísní nepodporuje, právě naopak. Když dům izolujete, sníží se riziko kondenzace vodních par. A pokud se plíseň v bytě přece jen objeví, nesouvisí to s vnější izolací, ale s nedostatečným větráním, kdy novými těsnými okny je potřeba větrat jinak než děravými starými. Vnitřní vlhkost nemá v bytech přesahovat 50-60%

 ● „Dům už zateplený byl, před 20 lety. Další izolaci nepotřebujeme.“
Před takovou dobou platily nižší ceny energií a pro zateplení úplně jiné standardy, které už dnešním nárokům nevyhovují. Zatímco dřív se používala izolace o tloušťce 50–80 mm, dnes předpisy doporučují minimálně 140–200 mm. Nemusíte se ale bát, že by s tloušťkou výrazněji vzrostla i cena. Izolant totiž tvoří jenom ⅓ nákladů na zateplení.  A rozhodně se vyplatí dnes investovat o něco víc než za pár let zateplovat znovu.

Kolik stojí zateplení? 
Poptejte orientační kalkulaci zdarma 

Naši techničtí specialisté vám rádi pomohou s výběrem materiálu, spočítají jeho potřebné množství i orientační ceny a navíc vás nasměrují přímo k nejbližšímu prodejci.
Služba je zcela zdarma.  

 

Chci kalkulaci zdarma

Image
Domeček - Technická podpora

 

 

7 konkrétních přínosů zateplení

Některé jsme nastínili už v úvodu, ale rozhodně to není všechno. Arsenal výhod přichází teprve teď. Co vám tedy zateplení přinese? 

1. Ušetříte až 50 % na energiích.

Díky správně provedené izolaci vám nebude z domu unikat teplo, takže za topení (nebo případnou klimatizaci) zaplatíte méně. Pokud je budova zateplená tak, jak má, můžete uspořit až polovinu nákladů. 

2. Ochráníte své zdraví.

Se zateplením se snižuje riziko vzniku plísní. Proč? Vzroste totiž povrchová teplota vnitřních stěn, a nehrozí tak, že by se vytvořil tzv. „rosný bod“ Právě ten je zodpovědný za kondenzaci vodních par a následné plísně.

3. Utlumíte hluk z ulice.

Minerální izolace má nejen skvělé tepelně-izolační vlastnosti, ale i výborné akustické parametry. Pokud tedy bydlíte v rušné ulici, zateplení vám pomůže budovu odhlučnit. 

4. Zlepšíte vzhled domu a prodloužíte jeho životnost.

Spolu se zateplením dostane budova taky moderní a funkční fasádu. Dům bude jako nový, chráněný před nepříznivými vlivy počasí po dlouhá léta. 

5. Zvýšíte tržní hodnotu bytů.

Za byt v zatepleném domě si můžete říct víc než za ten, který izolaci nemá. Přece jen lidé budou raději bydlet tam, kde nedají celou výplatu za topení.

6. V bytě vám bude příjemně za každého počasí.

Nejen, že izolace brání únikům tepla z budovy ven, ale taky zamezuje přehřívání domu v horkých letních dnech. 

7. Budete chránit životní prostředí.

Velká část energie se vyrábí spalováním uhlí, čímž vzniká CO₂, negativně působící na klima. Když budete méně topit, přispějte k nižší produkci CO₂ a dalších škodlivin z topení. 
 

Na co nezapomenout,
pokud se rozhodnete zateplit bytový dům

šipkaProjektová dokumentace a energetický posudek domu
Tyto dva dokumenty jsou pro plánování nezbytné. S jejich pomocí se totiž určí vhodný materiál a ideální tloušťka zateplovacího systému, tak aby úspory energií byly co největší. 
Dokumentaci i posudek budete navíc potřebovat k žádosti o dotaci. A kde dokumenty získat? O jejich zpracování se postarají kolegové z V-systém elektro.

šipkaVolba materiálu a jeho tloušťky
Na zateplení se nejčastěji používají dva druhy materiálů: pěnový polystyren a minerální vlna. S výběrem vám pomůže projektant a energetický specialista. Abyste vyhověli normě, je většinou potřeba použít izolaci o tloušťce minimálně 14 cm v závislosti na typu zdiva. Pro maximální efekt se doporučuje i 20 cm. Obecně ale platí, že čím více, tím lépe.

šipkaVýběr spolehlivé firmy
Jak najít dodavatele, který dodá kvalitní práci ve stanovém termínu? Doporučení získáte třeba u výrobců stavebních materiálů, kde se řemeslníci pravidelně školí. Ptejte se taky známých, tím vám pravdivě poví, s kým měli dobrou zkušenost.  

Spolehlivou firmu za vás najdou NejŘemeslníci.cz

Na portálu si můžete vybrat ze stovek ověřených dodavatelů. Najdete u nich ukázky prací i hodnocení skutečných zákazníků.

Najít řemeslníka

šipkaZkušený dozor
Mějte jistotu, že jde všechno podle plánu. Najměte si technický dozor, který dohlédne na správný průběh prací, bude kontrolovat, že se používají správné materiály, a nakonec může zařídit i kolaudaci. Jde sice o peníze navíc, ale za ohlídání případných rizik to stojí. Důležité je, aby byl technický dozor nezávislý na realizační firmě. 

šipkaDotace
Zateplení vám může až z poloviny zaplatit dotace z programu Nová zelená úsporám. Ten je nově otevřený bytovým domům nejen z Prahy, ale z celé České republiky. A kolik přesně dostanete? To záleží na ploše domu a na tom, jakých energetických opatření dosáhnete. Každopádně – čím lepší zateplení, tím větší podpora. 

Chci vědět více o dotacích

Kromě této „hlavní“ dotace můžete žádat taky o příspěvek na projektovou dokumentaci, energetický posudek a technický dozor. Jedná se o jednorázovou podporu ve výši 15 000 Kč, 40 000 Kč nebo 70 000 Kč podle typu podpořeného opatření. A pokud plánujete vegetační střechu, můžete získat dotaci až 300 000 Kč na jednu stavbu.

 

Pár tipů na závěr

 ● Nechte zateplit dům ze všech stran (tzv. celou obálku budovy). Jen tak dosáhnete maximální úspory energií.

 ● Dbejte, aby technický dozor pohlídal správné založení fasády, ukončení u atiky a napojení oken. Jsou to důležité části zateplení.

 ● Nezapomeňte na zateplení soklové části domu. Vyhnete se tím tepelným mostům, vlhnutí a plísním v podlaze.

 ● Použijte ucelený kontaktní zateplovací systém (ETICS). Záruku za něj nese výrobce a vy máte jistotu kvality.

 ● Nepodceňujte počasí. Vysoká vlhkost vzduchu a teploty pod 5 °C nejsou pro aplikaci zateplení vhodné.

 ● Podklad pro zateplení fasády musí být čistý, suchý, nosný, bez mastnot a nečistot.

Izolační inspektoři: seriál, který vám pomůže s rekonstrukcí bytového domu

1. díl - Rekonstrukce panelového domu: Zateplení fasády

V druhé řadě seriálu Izolační inspektoři ISOVER se dozvíte, na co si dát pozor při rekonstrukci panelového domu. V prvním díle se podíváme na to, co si pohlídat při zateplení fasády.

Viktora pozve na návštěvu jeho teta, která bydlí v panelovém domě a v rámci SVJ se probírá téma rekonstrukce paneláku.

2. díl - Rekonstrukce panelového domu: Izolace ploché střechy

V druhé řadě seriálu Izolační inspektoři ISOVER se dozvíte, na co si dát pozor při rekonstrukci panelového domu. V druhém díle se podíváme na to, co si pohlídat při izolaci ploché střechy.

Viktora pozve na návštěvu jeho teta, která bydlí v panelovém domě a v rámci SVJ se probírá téma rekonstrukce paneláku.

Webinář: Nová zelená úsporám Light: Víte, jak na to?

1 min

Webinář: Nová zelená úsporám Light: Víte, jak na to?

NZÚ LIGHT - Víte, jak na to?

 

 

1. 3. 2023

online vysílání

Praktické rady a informace nejen pro zájemce a administrátory tohoto dotačního titulu, ale i pro řemeslníky.

Nejnovější informace, rady a tipy přímo od Státního fondu životního prostředí. Jak nám mohou pomoci pracovníci Místních akčních skupin, EKIS nebo výrobce stavebních řešení a technologií Saint-Gobain?

 

Pozvání přijali:

Jakub Hrbek, Státní fond životního prostředí

Veronika Čeparová, Místní akční skupina Podlipansko

Miloš Hutník, za řešení Saint-Gobain

Martin Ekrt, z portálu NejŘemeslníci.cz

Záznam webináře

Podceňovat tloušťku zateplení se nevyplatí!

4 min

Podceňovat tloušťku zateplení se nevyplatí!

Ohledně zateplování bylo v poslední době napsáno mnoho článků, takže dnes již téměř všichni vědí, že zateplení domu ušetří náklady na jeho vytápění. Jenže aby se taková investice do budoucnosti opravdu vyplatila, je potřeba dodržet pár pravidel a vyvarovat se nejčastějších chyb.

Podceňovat tloušťku izolace se nevyplatí

 

Na co si dát pozor?

Mezi nejčastější chyby patří nedostatečná, tedy nesprávně zvolená tloušťka izolačního materiálu. Z průzkumu Asociace výrobců minerální izolace (AVMI) mezi majiteli novostaveb rodinných domů realizovaného v loňském roce agenturou Markent vyplynulo, že majitelé novostaveb zateplili v průměru 13,5 cm izolace. Tloušťku izolace lidé podceňují dlouhodobě. Její průměr sice za deset let narostl o 30 %, což je ale stále pod doporučenými hodnotami. Doporučená tloušťka minerální izolace je 18 cm a šetřit se rozhodně nevyplatí.

V 90 % případů je hlavním důvodem zateplení ekonomická stránka, tedy úspora nákladů na vytápění, a proto by tato úspora měla být i hlavním ukazatelem pro výběr tepelné izolace. Lidé ale téměř vždy řeší spíše cenu materiálu, a proto často volí menší tloušťky na úkor kvality. Je to ale nelogický postup. Zateplení domu je dlouhodobá investice, která se vám v budoucnu opravdu vrátí, finanční rozdíly mezi jednotlivými tloušťkami izolantů jsou minimální. Je dobré výběr nepodcenit a zajímat se kromě tloušťky použitého izolačního materiálu i jeho typ. Největší náklady pak tvoří samotná realizace zateplení, půjčovným lešení počínaje a odměnou pro montážníky konče.

Jak zvolit správnou tloušťku zateplení?

Správnou tloušťku zateplení by měl řešit projektant, a aby byl správně proveden, musíme vědět, co vše se zatepluje a jak to chceme řešit. Dále je dobré si uvědomit, kterou cestou nám může teplo z interiéru unikat. Jistě hned každého napadne, že se teplo bude snažit unikat okny, fasádou či střechou a opravdu tomu tak je. Právě proto by se zde měla kvalita a tloušťka tepelné izolace ideálně i s výbornými akustickými parametry volit co možná nejvyšší.

Samozřejmě nesmíme opomíjet ani kvalitu oken a dveří a taktéž řešení konstrukčních detailů. Důležité je i zabránit vzniku tepelných mostů v konstrukci. Nicméně máme i další části stavby, které je třeba ošetřit - například podlaha, stěna sklepa, výplně otvorů, různé detaily atd. Ideálním řešením by tedy bylo obalit úplně celou stavbu do tepelné izolace. A opravdu, v současné době se nové objekty do tepelné izolace prakticky celé balí. Pro představu je to stejné, jako byste naplnili balonek vodou a bylo v něm několik děr. Pokud ucpete pouze několik z nich, bude vám voda utíkat zbývajícími dírkami. Výsledek bude, že nějaké ztrátě sice zabráníte, ne však kompletně.

Nezapomeňte na důležité detaily

Kapitolu samu o sobě pak tvoří špatná realizace zateplení. Ačkoli by mělo být provedení montáže podle určitých zásad dle ČSN 73 2901 (provádění vnějších tepelně izolačních kompozitních systémů ETICS), ne všichni řemeslníci normu dodržují. U zateplování svépomocí je samozřejmě míra rizika nedodržení doporučených postupů ještě podstatně vyšší.

 

Proč je ale potřeba vůbec normu a postupy dodržovat?

Každý detail hraje svou roli. I malá dírka v hydroizolaci může způsobit obrovské problémy s vlhkostí, které se často nedají vyřešit jinak než kompletní demontáží a aplikací nového materiálu. Taková situace je velmi nepříjemná, drahá, namáhavá a často dost komplikovaná, neboť to znamená demontáž velké části skladby stěny, včetně omítek. Neodborná či špatně provedená instalace izolace u detailů, jako jsou různé prostupy, může tvořit úniky tepla až okolo dvaceti procent.

Podle průzkumů AVMI je takto chybně zateplena téměř polovina domů. Taková čísla ukazují, že je dobré se nad zateplením zamyslet hned dvakrát, aby investice měla šanci se vrátit a neunikala nejen okny, ale i teplenými mosty. Pokud použijete nedostatečnou tloušťku izolace, ušetříte jednorázově pár desítek korun při stavbě či rekonstrukci. Dlouhodobě se to však nevyplatí. Za dobu existence nedostatečného zateplení zaplatíte za vytápění v zimě či chlazení v letních měsících několikanásobek, vašich, peněz.            


domecekPotřebujete poradit?
Kontaktujte naše Centrum technické a obchodní podpory

[email protected]

+420 226 292 221

 

Zaslat dotaz

4P INVEST, s.r.o.

  • Region působnosti: Celá ČR
  • Velikost realizovaných zakázek: Menší stavby (rodinné domy, drobnější objekty apod.), větší stavby (bytové domy, rozsáhlejší komerční objekty apod.)
  • Hlavní činnosti: Zakládání objektů, zednické práce, tesařské práce, sádrokartony, hydroizolace, tepelné izolace, omítky

Aplikace izolací pro:

  • Šikmé střechy a stropy
  • Ploché střechy
  • Spodní stavby
  • Kontaktní fasády
  • Větrané fasády
  • Podlahy
  • Vnitřní příčky a podhledy
  • Technické a průmyslové aplikace

Další prováděné činnosti a služby

  • Projekční práce
  • Poradenství
  • Diagnostika staveb
  • Dozorování staveb
  • Rozpočty
  • Vyřizování dotací
  • Finanční poradenství

Montážní návod: Zateplení kontaktní fasády izolací Isover TF Profi

Tepelná izolace
2 min

Montážní návod: Zateplení kontaktní fasády izolací Isover TF Profi

Fasádní desky Isover TF Profi mají díky podélné orientaci vláken vyšší tepelnou účinnost než běžné druhy kontaktních minerálních izolací. Vyznačují se také výbornou zvukovou pohltivostí, snadno se řežou, lepí i omítají.

Postup montáže:

Čištění fasády a kontrola rovinnosti
Čistění fasády a kontrola rovinnosti

Před montáží izolace je nezbytné důkladně očistit povrch fasády. Provádí se taky kontrola rovinnosti a případná penetrace. Ujistěte se, že odchylka rovinnosti podkladu je maximálně 2 cm na metr.

Lepení izolačních desek
Lepení izolačních desek

Zateplovací systém se zakládá na izolaci soklu, do zakládacích profilů nebo navazuje na polystyrenovou izolaci na předělech požárních úrovní. K lepení využijete běžná cementová lepidla, která naneste do rámečku po obvodu desky s 2–3 vnitřními terči.

Desky Isover TF Profi mají podélnou orientaci vláken, a proto se nesmí brousit. Hned po nalepení tedy zkontrolujte rovinnost povrchu, nejlépe 2metrovou latí. Odchylka rovinnosti ve všech směrech by neměla přesáhnout 2 mm na metr.

Kotvení izolace
Kotvení izolace

Kotvení izolačního systému proveďte nejdřív po 24 hodinách. Obvykle se používají hmoždinky s kovovým trnem o délce 60, 90 nebo 110 mm. Ty můžete zapustit pod úroveň povrchu izolace, eliminujete tak případné tepelné mosty. Použitím větších talířků hmoždinek navíc snížíte celkový počet kotvicích prvků.

Výztuha izolace
Výztuha izolace

Po ukotvení vytvoříte základní omítkovou vrstvu. Ta se provádí plošným zatlačením výztuže z perlinky do předem nanesené stěrkové hmoty. Hmotu, která prostoupí síťovinou, uhlaďte.

Penetrace a omítnutí
Penetrace a omítnutí

Pro snížení a sjednocení savosti podkladu slouží penetrace, která přijde na řadu hned po vyschnutí a vyzrání základní omítkové vrstvy. Jakmile penetrační nátěr zaschne, můžete fasádu pokrýt některou ze silikátových nebo silikonových omítek.

Montážní návod: Zateplení kontaktní fasády pomocí Isover Twinner

Tepelná izolace
2 min

Montážní návod: Zateplení kontaktní fasády pomocí Isover Twinner

Izolační desky Isover Twinner mají jádro z grafitové izolace se zvýšeným izolačním účinkem, vrchní vrstvu pak tvoří čedičová vlna. Hodí se pro zateplení budov s požární výškou 12–22,5 m, kde zvládne plně nahradit jinak nutný systém zateplení s požárními pásy. Mají skvělé tepelně-izolační vlastnosti, dobře tlumí hluk a zvyšují požární odolnost konstrukce.

Postup montáže:

Čištění fasády a pokládka izolace
Čištění fasády

Před samotným izolováním pečlivě očistěte povrch fasády. Následuje položení izolačních desek – na sokl budete připevňovat desky Isover EPS Sokl 3000, v nadsoklové části pokračujte deskami Isover Twinner.

Lepení izolačních desek
Lepení izolačních desek

Lepicí hmotu nanášejte na desky ve formě obvodového rámečku s 2 nebo 3 vnitřními terči. Plocha přilepená k fasádě by se měla rovnat minimálně 40 % celkové plochy desky.  

Minerální izolaci Isover Twinner lepte vždy natěsno na vazbu. Pokud vzniknou mezery, vyplňte je vhodným izolačním materiálem.

Kotvení izolace
Kotvení izolace

Tvrdnutí lepidla trvá obvykle 1–3 dny. Pak nastává čas na kotvení izolačních desek, které se obvykle provádí pomocí plastových talířových hmoždinek. Jejich počet a umístění přizpůsobte projektové dokumentaci.

Výztuha izolace
Výztuha izolace

Po izolování rohových a dalších vyztužujících profilů je na řadě vyztužování plochy izolace. Zpevňující perlinku zatlačte do předem nanesené stěrkové hmoty. Dodržujte přitom minimální přesah síťoviny 100 mm.

Penetrace a konečné úpravy
Penetrace a konečné úpravy

Aby se snížila a sjednotila savost podkladu, je potřeba po zatvrdnutí základní vrstvy nanést penetraci. Konečný vzhled fasády pak zajistí ušlechtilé tenkovrstvé omítky.

Montážní návod: Jak na montáž zelené fasády

Akustická izolace
Tepelná izolace
Vizuální komfort
3 min

Montážní návod: Jak na montáž zelené fasády

Rádi byste měli ve svém okolí více zeleně, ale bydlíte ve městě? Se zelenými fasádami se váš sen může stát skutečností a instalace tohoto systému je jednoduchá, takže ji zvládne opravdu každý. Ať už budete chtít ozelenit dům zvenčí nebo zevnitř, Flora Panel je skvělým řešením pro obě varianty. Jaké výhody přináší tento systém, postup montáže a potřebný materiál a nástroje naleznete dále v článku.

Unikátní systém od Flora Urbanica snižuje spotřebu vody a minimalizuje ekologickou zátěž používáním produktů z recyklovatelných materiálů. Pro dosažení minimálních nákladů spojených se zavlažováním sáhněte po hydrofilní vatě Isover Intense jako hlavní hydroakumulační vrstvě.

Proč použít Isover Intense?

  • Hydrofilní vaty mají tu schopnost, že ve svých pórech dokáží udržet velké množství vody a postupně jej uvolňovat ke kořenům rostliny.
  • Použitím vaty jako součásti vegetačního souvrství snížíme celkovou hmotnost skladby uvnitř květináče jak za nasyceného, tak za suchého stavu. Tím pádem je celková manipulace během realizace a montáže snazší a při samotném nasycení není celková konstrukce tolik namáhána.
  • Nepopíratelnou výhodou je také ochrana proti promrznutí rostlin, neboť vata Isover Intense má tepelně izolační schopnosti a v chladných obdobích se tak nemusíte strachovat o kořeny vašich rostlin.

Použité materiály

  • Flora Panel 850 - základní stavební prvek zelených fasád, který pojme až 6 květináčů o průměru až 13 cm
  • Flora Pot - květináče čtvrecového tvaru perfektně zapadající do Flora Panel 850
  • Isover Intense - zpevněné substrátové desky z hydrofilní vlny pro akumulaci vody
  • plotovka s rovnou hlavou z recyklovatelného materiálu TRAPLAST - 78x21 mm x výška dle projektu 
  • odlehčený střešní substrát
  • hadice na závlahu + kouhouty a kolena
  • FloraXtend - spirálová hadice pro odvod přebytečné vody
  • stahovací páska (na stažení odtokové hadice FloraXtende)

Nářadí a nástroje

  • příklepová vrtačka
  • aku vrtačka*
  • ruční okružní pila
  • metr, tužka, vodováha, zalamovací nůž, zapalovač, nůž na řezání izolace
  • vrták do dřeva Ø 6 mm, vrták do betonu Ø 4.8 mm
  • šrouby do betonu GBST 6x90 mm, samovrtný šroub WFD - 4,8x25 mm (černá RAL 9005)

*Při vrtání šroubu do betonu se může stát, že normální vrtačka nebude mít dostatečný výkon. Místo ní doporučujeme u této činnosti použít rázový utahovák.

Tip od Flora Urbanica

Doporučené rostliny Flora Urbanica

Platí pro šedé EPS materiály stejné požadavky jako pro bílé EPS?

1 min

Platí pro šedé EPS materiály stejné požadavky jako pro bílé EPS?

Ano, pro šedé materiály platí shodné technické požadavky jako pro bílé izolační desky.
Mírně rozdílná je u ETICS technologie, kdy šedé desky není možno aplikovat na přímém slunci a je třeba je při této aplikaci stínit např. sítěmi.

Jaký je rozdíl mezi izolačními deskami
s kolmým vláknem a deskami s podélným vláknem?

1 min

Jaký je rozdíl mezi izolačními deskami
s kolmým vláknem a deskami s podélným vláknem?

Většinu produkce stavebních izolací z minerální vlny tvoří desky nebo role s podélnou orientací vláken. U fasádních zateplovacích systémů a nově i u systémů zateplení ploché střechy je možné použít desky s kolmou orientací. Vyznačují se výrazně vyšší pevností v tahu, nižší hmotností a také nižší cenou.

Na druhou stranu mají tyto výrobky oproti obdobným výrobkům s podélnou orientací vláken nižší tepelnou účinnost (cca o 10 %) a jsou náchylné k bodovému poškození. Ve fasádách se lepí vždy celoplošně, v plochých střechách se používají výhradně jako spodní vrstva pod deskou s podélnou orientací vláken. 

Jakou izolaci použít na provětrávanou fasádu a jakým způsobem ji ukotvit? Lze použít i EPS typu GreyWall?

1 min

Jakou izolaci použít na provětrávanou fasádu a jakým způsobem ji ukotvit? Lze použít i EPS typu GreyWall?

Obecně platí, že měkčí typy výrobků (Isover Uni) je nutné klást mezi vodorovné rošty, u pevnějších typů (Isover Fassil či Isover Topsil) stačí kotvit talířovými hmoždinkami s průměrem talířku 90 mm v počtu cac 4 ks/m2.

V případě, že jsou splněny požární požadavky dle ČSN 73 0810, především s ohledem na výšku stavby, lze i do větrané fasády použít výrobek Isover EPS GreyWall Plus či jiný typ EPS. Vhodné typy výrobků dle typu větraných fasád máme podrobně rozepsané v našem katalogu (Fasádní zateplovací systémy) kde je vše podrobně vysvětlené včetně kotvení.

Jak aplikovat desky Isover Twinner u budov, kde jsou již nutné požární pásy či celý plášť nehořlavý?

1 min

Jak aplikovat desky Isover Twinner u budov, kde jsou již nutné požární pásy či celý plášť nehořlavý?

Dle ČSN 73 0810 lze desky Isover Twinner použít na stavby do výšky 22,5 m a nahradit tím kombinaci EPS a pásů z MW. U výšky nad 22,5 m již je nutné použít jen MW, např. výrobek Isover TF Profi.

Je lepší zateplit obvodové stěny minerální vlnou nebo EPS? Jaký je rozdíl a jaké jsou maximální tloušťky použité izolace?

1 min

Je lepší zateplit obvodové stěny minerální vlnou nebo EPS? Jaký je rozdíl a jaké jsou maximální tloušťky použité izolace?

Na tuto otázku se jednoznačně odpovědět nedá, ve prospěch EPS (expandovaného polystyrenu) hraje roli především jednoduché zpracování, nízká hmotnost a u šedých polystyrenů vysoká izolační účinnost, někdy i cena. Ve prospěch minerální izolace její požární odolnost a nízký difúzní odpor
a lepší akustické vlastnosti. U vyšších staveb je pak nutné z hlediska požární bezpečnosti používat výhradně nehořlavé materiály to jest minerální izolace, u rodinných domků a nižších bytových domů převažuje použití EPS, v poslední době především typu Isover EPS Greywall Plus.

MAXIMÁLNÍ TLOUŠŤKA

Co se týče maximální možné tloušťky, tak větrané ani kontaktní fasády nemají stanovenou horní hranici tloušťky minerální izolace. Bohužel mechanické kotvy mají v současné době maximální délky cca 400 mm, proto i když zohledníme zapuštění kotev a použití zátek na eliminaci tepelných mostů je hranice 300-400 mm (dle typu výrobků a fasády) limitní i pro tloušťku minerální izolace na fasádě.

Je možné lepit keramický obklad na fasádní desky?

1 min

Je možné lepit keramický obklad na fasádní desky?

Pro lepení obkladů doporučujeme z minerálních izolací používat výrobek Isover NF 333 a v případě polystyrenů výrobek Isover EPS Sokl 3000. Oba tyto materiály jsou uzpůsobeny tak, že unesou i vyšší zatížení, které obklady mají.

Jaký výrobek je nejvhodnější do vnějších stěn dřevostaveb?

1 min

Jaký výrobek je nejvhodnější do vnějších stěn dřevostaveb?

Pro konstrukce dřevostaveb se používá materiál pro tyto konstrukce speciálně vyvinut a to Isover Woodsil. Alternativně lze použít i výrobky Isover Aku či Isover Uni v případě jiného modulového řešení. V případě následné další aplikace systému ETICS lze využít jak polystyren (EPS) tak minerální izolaci (MW).

Je možné zateplit fasádu izolací ve dvou vrstvách?

1 min

Je možné zateplit fasádu izolací ve dvou vrstvách?

Ano, většina dodavatelů systémů (např. Weber) již toto řešení nabízí, má je certifikované a to především při rekonstrukcích, kde je nový izolant montován na již stávající zateplení. Také nová verze ČSN 73 0810 (Požární bezpečnost staveb – Společná ustanovení) již na toto pamatuje.
Více naleznete na: Fasádní zateplovací systémy Isover

Jaké jsou zásady kotvení zateplovacího systému ETICS s minerální vlnou?

1 min

Jaké jsou zásady kotvení zateplovacího systému ETICS s minerální vlnou?

Kontaktní materiály Isover TF Profi a Isover NF 333 se vždy lepí k fasádě pomocí cementového lepidla. Isover TF Profi se lepí na terče (buchty) a po obvodě rámečkem, Isover NF 333 pak celoplošně. Nutnost použití a případný počet hmoždinek udává výrobce systému, např. systém Weber či Baumit. Standardně se pohybují v počtu 6-8 ks/m2 s průměrem talířku min. 60 mm
u materiálu Isover TF Profi a s průměrem talířku min. 140 mm u výrobku Isover NF 333. 

Jaký druh desek Isover a jakou tloušťku použít na zateplení fasády rodinného domu?

1 min

Jaký druh desek Isover a jakou tloušťku použít na zateplení fasády rodinného domu?

Obecně se dá říci, že každý výrobek je unikátní a svým způsobem výjimečný. U rodinného domku vychází jako nejvhodnější varianta (u 90 % zákazníků) Isover EPS Greywall Plus (SP). V případě vyšších požadavků, především akustických, například u rušné ulice, či difuzních se pak často volí i výrobek Isover TF Profi.

Doporučená tloušťka záleží na tepelněizolační kvalitě podkladního zdiva, ale nejčastěji se pohybuje na úrovni 140-180 mm, u pasivních staveb pak až 300 mm.

Jaké jsou zásady provádění zateplovacího systému ETICS?

1 min

Jaké jsou zásady provádění zateplovacího systému ETICS?

Rozhodujícím dokumentem je technologický postup montáže konkrétního zateplovacího systému, který má stanoven každý dodavatel systému (např. Weber, Baumit, atd.). Dodržení tohoto postupu je vázáno na poskytování záruk. Obecné zásady pro ETICS jsou také popsány v normě ČSN 73 2901, způsob kotvení pak v ČSN 73 2902. Podrobné informace lez nalézt také v dokumentu ETAG 004
a jeho aktualizacích.

Nahradí reflexní folie tl. 200 mm minerální izolace?

1 min

Nahradí reflexní folie tl. 200 mm minerální izolace?

Nikoliv, bublinková reflexní folie sice pomáhá svojí reflexí snížit tepelné ztráty, ale zdaleka nedosahuje takových parametrů.

Reflexní folie nemají, až na velmi specifické případy, významný vliv na snížení tepelných ztrát stavebních konstrukcí. Jejich použití je vhodné při dostatečné tloušťce kovové vrstvy jako parozábrana s vysokým difuzním odporem.

Kolik tedy reflexní folie nahradí klasické minerální izolace?

1 min

Kolik tedy reflexní folie nahradí klasické minerální izolace?

V případě, že bude reflexní folie umístěna ve skladbě konstrukce samostatně, má dle nezávislého výpočtu v CSI, (protokol č. 2128 z 3.4.2012) v tloušťce 30 mm tepelný odpor R=1,64 m2K·W-1 ≈ U=0,61 W/m2K, což odpovídá v nejlepším případě maximální tloušťce tepelné izolace Isover Unirol Profi 65 mm (R=1,65 m2K·W-1).

Funguje reflexe či nikoliv?

1 min

Funguje reflexe či nikoliv?

Z fyzikálního hlediska určitě ano, nicméně reflexivní vlastnosti mají smysl v případě vysokého rozdílu teplot, což je důležité například u oděvů hasičů při požáru či u tavících pecí. U klasického zateplení stavby je efekt bohužel minimální – v rozmezí 5 až 10 %.

Proč se reflexní folie používají?

1 min

Proč se reflexní folie používají?

Nejčastěji je to z důvodu potřeby parotěsné vrstvy - kovové parozábrany jsou vhodné řešení. Reflexe materiálu je přidanou hodnotou, kterou zákazník může využít.

Jakým způsobem se šíří teplo?

1 min

Jakým způsobem se šíří teplo?

Teplo je energie a šíří se 3 způsoby:

  • vedením (kondukcí)
  • prouděním (konvekcí)
  • sáláním (radiací)

 
Tyto tři způsoby šíření tepla se dějí SOUČASNĚ
Použití reflexních materiálů v běžné stavební praxi nevede k omezení šíření tepla. Tyto materiály jsou konstruované na zabránění přenosu tepla ve vesmíru, kde je vakuum a kde není nutné zabývat se šířením tepla prouděním a sáláním.

Nejčastější chyby v zateplení fasády minerální izolací

Požární odolnost
Tepelná izolace
3 min

Nejčastější chyby v zateplení fasády minerální izolací

Zateplení fasády stojí za investici času, peněz i trpělivosti a je na místě k ní přistoupit s maximální precizností. Ukážeme vám, že zateplení venkovní fasády nemusí být vůbec náročné, pokud si dáte pozor na zmíněné chyby.

Podívejte se na náš izolačně-detektivní seriál!

Pokud jste se rozhodli pustit do zateplení venkovní fasády, pak určitě víte, že nejdůležitějším krokem je výběr správného materiálu. Množství výhod má tepelná izolace z minerální vlny. Minerální vlna má vynikající tepelně-izolační vlastnosti, chrání před hlukem a je zařazená do nejbezpečnější třídy reakce na oheň A1. Mimo jiné zaručuje také vysokou propustnost vodní páry.

Způsob montáže závisí na druhu materiálu

Pro zateplování minerální vlnou vybírejte takovou, která je dostatečně pevná. Příliš měkký materiál nebude klást hmoždinkám odpor, a ty se potom dostanou příliš hluboko, a vlnu neukotví.

Zároveň myslete na to, že při práci s vatou nemůžete využít nízkoexpanzní montážní pěnu k vypěňování mezer, neboť byste nesplnili požadavky na protipožární opatření. Proto například mezery mezi jednotlivými deskami zaplňte jedině přířezy dané desky, které do škvíry vložíte.

Minerální izolace s podélnými vlákny Isover TF Profi se lepí pouze po obvodě s vnitřními terči tak, aby lepená plocha byla minimálně 40 % jejího povrchu. Minerální izolace z kolmých vláken, například Isover NF 333, se vždy lepí celoplošně.

Povrchová úprava určuje technologický postup

Při zateplování fasády byste měli mít dopředu promyšlené i to, jak bude fasáda domu vypadat. Pokud plánujete na fasádu umístit například obkladový pásek, musíte zvolit vhodný technologický postup. V takovémto případě se může jednat o kotvení hmoždinkou s ocelovým trnem v minimálním počtu 8 kusů na metr čtvereční přes perlinku.

Pro povrchové úpravy kontaktního zateplovacího systému se  nejčastěji používají tenkovrstvé omítky různého složení, barev a struktur. Podle použitého pojiva se liší možnost aplikace omítek akrylátových, silikonových nebo silikátových. Jednotlivé druhy se odlišují svými vlastnostmi, především propustností vodních par, pružností, zpracovatelností či odolnosti proti řasám.

Povrch nevyrovnávejte polystyrénem

Při vyrovnávání povrchu pod minerální vatou nikdy nešahejte po polystyrenu. Z hlediska požární bezpečnosti je nepřípustné dorovnávat povrch fasády tímto způsobem. Malé nedokonalosti v povrchu se dají upravit lepidlem. V případě, že je fasáda výrazně nerovnoměrná, je nutné ji srovnat vhodnou omítkou nebo musíme použít izolační desky ve více tloušťkách. Křivost stěny se tak vykompenzuje a vaše stavba bude splňovat všechny náležitosti.

Základ je, abyste desky lepili na kompaktní, pevný podklad bez prachu a jiných nečistot. I proto se doporučuje povrch fasády omýt před lepením tlakovou vodou a nechat uschnout a následně penetrovat. Zároveň myslete na to, že při práci s vatou nemůžete využít nízkoexpanzní montážní pěnu k vyplňování mezer, neboť byste nesplnili požadavky na protipožární opatření. Proto například mezery mezi jednotlivými deskami zaplňte jedině přířezy dané desky, které do škvíry vložíte.

isover-pracovnice_u_pc

Z požárního hlediska je absolutně nepřípustné použít polystyrén pod vatou, jako to vidíme na obrázku. Podkladová vrstva se musí dorovnat jiným způsobem.

Není hmoždinka jako hmoždinka

Vždy se ujistěte, že hmoždinka dobře drží. Pokud ji špatně zatlučete nebo použijete hmoždinku na jiný typ podkladu, bude se vám ve vatě hýbat a zhorší se tak její kotevní vlastnosti. Pokud zakoupíte hmoždinky na minerální vatu, která je určena spíše pro kotvení EPS či do odlišného podkladu, ušetříte si tím spoustu trápení.
 

isover_viktor_a_veronika_u_fasady

Důležité je používat hmoždinky určené pro daný typ podkladu. Na obrázku hmoždinka nedrží, neboť se jedná o hmoždinku na kotvení polystyrénu s malou hlavičkou.

Detailní postup zateplování fasády najdete na tomto odkazu. Pokud ale narazíte na neočekávaný problém nebo chcete konzultaci ještě před započetím projektu, neváhejte kontaktovat naše odborníky.

Montážní návod: Jak na zateplení dřevostavby

Akustická izolace
Tepelná izolace
3 min

Montážní návod: Jak na zateplení dřevostavby

Dřevostavby jsou stále oblíbenější - jsou levné, ekologické a jejich stavba je nenáročná. Ale ani u nich nesmíme zapomínat na poctivou tepelnou izolaci. Pusťte si náš návod a zjistěte, jak na zateplení dřevostavby krok za krokem.

Postup montáže a nejčastější chyby

Založení (verze 1) - betonová deska

Stěny dřevostaveb se často zakládají na pevné základové desce, stejně jako klasické zděné stavby. Pod deskou se zpravidla v místech stěn provedou základové pásy šíře 40 cm do nezámrzné hloubky, většinou 80 cm. Toto řešení je klasické, má velkou nosnost, hodí se převážně na větší stavby.

Založení (verze 2) - Crawl Space

Vzhledem k tomu, že dřevostavby mají nižší hmotnost, jejich založení je možné provést i na menších patkách metodou Crawl Space, kde se vytvoří dřevěný podlahový rošt, pod kterým se nechá instalační vzduchová mezera, do které je možné v případě revize potrubí i vlézt (od toho název Crawl Space). Výhodou je výrazně menší množství betonu, odpadá řešení odizolování proti zemní vlhkosti i proti radonu. Tento způsob je vhodný zejména pro difuzně otevřené dřevostavby.

Izolace podlahové části

Izolaci podlahy provádíme u dřevostavby minerální vlnou. V případě Crawl Space není nutné používat nenasákavé izolace typu extrudovaný nebo perimetrický polystyren. Příčky a stěny se montují k nosnému roštu, teprve pak se podlaha zaklopí deskovou konstrukcí.

- TIP: Pro správnou izolaci podlahy se můžete podívat na postup k její montáži či na video o nejčastějších chybách při její konstrukci.

Konstrukční systém dřevostavby

Stěny lehkých dřevostaveb jsou tvořeny dřevěnými sloupky, které se vyplní středně tvrdou deskovou izolací. Pro nejčastější systém sloupků je vhodné použít izolaci ze středně tuhých čedičových vláken, která se rozepře mezi dřevěné sloupky (např. Isover Woodsil).

- POZOR: Je důležité, aby izolace ve stěnách dobře držela, jinak by vzniklé mezery zhoršily tepelnou i akustickou izolaci konstrukce. Šířka 580 mm izolace Woodsil je optimalizovaný rozměr do konstrukcí s dřevěnými rošty s profilem 60 mm v osové vzdálenosti 625 mm. 

Skladba stěny (verze 1) - difúzně uzavřená konstrukce

V tomto případě se mezi dřevěné sloupky vloží minerální izolace a následně se z vnitřní strany provede parotěsná fólie, která nepouští vnitřní vzdušnou vlhkost do konstrukce. Tato vlhkost se z interiéru odvádí klasickým větráním okny nebo vzduchotechnikou. Difuzně uzavřené skladby se zakončují obvykle kontaktním zateplovacím systémem s EPS.

- TIP: Mezi plusy této konstrukce patří její nízká cena, na druhou stranu je zde riziko poškození celé konstrukce protržením parozábrany jak při montáži, tak následně při vrtání či kotvení do zdi.

Skladba stěny (verze 2) - difúzně otevřená konstrukce

U difúzně otevřených dřevostaveb se parotěsná fólie vynechává. Stačí izolaci z vnitřku zaklopit OSB deskami s ošetřenými spoji. Část vzdušné vlhkosti pak prochází volně konstrukcí. Proto je důležité, aby vnější plášť byl propustný - ideálním řešením je pro takové případy větraná fasáda.

- TIP: Mezi výhody této konstrukce patří lepší akustické vlastnosti a vnitřní klimatické podmínky stejně jako bezrizikovost mechanického poškození. Mezi nevýhody by patřila především vyšší cena oproti difúzně uzavření konstrukci.

Výběr typu konstrukce

Až se budete rozhodovat, jestli svoji dřevostavbu postavit jako difúzně otevřenou či uzavřenou, zvažte všechny výhody a nevýhody, které se s daným typem konstrukce pojí. Pokud je pro vás hlavním faktorem cena, bude výhodnější konstrukce difúzně uzavřeného typu. Pokud ovšem cena není omezujícím faktorem, doporučujeme využít druhý typ - difúzně otevřenou dřevostavbu.

Montážní návod: Jak na zateplení větrané fasády

3 min

Montážní návod: Jak na zateplení větrané fasády

Větrané fasády jsou stále na vzestupu. Především díky svým nesporným výhodám a architektonickému působení. V následujícím videu se podívejte, jak správně provést tento typ zateplení.

 

 

Postup montáže a nejčastější chyby

Osazení kotevních prvků

Nejprve začneme osazením kotevních prvků budoucího roštu na nosnou podkladní konstrukci. Při použití ocelových prvků kotvení se doporučuje použít speciální podložky snižující tepelné mosty.

Příprava vymezovacího roštu

Základem většiny větraných fasád je nosný rošt. Montuje se k nosné konstrukci svisle či vodorovně. Obvykle se používá hliníkový rošt, lze použít ale také např. dřevěný, který lze udělat dvojitě křížem přes sebe nebo v případě halových objektů je rošt pevnou součástí obvodového pláště.

- TIP: Vymezovací rošt se může vynechat v případě speciální varianty napichování na trny v souvislosti se samonosným vrchním pláštěm.

Vkládání tepelné izolace

Do větrané fasády se používají středně tuhé desky většinou čedičové izolace, například Isover Fassil či Isover Fassil NT. Obvykle by měla být deska tepelné izolace o cca 1 cm širší než samotný rošt. V případě dodatečného kotvení pevnějších desek stačí šíře o 0,5 cm větší.

Kotvení desek

Ve svislém roštu a někdy i ve vodorovném roštu je nutné desky tepelné izolace přikotvit. Druh kotvících prvků záleží na použité tepelné izolaci, jejich počet většinou na konstrukci větrané fasády. Konečný počet kotvících prvků řeší konkrétní projekt zodpovědného projektanta.

- POZOR: Dejte si pozor, abyste nepoužili hmoždinky na jiný typ podkladu (např. hmoždinky s malým průměrem na polystyren).

Ochrana tepelné izolace

Použití difuzních fólií na tepelnou izolaci je doporučené u větraných stěn, kde vrchní plášť fasády není celistvý a hrozí zafoukání vody či sněhu do prostoru větrané mezery. Všechny desky tepelné izolace do větraných fasád jsou ale hydrofobizované, takže při jejich dočasném povrchovém smáčení je jejich funkce zachována, mezerami zafoukaná vlhkost vždy velmi rychle vyschne.

Řešení detailů větrané mezery

Větraná mezera by měla mít minimální šíři 2 cm, doporučeny jsou ale centimetry 4 (tepelná izolace se může někdy boulit a v zúžené mezeře proudí hůře vzduch). Důležitou součástí větrané mezery jsou také ochranné mřížky u nasávacího a výstupního otvoru. Slouží jako ochrana před drobnými hlodavci a ptáky, kteří by mohli do této mezery zalézat.

Pohledová vrstva

V současné době je na českém trhu nepřeberné množství materiálů a výrobků pro dokončení fasády. Od standardních vláknocementových desek je možné použít dřevěné obklady, tenké kamenné desky, plech, nebo některé „nové“ materiály jako je dřevoplast apod.

 

Závěr

Pro lepší pochopení funkčnosti celého systému zateplování si přečtěte článek o provětrávaných fasádách z pohledu tepelné izolace. Pokud byste se rádi na problematiku izolace fasád podívali více zblízka, přečtěte si náš prospekt k fasádním zateplovacím systémům.

Montážní návod: Jak na zateplení kontaktní fasády

Tepelná izolace
4 min

Montážní návod: Jak na zateplení kontaktní fasády

Novostavby ani rekonstrukce si už bez zateplení fasády neumíme představit. Pusťte si video a zjistěte, jak na difúzní (čili vnitřní vlhkost-propouštějící) izolaci fasády vašeho domu. Ve videu používáme minerální izolace s podélným vláknem, které mají nejvyšší účinnost ze všech druhů kontaktních izolací.

 

 

Postup montáže a nejčastější chyby

Příprava podkladu

Podklad, čili povrch fasády, kterou se chystáme izolovat, důkladně očistíme. Ideální je použití tlakové vody. Zároveň se přesvědčíme, že nerovnosti fasády nejsou větší než 20 mm na metr.

- POZOR: Při vyrovnávání povrchu pod minerální vatou nikdy nešahejte po polystyrenu. Malé nedokonalosti v povrchu se dají upravit lepidlem, větší nerovnoměrnosti vyrovnejte vlnou s kolmým vláknem (např. Isover NF 333), která se může zbrousit dle potřeby.

Založení zateplení

Izolaci založíme do připraveného soklového profilu s okapničkou, nebo plynule navážeme na již položenou izolaci soklu nebo izolaci z pěnového polystyrénu v místech předělů požárních úrovní. 

- TIP: V současnosti se postupně přechází na zakládací profily z plastu, protože netvoří tepelné mosty, nedilatují a jsou dokonce cenově výhodnější.

Lepení desek

Desky lepíme běžným cementovým lepidlem. Hmotu naneseme na okraj desky a přidáme ještě dva nebo tři terče do střední části desky. Pamatujte, že lepidlem by mělo být pokryto minimálně      40 % plochy desky.

- POZOR: Desky z kolmých vláken Isover NF 333 natíráme lepidlem vždy po celé ploše.

Kontrola rovinnosti

Desky s podélnou orientací vláken nemůžeme brousit. Hned po nalepení je nutná kontrola, nejlépe pomocí dvoumetrové latě, že je izolace v rovině. Výsledná rovinnost by měla být maximálně 2 mm na metr.

Kotvení hmoždinkami

Po zaschnutí lepidla (zhruba 24 hodin) můžeme začít s kotvením desek talířovými hmoždinkami. Doporučujeme používat hmoždinky velikosti 60, 90 nebo 110 mm. Čím větší talířek hmoždinky zvolíte, tím méně kotvících bodů potřebujete.

- TIP: Pro přerušení tepelných mostů můžete hmoždinku zapustit pod povrch izolantu a zakrýt minerální zátkou.

- POZOR: Vždy se ujistěte, že hmoždinka dobře drží. Špatně zatlučená hmoždinka se bude ve vatě hýbat a zhorší se její kotevní vlastnosti. Stejně tak si dejte pozor, abyste nepoužili hmoždinky na jiný typ podkladu (např. hmoždinky s malým průměrem na polystyren).

Základní výztužná vrstva

Provádí se obvykle po 1-3 dnech po kotvení hmoždinkami. V tomto kroku zatlačíme perlinku - síťku ze skelného vlákna, zamezující praskání omítky - do předem nanesené vrstvy stěrkové hmoty na povrch izolantu v celé ploše.

- POZOR: Nezapomeňte na aplikaci perlinky i u hran, profilů nebo oken a dveří.  U oken a dveří se provede diagonální zpevnění v rozích otvorů pruhem perlinky o minimálních rozměrech 300 × 500 mm.

Penetrace podkladu

Po vyschnutí základní vrstvy provedeme penetraci pro snížení a sjednocení savosti výztužné vrstvy, aby bylo možno následně bez problémů provádět vrchní tenkovrstvé omítky.

- TIP: Do penetračního nátěru můžeme přidat barvu odstínu výsledné povrchové úpravy nebo rovnou koupit penetraci probarvenou.

Provádění povrchových úprav

Jako povrchové úpravy pro kontaktní zateplovací systémy se nejčastěji používají ušlechtilé tenkovrstvé omítky různého složení, barev a struktur. Dle použitého pojiva se používají omítky akrylátové, silikonové, silikátové, nebo silikon-silikátové. Pro minerální izolace doporučujeme silikátovou nebo silikonovou omítku.

 

Závěr

Zateplení difúzně otevřené a požárně bezpečné fasády je dokončeno. Skvělá práce! Další informace k izolaci fasády se můžete dočíst v prospektu k fasádním zateplovacím systémům. Pokud byste raději zkusili provětrávané fasády, přečtěte si článek o provětrávaných fasádách z pohledu tepelné izolace nebo si rovnou projděte montážní návod.

DEJTE SVÉMU DOMU TVÁŘ

Vizuální komfort
4 min

DEJTE SVÉMU DOMU TVÁŘ

Z francouzského slova “face” (tvář nebo líc) pochází slovo fasáda označující konečnou úpravu vnějších stěn staveb nebo průčelí jako obvykle nejvýznamnější stěny stavby. Prvotní funkcí fasády je ochránit stěny od povětrnostních vlivů, nečistot, mikroorganismů... Protože má sloužit dlouhá léta, určitě jí sluší decentnost.

Neznamená to však, že bychom měli na kreativnější řešení rezignovat. Aby to dobře dopadlo, je nutné věnovat fasádě mimořádnou pozornost a určitě se svěřit do rukou profesionálům. Na odborném portálu NejRemeslnici jich najdete dostatečné množství – navíc jde vždy o prověřené podnikatele.

Fasáda je tváří stavby, fasáda je tím, jak se dům představuje navenek. Finální povrchová úprava promlouvá ke kolemjdoucím ať už omítkou, dřevěným a cihelným obkladem, plechovou kazetou nebo dřevovláknitou deskou. Oko neprohlédne skrz, avšak řešení souvrství nalézající se pod onou pohledovou tváří ovlivňuje nejen vzhled domu, ale i jeho kondici.

Fasáda je jeden z nejvýznamnějších faktorů výsledného vzhledu celé nemovitosti v hodnotě nezřídka několika milionů korun! Necitlivým výběrem je možné také hodně pokazit. Jaký materiál fasády vybrat? Jakou barvu nebo kombinaci zvolit, kde se poradit, z čeho lze vybírat nebo jaké ošetřování budou nové šaty vašeho domu vyžadovat? Jak a čím zateplit? Mnoho otázek, na které se pokusíme najít základní odpovědi.

Povrchové řešení

Fasády domů a staveb mohou být zhotoveny z různých materiálů a plní různé úlohy. Typicky bývají zhotoveny z omítek různého složení, obkladů, kamene, dřeva, umělých materiálů jako vinyl, PVC, v moderní architektuře nejsou výjimkou ani obložení fasád sklem nebo kovem.  

Pro úplnost uveďme ještě členění tzv. omítkovin na tradiční, házené, šlechtěné, speciální i sanační. Tradiční můžeme mít v provedení jako rýhované, škrábané, stříkané nebo hladké. Podívejte se schválně na omítky zblízka, základní rozdíly poznáte snadno.

Hrubost struktury omítky pak odpovídá tzv. velikosti zrna. Zrnitost omítky se označuje číslem. Obvykle jsou v nabídce fasádní omítky, např. hlazená omítka s velikostí zrna 1,5, 2,0 a 2,5mm, nebo rýhovaná omítka s velikostí zrna 2,0 a 3,0mm.  

Jistě se shodneme na tom, že hlavní funkcí této poslední vnější vrstvy je chránit stavbu před vnějšími vlivy, srážkovou vodou, přispět k tepelné pohodě a také dům esteticky doplnit, dotvořit. Tato role v posledních letech nabývá na svém významu.

Vzpomenete si ještě na tu častou šeď a ponurost v sedmdesátých a osmdesátých letech, kterou naopak vystřídalo nezřídka podnikatelské porevoluční baroko s fialovými, tmavě zelenými nebo modrými fasádami? 

Vždy vybírejte systém

Typ fasády není vázán na určitý druh stavby – dřevostavba může omítkou získat vzhled zděného domu a naopak – dřevěný obklad zatají, že se pod ním skrývá jiný materiál. Fasáda je poslední vrstvou obvodového pláště a musí být v souladu se všemi jeho vrstvami především z hlediska řešení průvzdušnosti stavby, aby v důsledku neprůvzdušné svrchní vrstvy domu nekondenzovala v konstrukci voda.

O typu fasády proto musí být jasno již v návrhu domu. Při rekonstrukci je třeba věnovat pozornost jak volbě fasády, tak samotné konstrukci a nejdříve prověřit, zda je dostatečně suchá, nevzlíná do ní voda a podobně. Není proto možné dát se unést estetickou vizí, ale vždy je nutné prověřit, zda je zvolené řešení možné i ze stavebního hlediska.

Tradice se jmenuje omítka

Omítky jsou stále klasikou a dobře provedená hladká omítka bude slušet každému domu. Avšak toužíme-li přece jen dodat domu něco osobitého, máme i pomocí omítek mnoho možností. Kromě hladké si můžeme zvolit omítky strukturované, kde drobné kamenivo vytváří rýhy a jiné struktury, nebo omítky mozaikové, kde přidávané kamínky dodávají omítce i barvu a působivý vzhled. Charakteristický vzhled může omítce dodat i způsob nanášení.

Omítky dokážou i tak trochu klamat tělem – a dodat omítnuté fasádě vzhled cihlového, dřevěného či kamenného obkladu, mohou se tvářit jako pohledový beton nebo třeba jako kovový metalický obklad. Bohatá nabídka trochu hrozí tím, že to s kreativitou přeženeme. Mějme proto na paměti, že méně je více a že povrchové řešení fasády by mělo mít logickou návaznost na architekturu stavby.

Obkladů je na trhu mnoho

Kromě omítek se nabízejí i různé druhy obkladů, klasickým dřevem, cihlami či kamenem počínaje přes vláknocementové desky, kov, sklo až po moderní kompozitní a jiné materiály.  

Některé obklady se připevňují přímo na fasádu, např. cihlové či betonové obkladové pásky, jiné se aplikují bezkontaktním způsobem. Provětrávané fasády, kde je pohledová vrstva oddělená od zbytku souvrství vzduchovou mezerou, umožňují zvolit obklad z jakéhokoli materiálu, i neprodyšného.

 

Vlhkost je z obvodové konstrukce odváděna právě díky odvětrávací mezeře mezi tepelnou izolací a obkladem. Proto jsou odvětrávané fasády vhodným řešením i pro rekonstrukce.

NOVÉ TRENDY POVRCHOVÝCH ÚPRAV FASÁD

4 min

NOVÉ TRENDY POVRCHOVÝCH ÚPRAV FASÁD

Fasáda tvoří kabát stavby a stejně jako šaty u lidí musí plnit dvě základní funkce, estetickou a ochrannou. Stejně tak se dají rozdělit i trendy ve vývoji omítek.

Jakou zvolit omítku?

Fasáda tvoří kabát stavby a stejně jako šaty u lidí musí plnit dvě základní funkce, estetickou a ochrannou. Stejně tak se dají rozdělit i trendy ve vývoji omítek. Nejčastěji používané omítky jsou pastovité probarvené omítky, kterých se vývoj týká nejvíce.

Na českém trhu se pastovité omítky začaly objevovat v 90. letech minulého století. Výhodami těchto omítek jsou zejména snadná probarvitelnost, díky které mohly domy zazářit jasnými barvami, snadná aplikace v jednom kroku, mnoho textur (zrnité, rýhované, hladké) a při správné údržbě i vysoká životnost.

Pastovité omítky jsou vyráběny v několika materiálových bázích (akrylátové, silikátové, silikonové), které ovlivňují i jejich finální vlastnosti. Zde bychom jednoznačně radili, obrátit se na odborníky, které najdete například na webu NejRemeslnici.cz. 

Chameleon na omítce

Vývoj těchto omítek, z pohledu ochranné funkce, se soustředí především na odolnost vůči mikroorganismům a zašpinění, které taktéž přispívá k růstu řas na fasádě. Odstranění řas a náprava vzhledu do původní podoby je dost nákladná. Toto je problém především zateplených fasád, které jsou dominantním řešením obvodových plášťů jak novostaveb, tak i rekonstrukcí.

Dešťová voda, která zůstává na omítce, ale především pravidelná zkondenzovaná vzdušná vlhkost vytváří ideální životní podmínky pro růst řas. Na počátku nejpoužívanější akrylátové omítky mají nízkou odolnost vůči mikroorganismům i zašpinění, proto je dnes nejvíce zastoupená silikonová omítka, která díky hydrofobnímu povrchu lépe odvádí vodu ze svého povrchu a s ní i nečistoty. Pro další zvýšení odolnosti se běžně používají biocidní přípravky přidávané do omítek.

Jejich funkce je však omezená, jednak se vyplavují deštěm do okolního prostředí a mohou tak negativně působit na flóru i faunu a jsou spotřebovávány na boj s mikroorganismy na fasádě. Proto se časem jejich účinek vytratí. 

Řešením problémů lze předejít prevencí

Weber má řešení jak problémům se špiněním fasád a růstu mikroorganismů co nejvíce předcházet.  

Prvním je omítka weber.pas topdry, která má díky unikátní weber topdry technologii vysoce smáčivý povrch, po kterém se voda snadno rozlévá, velmi rychle odtéká a zbylá mikrovrstvička vody je absorbována omítkou, ze které se ve velmi krátké době odpaří do ovzduší. Na povrchu omítky tedy neulpívá voda v kapalné formě, ať už dešťová nebo zkondenzovaná, kterou plísně a řasy potřebují pro svůj růst. Omítka tak může být bez biocidních prostředků, čímž je zároveň šetrná k životnímu prostředí. 

Druhou možností je omítka weber.pas extraClean s progresivním samočisticím efektem, která v sobě spojuje všechny výhody silikonových i silikátových pastovitých omítek. Díky využití unikátních vlastností použitých nanotechnologií se všechny nejdůležitější vlastnosti obou omítek ještě umocňují. S výhodou ji lze použít v lokalitách kde je velké a agresivní znečištění ovzduší, které velmi zatěžuje fasádu.  Díky velmi malému podílu organických částic obsažených v omítce, vzniká na povrchu omítky vlivem proudění vzduchu jen nepatrný elektrostatický náboj a prach z ovzduší na povrchu omítky neulpívá. Omítka je zároveň velmi hydrofobní. Tím zůstává na povrchu fasády minimum vody, která utváří dobré živné podmínky pro mikroorganismy, růstu mikroorganismů zabraňuje i velmi malý podíl organických částí. Použitím samočistící omítky weber.pas extraClean se výrazně prodlužuje životnost fasády a podstatně snižují náklady na její údržbu.  

Dekorativní tenkovrstvé omítky

Stále více architektů a projektantů hledá něco jiného, nového a nevšedního pro ztvárnění fasád. Ani v této oblasti se vývoj nezastavil. Moderními se stávají tzv. dekorativní tenkovrstvé omítky. Lze jimi napodobit tradiční materiály jako cihelné nebo kamenné zdivo, texturu dřeva v různých barevných odstínech, nebo třeba povrch monolitického betonu, které do této doby nebylo možné z mnoha důvodů navrhovat na kontaktní zateplovací systémy.

Na oblíbenosti získávají i omítky nebo fasádní nátěry v moderních metalických barevných odstínech nebo tenkovrstvé omítky, do kterých se dodatečně nanáší lesklá zrna, pro vytvoření podobného efektu jako vytváří šupinky slídy v minerální škrábané omítce. Weber přináší ucelenou řadu těchto designových omítek, které opět rozšiřují možnosti ztvárnění fasád. 

Aplikace weber.color design

Pro lepší, snadnější a rychlejší výběr barev fasády vytvořil Weber  on-line aplikaci weber.color design. Ta umožňuje vizualizovat projekt ve vybraných odstínech barev omítek z fotografie nebo výkresu objektu. 

 

Aplikace weber.color design přináší téměř reálný pohled na dům v novém barevném provedení a ušetří i peníze vynaložené za nevhodně zvolené kombinace barev.

 

Do aplikace se načte současný stav objektu nebo technický výkres. Za pomoci nástrojů se zvolí plochy, na které si uživatel může zvolit libovolný odstín z řady barev weber.color line. Barvy se aplikují na definované plochy budovy. Odstíny se mohou pouhým kliknutím myši měnit. Tímto způsobem si zdarma může obarvit svůj dům každý a to zcela svých představ.

V případě, že uživatel není s výsledkem barevné vizualizace zcela spokojen, může práci přerušit, uložit a vrátit se ke svému projektu později. 

VLIV SLUNEČNÍHO ZÁŘENÍ NA VĚTRANÉ FASÁDNÍ KONSTRUKCE

2 min

VLIV SLUNEČNÍHO ZÁŘENÍ NA VĚTRANÉ FASÁDNÍ KONSTRUKCE

Vliv změn rychlostí proudění byl měřen na větrané dvouplášťové konstrukci - fasádě z lamel cedrového dřeva. Místo pro měření bylo vybráno s orientací na JV. Měření se provádělo několikrát a to za proměnných podmínek oblačnosti, zde z důvodu snazšího porovnání bylo vybráno měření za téměř jasné oblohy a oproti tomu za velké oblačnosti a následně došlo k porovnání obou výsledků.

Charakteristika místa měření

Měření probíhalo vždy po dobu jednoho týdne a měřící přístroje snímaly data každé 3 minuty. Snímaly tyto údaje:

teplota rubové strany dřevěné lamely

teplota vzduchu uvnitř větrané mezery

teplotu rosného bodu

rychlost proudění vzduchu v této mezeře

relativní vlhkost vzduchu ve větrané mezeře

Výsledky z měření

Z výsledků měření je patrné zvýšení rychlosti proudění v závislosti na svitu slunce - obr.5. Je také zajímavé, že maximálních rychlostí proudění v mezeře došlo v době, kdy naopak sluneční záření působilo jen po omezenou dobu - obr. 7.

Shrnutí

Srovnání naměřených průměrných, maximálních a minimálních hodnot:

Tabulka ukazuje průměrné hodnoty z grafů měření, vliv oslunění je zde patrný v rozmezí v nárůstu průměrné rychlosti proudění, průměrně 30%. Rozdíl mezi dnem a nocí je zde podstatně výraznější a to až desetinásobně, průměrně 300%.

Závěr

Sluneční záření významně mění rychlosti proudění a v případě jasných dnů proudění v mezeře během noci výrazně klesá a to výrazněji, než v případě, že během dne bylo zataženo.

Ing. Karel Sedláček, Ph.D.

Projekt kotvení - větrané systémy

Vzduchotěsnost
3 min

Projekt kotvení - větrané systémy

Na rozdíl od kontaktních fasád, nejsou větrané systémy v přímém kontaktu s povětrnostními vlivy. Největší tlak je na ochranný plášť, izolace za ním je víceméně chráněná. Při kotvení bychom měli dbát hlavně na odolnost izolací proti protažení hmoždinkou, rychlost proudění vzduchu nemá velký vliv na stabilitu desek, spíše na „vyfoukávání“ tepla z vnějších částí izolace.

Proudění vzduchu ovlivňují zejména tyto faktory

Konstrukční řešení:

 ●  výška a tvar průřezu větrané vrstvy,

 ●  sklon větrané konstrukce, 

 ●  materiál vrchního pláště (barva a struktura),

 ●  dimenze nasávacích a odváděcích otvorů, včetně jejich umístění.

 

Vítr:

 ●  umístění stavby (nadmořská výška),

 ●  morfologie terénu, 

 ●  ochrana před větrem (okolní zástavba a vegetace).

 

Sluneční záření:

 ●  umístění stavby (zeměpisná délka a šířka),

 ●  roční období (datum a hodina), 

 ●  24- hodinový cyklus (den a noc),

 ●  orientace konstrukce ke světovým stranám,

 ●  zastínění okolní zástavbou či vegetací.

 

Rychlost proudění vzduchu lze výpočtem ověřit podle ČSN 73 0540-4, kde je mimo jiné popsán závazný postup jak vypočítat rychlost proudění vzduchu ve větrané vzduchové vrstvě.

Projekt kotvení - Větrané systémy - ISOVER

Pro návrh a ověření se provádí výpočet ve dvou mezních polohách:

Pro základní orientaci takovýto postup stačí, pokud bychom chtěli znát rychlost proudění v závislosti na výšce mezery, můžeme provést i podrobný normový výpočet, nebo použít speciální software.

 

Odpor proti proudění vzduchu

Minerální vlny mají různý odpor proti proudění vzduchu AFr. Čím vyšší tento odpor je, tím lépe odolávají „vyfoukávání“ tepla. S touto veličinou se nepracuje často, nicméně má vliv na stanovené správné návrhové hodnoty izolace λu zvláště u velmi vysokých mezer, kde je rychlost proudění vyšší. Tato veličina má také velký vliv na akustiku.

Doporučené oblasti kotvení desek větraných systémů 

Kazetový rošt 600 mm

Není třeba kotvit vůbec, vhodné jsou měkké materiály jako Isover UniIsover Aku , Isover Woodsil.

 

Vodorovný rošt 600 mm

Není potřeba kotvit vůbec, případně se kotví 2 hmoždinkami na desku. Velikost talířků dle tabulky níže. Vhodné jsou měkké materiály jako Isover UniIsover AkuIsover WoodsilIsover Miltiplat 35 NT. Možné je použít i velmi měkké materiály, ty však nelze kotvit.

Vodorovný rošt 1200 mm

Izolační desky (600 × 1200 mm) ve vysokém vodorovném roštu lze kotvit do rohů vnitřních polí, nebo kombinovaně do pole a hrany (se zvětšeným talířkem). Vhodné jsou měkké materiály jako Isover UniIsover AkuIsover WoodsilIsover Multiplat 35 NT.

Svislý rošt 600 mm

Desky minerální izolace se rozepřou mezi svislý rošt, případně se přikotví. Velikost talířků dle tabulky níže. Vhodné jsou středně tuhé materiály jako Isover FassilIsover Fassil NTIsover Multimax 30.

Bez roštu

V případě bodového nosného roštu se desky tepelné izolace (600 × 1200 mm) kotví buďto 3 základními hmoždinkami na desku do pole, nebo hmoždinkami se zvětšeným talířkem na hrany v počtu 4–5 ks/m2. Vhodné jsou velmi tuhé materiály jako Isover Topsil.    

Kolik stojí zateplení? Poptejte orientační kalkulaci zdarma

 Naši techničtí specialisté vám rádi pomohou s výběrem materiálu, spočítají jeho potřebné množství i orientační ceny a navíc vás nasměrují přímo k nejbližšímu prodejci.
Služba je zcela zdarma.

domecek

 

[email protected]
+420 226 292 221

 

Chci poradit

KONTAKTNÍ ZATEPLOVACÍ SYSTÉMY

Tepelná izolace
2 min

KONTAKTNÍ ZATEPLOVACÍ SYSTÉMY

V podmínkách České republiky se jedná o nejpoužívanější způsobem zateplení objektů. Tato technologie umožňuje jednoduchým způsobem vytvářet sendvičové stěny vynikajících parametrů. 

Kontaktní zateplovací systémy ISOVER

Výhodnost kontaktního zateplování spočívá také v tom, že jeho předností lze rychle a účinně využít jak u novostaveb, tak u rekonstrukcí (dodatečného zateplování). Doplněním kvalitní tepelné izolace z minerální vlny či EPS ke stávající stěně tak investor získává mimořádně účinnou konstrukci se souvislou tepelnou izolací.

 

Kontaktní zateplení se používá zejména u rodinných domů, ale i na ostatních objektech.

Kontaktní zateplovací systémy ISOVER

Výhody kontaktního zateplení

Tradiční způsob dobře známého zateplení.

Souvislé zateplení bez tepelných mostů.

Levnější varianta než větrané systémy.

Kontaktní zateplovací systém je možné provést z vnější i vnitřní strany stěny. Pokud je ale možnost provést zateplení z vnější strany, měli bychom to využít. Zateplení z vnitřní strany je technicky náročnější a vyžaduje důkladnou projektovou přípravu.

Vnější zateplení objektu

 

Vnější zateplovací systém je celistvý po celé ploše fasády, čímž dochází k eliminaci tepelných mostů. Chrání celý objekt, před teplotními výkyvy vnějšího prostředí, v zimě nedochází k prochlazení konstrukce a v létě se nepřehřívá. Navíc tento způsob zateplení umožňuje zachovat výhody tepelné akumulace zdiva, což výrazně přispívá k zajištění tepelné pohody v interiéru.

Kontaktní zateplovací systémy ISOVER

Zateplení na zateplení

Speciální kapitolou jsou potom kontaktní zateplovací systémy, kde se nezatepluje na stěnu, ale na stávající izolaci. V minulosti provedené „tenké“ zateplení o tloušťce cca 5-8 cm není nutné ve většině případů demontovat.

Musí se ale vždy udělat odborný průzkum, který zhodnotí stav izolantu a omítek, a také statické možnosti zateplované stěny.

 

Nové zateplení by mělo respektovat všechny současné požadavky z oblasti tepelné, ale hlavně také z oblasti požární ochrany.

 

Více bude toto téma rozebráno v kapitole Realizace.

Vnitřní zateplení objektu

Tento způsob zateplování se většinou používá tam, kde nelze vnější zateplovací systém provést (především památkově chráněné objekty).

Návrh vnitřního zateplení je vždy rizikovou záležitostí a je třeba jej přenechat kvalifikovaným odborníkům, jinak může docházet například k vysoké kondenzaci jak uvnitř stěn, tak i na povrchu navazujících detailů s možností vzniku plísní, nebo dokonce destrukce např. dřevěných stropů.

Kontaktní zateplovací systémy ISOVER

Dalším neduhem jsou potom tepelné mosty způsobené přerušením izolace vodorovnou konstrukcí. Tepelným mostům se můžeme částečně vyhnout přidáním izolace na strop a do podlahy, jak je vidět na výše uvedeném schématu.

Kontaktní zateplovací systémy ISOVER

Realizace dřevostavby - vnější konstrukce

Tepelná izolace
Vlhkost
Vzduchotěsnost
3 min

Realizace dřevostavby - vnější konstrukce

Znáte materiálové možnosti dřevostaveb? A víte, že i na dřevostavbu lze umístit vegetační střechu?

Založení

Dřevostavby se mohou zakládat jak na pasech, tak i moderněji na desce. Založení na desce má nespornou výhodu v eliminaci tepelných mostů. Realizaci je nutné připravovat vzhledem k hydrogeologickým poměrům základové spáry. Spočívá v aplikaci desek XPS (např. Styrodur nebo Synthos) na zhutněný podsyp základové spáry.

Desky jsou následně zakryty separační fólií, na kterou se vyváže výztuž desky a zalije se betonovou směsí. Hydroizolace se řeší buďto asfaltovými pásy nebo úpravou betonové směsi – tzv. bílá vana.

Realizace dřevostavby - Vnější konstrukce - Isover

Založení na Crawl Space

Vzhledem k tomu, že dřevostavby mají nižší hmotnost, lze jejich založení provést i na menších patkách metodou Crawl Space. Pod dřevěným podlahovým roštem se nechá instalační vzduchová mezera, do které je možné v případě revize potrubí i vlézt (odtud název Crawl Space).

Výhodou této metody je výrazně nižší spotřeba betonu, a odpadá nutnost řešit izolaci proti zemní vlhkosti i proti radonu. Crawl Space je vhodný zejména pro difúzně otevřené dřevostavby.

Realizace dřevostavby - Vnější konstrukce - Isover

Soklová část

Podceňovaná část dřevostaveb, která je pro životnost zásadní. Základním konstrukčním požadavkem je, aby hrana základové desky byla minimálně 300 mm nad okolním terénem. Dalším požadavkem je eliminace tepelného mostu, který vzniká zakládacími prahy. Elegantně zde lze využít soklové desky Isover EPS Sokl 3000, které překryjí tepelný most, zateplí základové konstrukce a lze k nim dotáhnut zateplení stěny.

Realizace dřevostavby - Vnější konstrukce - Isover

Roubené konstrukce

Konstrukce z hraněného či nehraněného masivního řeziva můžeme použít i v 21. století, avšak s drobnými úpravami. Prostá roubená stěna, v běžných tloušťkách, nedosahuje dnešních požadovaných hodnot součinitele prostupu tepla. Řešení přinášejí zateplovací systémy, které potlačují exteriérové vyznění roubenky, nebo sendvičové konstrukce. Na trhu se můžeme potkat s několika typy řešení.

Realizace dřevostavby - Vnější konstrukce - Isover

Fasáda dřevostavby

Finální povrch fasády dotváří exteriérové působení dřevostavby v jednu finální kompozici. Obecně lze konstatovat, že od interiéru by měly klesat difúzní odpory vrstev. K fasádě můžeme přistoupit buďto kontaktním zateplovacím systémem s omítkovým finálním povrchem, nebo zateplením s provětrávanou mezerou a jako finální vrstvu mít různé druhy obkladu.

 

Příjemným obkladem může být obklad ze dřeva, například modřínu.

 

Nicméně nesmíme zapomínat minimálně na konstrukční ochranu obkladu nebo omítky.

Realizace dřevostavby - Vnější konstrukce - Isover

Dodatečné zateplení dřevostavby

Stejně jako u standardních staveb je občas nutné stavbu dodatečně zateplit. U dřevostaveb, stejně jako i u ostatních druhů zateplení, je nutné podrobit skladby tepelně-vlhkostnímu posouzení jak stávající, tak i nově navrhované skladby.

 

Obecně u dřevostaveb je vhodnější pro dodatečné zateplení čedičová nebo skelná vlna.

Realizace dřevostavby - Vnější konstrukce - Isover

Nadkrokevní zateplení dřevostavby

Speciální pozici v zateplení střechy má nadkrokevní izolace. Uchylujeme se k ní především, pokud chceme vnímat krov v interiéru. Nespornou výhodou je, že se jedná o konstrukci takřka bez tepelných mostů. Společnost Isover vyvinula nadkrokevní systém Isover X-Tram s maximálním důrazem na eliminaci tepelných mostů.

 

Systém je postaven na kombinaci minerální vlny a trámků z EPS nebo čedičové vlny.

 

Hlavní zatížení následně přenáší dvouzávitové vruty Isover Twin UD.

Realizace dřevostavby - Vnější konstrukce - Isover

Střešní plášť

Krytinu na dřevostavbu můžeme vybírat z nepřeberné palety nabídek. Rozmach zažívají vegetační střechy, jak na plochých střechách, tak i na střechách šikmých. A to i zásluhou hydrofilních desek Isover Flora a Isover Intense, které tvoří částečnou náhradu substrátu, díky čemuž střechu nejen odlehčují, ale přispívají též k izolování střechy.

Realizace dřevostavby - Vnější konstrukce - Isover

Provětrávané fasády z pohledu tepelné izolace

Tepelná izolace
Vzduchotěsnost
6 min

Provětrávané fasády z pohledu tepelné izolace

V posledních letech se i u nás setkáváme s celou řadou objektů opatřených větranou fasádou. Pokud se rozhodneme pro tento typ konstukce, je dobré mít na paměti všechny klady a zápory, které větraná fasáda přináší.

Úvod do systémů

Tyto systémy mají buď samostatnou předvěšenou část na nosném roštu fasády, který je mechanicky přikotven pomocí kotev k hlavní nosné konstrukci, nebo samonosnou předvěšenou část, nejčastěji z pohledových cihel či panelových bloků.

Na nosné konstrukci je aplikována tepelná izolace z důvodu požadavků na dodatečné zateplení
v souladu se současnou normou ČSN 73 0540, ke které se vztahují i předpisy zakotvené v zákoně 177/2006 Sb. ze dne 29. března 2006.

 

Dle normy je pro vnější lehkou stěnu doporučená hodnota součinitele prostupu tepla UN ≤ 0,20 W.m-2.K-1 a pro vnější těžkou stěnu UN ≤ 0,25 W.m-2.K-1, podle které snadno vypočteme ideální tloušťku tepelné izolace.

 

Pro ilustraci máme příklad velice dobře izolující minerální izolace pro provětrávané fasády Isover Fassil NT. Splní součinitel prostupu tepla UN ≤ 0,20 W.m-2.K-1 až v tloušťce 180 mm, bez uvažování vlivu podkladní konstrukce a s uvažováním deklarované hodnoty součinitele tepelné vodivosti λD, který je nutno pro přesný výpočet převést na hodnotu návrhovou, dle ČSN EN ISO 10456 či dle ČSN 73 0540-3.

Konstrukce se vždy posuzuje pro všechny vrstvy jako celek (u větraných konstrukcí až k větrané mezeře a s uvažovaným vlivem tepelných mostů kvůli kotvení), i když v případě, že navrhneme dostatečnou tloušťku tepelné izolace, bude konstrukce dle tepelně-technických požadavků většinou vyhovovat.

isover-provetravane-fasady-ilustrativni-1
isover-provetravane-fasady-ilustrativni-2

Klady

Klesající difúzní odpor směrem do exteriéru 

Trvalá ochrana interiéru před přehříváním 

Možnost libovolné tloušťky tepelné izolace

Zajištění stálého vysušování tepelné izolace

Možnost suché celoroční montáže

Zápory

Nutnost zajistit trvalé a funkční větrání fasády

Možnost částečného navlhnutí izolace

Vyšší náklady na realizaci než u kontaktních fasád

isover-provetravane-fasady-ilustrativni-3
isover-provetravane-fasady-ilustrativni-4

Jak ovlivňují provětrávané fasády tepelnou izolaci?

Je nutné si uvědomit i to, jak větraná fasáda funguje a klást si otázky, jak se tepelná izolace v konstrukci chová, co na ni působí, jak se mění její parametry vlivem působení všech ovlivňujících faktorů a podobně. Na tyto otázky se obecně odpovědět nedá, vždy je nutno každý případ individuálně posoudit. Systém provětrávaných fasád je sytém založen právě na provětrávání vzduchové mezery mezi tepelnou izolací a vlastní fasádou.

Aby systém správně fungoval, musí vzduch v mezeře proudit. Ten se ohřívá od vnější fasády (v zimě i vlivem tepelných ztrát z interiéru), stoupá vzhůru a tím dochází k proudění průměrnou rychlostí 0,5-1,0 m.s-1. Díky takové rychlosti pak zpravidla dochází k laminárnímu proudění, přičemž k turbulencím dochází jen výjimečně v několika místech vlivem dalších faktorů (výška a tvar budovy, druh a typ roštu, řešení přiváděcích a odváděcích otvorů atd.).

 

Vliv proudění na tepelnou izolaci

Teplý vzduch má jednu dobrou vlastnost, absorbuje do sebe výrazně vyšší množství vlhkosti než vzduch studený. Obrácený efekt jistě známe. Například když teplota vzduchu v místnosti klesne pod určitou kritickou mez (rosný bod), relativní vlhkost vzduchu se začne blížit 100%. Díky tomu se povrchová kondenzace (kapky) objeví na vnitřním povrchu těch konstrukcí, jejichž vnitřní povrchová teplota bude nižší než teplota rosného bodu vnitřního vzduchu.

Nás ale naopak zajímá stav, kdy je teplý vzduch schopen naopak tuto vlhkost do sebe absorbovat. Zajímá nás to hlavně v případě, kdy není tepelná izolace suchá (v létě se brzy ráno vysráží na povrchu kapky rosy nebo dojde k zafoukání vody větrem do meziprostoru atd.) a díky následné vlhkosti jsou po tuto dobu její tepelně-izolační vlastnosti horší, než se uvažovalo (součinitel tepelné vodivosti λ má pak výrazně vyšší hodnoty, z deklarované hodnoty součinitele tepelné vodivosti λD=0,035 W.m-2.K-1 tak může být hodnota až o 40 % horší).

Nicméně díky provětrávání se tepelná izolace poměrně rychle vysuší a je opět dokonale tepelně izolačním materiálem. Navíc proudící vzduch odebírá vlhkost i z minerální tepelné izolace, která se do ní difunduje z interiéru přes vlastní nosnou konstrukci (nejvíce v zimním období, ale teoreticky se to děje prakticky kdykoliv, když je teplota exteriéru nižší než interiéru), čímž přispívá ke zdravému vlhkostnímu režimu celé konstrukce. Nicméně abychom si byli jisti, že je konstrukce správně navržena, je třeba ji vždy ověřit i výpočtem.

isover-provetravane-fasady-aplikace-1
isover-provetravane-fasady-aplikace-2
isover-provetravane-fasady-aplikace-3
isover-provetravane-fasady-aplikace-4
isover-provetravane-fasady-aplikace-5
isover-provetravane-fasady-aplikace-6

Proudění vzduchu v praxi

Proudění vzduchu se mění nejen během ročních období, ale i během 24 hodinového cyklu. Na obrázku níže je vidět graf ukazující změny v teplotách a vlhkostech vzduchu ve větrané dutině a také změny v rychlostech proudění vzduchu během 24 hodin.

 

Zajímavostí je, že během noci proudění prakticky ustane.

 

Vliv slunečního záření na rychlost proudění vzduchu je v takovém případě evidentní. V tomto časovém rozmezí ke kondenzaci vlhkosti nedocházelo, ale v zimním období je situace jiná. I zde však můžeme vidět, že v poledne se vlhkost vzduchu blížila k 90%.

Isover-provetravane-fasady-grafy

Vzor na střechách - ideální řešení

 

Řešení je dávno známé, stačí se jen na konstrukci fasády dívat obecněji, tedy jako na střechu se sklonem 90°.

 

Norma ČSN 73 1901 udává hodnoty minimální doporučené tloušťky větrané vzduchové mezery pro střechy. Například při sklonu střechy nad 45° je min. doporučená mezera 40 mm.

V současné době je tohle nejpraktičtější východisko, neboť norma na provětrávané fasády zatím neexistuje a systém funkce fasády a střechy je v podstatě úplně stejný, ba samotná fasáda je v tomto ohledu výrazně méně namáhaná klimatickými vlivy než běžná šikmá střecha.

Proč neudělat fasádu obdobně jako
u dvouplášťových střech?

Toto řešení je již běžné například v Německu či Rakousku a i u nás se už toto řešení v poslední době navrhuje.

Místo běžné difúzně otevřené folie se u fasád dají použít i speciální desky s obdobnými parametry sd ≤ 0,03 m, které plní stejné funkce, jako mají difúzně otevřené folie. V Čechách, narozdíl od Skandinávie, tyto desky ale zatím běžné nejsou.

Závěr

Tepelná izolace větrané fasády lépe plní svoji funkci, dokonale tepelně izoluje a zároveň je chráněna před vnější vlhkostí.

Pro tyto případy provětrávaných fasád se nejlépe hodí tepelné izolace z minerálních vláken například Isover Uni či Isover Fassil.

Díky správnému výběru výrobku a dokonalému zvládnutí konstrukce lze očekávat, že se budeme i v budoucnu s provětrávanými fasádami setkávat stále častěji.

Vnitřní omítky a sádrokartonové konstrukce

3 min

Vnitřní omítky a sádrokartonové konstrukce

Hrubá stavba domu jde ve většině případů poměrně rychle. Práce uvnitř domu pak navenek vidět nejsou, nicméně se v tuto chvíli začíná rýsovat nový domov. 

Vnitřní omítky

Vnitřní omítky jsou v případě zděných energeticky úsporných budov velice důležité a to proto, že tvoří neprůvzdušnou vrstvu domu a zajišťují tak utěsnění domu před nežádoucími úniky tepla. Je potřeba vyřešit řadu detailů a zajistit, aby vnitřní omítky byly pokud možno všude. Případné nedostatky se pak samozřejmě mohou projevit při realizaci blower door testu na jeho negativním výsledku. 


V tomto případě jsme realizaci vnitřní neprůvzdušné vrstvy konzultovali se specialistou na blower door test, s panem Stanislavem Palečkem. Vzhledem k malé mezeře mezi krajními krovy a vyzděnými štíty nebylo totiž možné vnitřní omítky v těchto místech provést
v souvislé vrstvě. Pomohlo jednoduché opatření, a to natáhnou souvislou vrstvu lepidla
v místě vyzděných štítů zvenčí domu až po věnec, kde nejsou žádné spáry. Pro jistotu jsme nakonec toto opatření udělalo na celé obálce domu. 

U pasivních domů je důležité aplikovat vnitřní omítky v přízemí až k samotné podlaze, a to pro zachování neprůvzdušné vrstvy obálky domu. V opačné případě může docházet k tepelným ztrátám po celém obvodu domu.

 

V interiéru byly zvoleny sádrové omítky od společnosti Rigips (Rigips Rimat 100 DLP). Aplikaci stříkaných omítek prováděla specializovaná firma. Před samotnou realizací bylo nutné všechny stěny důkladně napenetrovat a připravit samotný podklad. Hlavní výhodou sádrových omítek je jejich snadná oprava v případě mechanického poškození.

isover-vnitrni-omitky-sadrokartonove-konstrukce

Sádrokartonové konstrukce

Ve vzorovém domě bylo využito sádrokartonových konstrukcí Rigips pro zakrytí elektroinstalace v podobě předstěn u monolitických konstrukcí a podhledů v druhém poschodí. 


Předstěny v prvním patře slouží zejména k zakrytí elektroinstalace, není aplikována izolace
a v místech potřeby kotvení jsou SDK desky podloženy deskami OSB. To je důležité např. pro kotvení horních skříněk kuchyňské linky a případně obývákové stěny a televize.
V místnostech s možným výskytem vlhkosti, tzn. koupelna a technická místnost, je použita zelená SDK deska Rigips.

V horním patře je SDK konstrukce doplněná o 8 cm skelné izolace Isover Unirol Profi. Celkové zateplení střešní konstrukce, tedy společně s nadkrokevní izolací je 40 cm.

Izolace byla aplikována do předem připravených profilů a navíc byla přichycena provázky, které zamezují její pohyb v konstrukci. Poté došlo k záklopu deskami Rigips a celkovému začištění spojů jednotlivých desek. Na takto připravenou konstrukci lze rovnou aplikovat požadovaný nátěr.

Případné dotazy zasílejte na [email protected]

Proč je dobré ozelenit střechu?

Akustická izolace
Tepelná izolace
Vizuální komfort
5 min

Proč je dobré ozelenit střechu?

Vegetační střechy vrací zeleň do měst a kompenzují zábor půdy velkoplošnou výstavbou. Mají pozitivní psychologické účinky, snižují napětí a stres a poskytují prostor pro relaxaci, pokud jsou architektonicky funkčně zapojeny do provozu budovy. Atraktivita takových objektů je zřejmá např. u bytových projektů, kde je zelená střecha součástí terasy domu a kde je tímto vytvořen společný prostor pro relaxaci obyvatel.

Sociální aspekt

Střešní terasa s pohledovou zelení může být doplněna i o skutečnou funkční zahradu, kde si nájemníci bytového domu můžou pěstovat zeleninu. Tento koncept se již osvědčil například ve Vídni. Střecha bytového domu se 40 byty samozřejmě neumožňuje vytvoření záhonu pro každou rodinu, pointou je totiž každoroční „losování“ o určitý záhon, o který se skupina 3 rodin bude jednu sezónu starat. Výpěstky si následně rozdělí. Smysl této aktivity není vylepšit si finanční situaci pěstováním vlastní bio-zeleniny, ale poznat lidi, kteří žijí ve společném domě.

Redukce tepelného ostrova

Městská zástavba vykazuje znatelně vyšší teploty než nezastavěné okolní prostředí. Budovy, betonové a asfaltové povrchy ulic, absorbují přes den obrovské množství tepla ze slunce.

Teplota v centru měst je díky tomuto efektu o 1–3 °C vyšší oproti lesní krajině (ve večerních hodinách to může být až o 10 °C). Městské tepelné ostrovy mají nejenom negativní vliv na lidi, kteří v nich žijí, zvyšují také náklady na chlazení budov a takto výrazné zvýšení teploty následně ovlivňuje i množství srážek ve městě a jeho okolí.
 

isover-proc-je-dobre-ozelenit-strechu-teplota

Přehřívání vede navíc ke stoupání teplého vzduchu, který s sebou ze země zvedá prach a další nečistoty, které pak následně dýchá- me. Poletující prach je příčinou až 15% poklesu slunečního svitu. Vyšší teplota vzduchu spolu s polutanty také urychluje tvorbu smogu.

Městská zeleň v parcích, zelených střechách a stěnách výrazně redukuje efekt tepelného ostrova.

Základním mechanizmem je odpařování vody z vegetace (evapotranspirace) a vodních ploch, což snižuje teplotu okolního prostředí.

Odpaření jednoho litru vody představuje ekvivalent cca 0,7 kWh energie potřebné pro provoz chladícího zařízení, tedy 1 mm srážek zadržených na 100 m² vegetační střechy odpovídá úspoře 70 kWh energie potřebné na chlazení budovy v letních vedrech.

Lokální zlepšení životního prostředí

Oproti lesnímu ekosystému je ve městech 10× vyšší koncentrace SO2, 20× vyšší koncentrace CO2 a 30× vyšší koncentrace CO a prachu. Zeleň na střechách pomáhá výrazně redukovat znečištění vzduchu městského prostředí. Fotosyntézou rostliny geniálně spotřebovávají kysličník uhličitý a zpět vrací čistý kyslík. Jeho množství je závislé na druhu a velikosti vegetace, která je na střechu vysazena. Rozhodující je její listová plocha. Čím hustší vegetace, tím větší produkce kyslíku.

25 m2 listové plochy zeleně vyprodukuje za den tolik kyslíku, kolik ho člověk za stejný čas spotřebuje. (zdroj: Prof. Dr.-Ing. Gernot Minke, kniha Zelené střechy)

 

Hustota olistění také určuje schopnost zachytávat prach a škodliviny z ovzduší. Střešní vegetace zpomaluje pohyb vzduchu a prach spolu s polutanty ulpívá na jejím povrchu, odkud se při dešti dostává zpět do vegetační vrstvy. Zeleň kromě okysličování vzduchu zvyšuje i jeho vlhkost, čímž pozitivně ovlivňují jeho kvalitu.

isover-proc-je-dobre-ozelenit-strechu

Zlepšení mikroklimatu uvnitř budovy

Vegetační střechy kromě toho, že okysličují a čistí vzduch, také snižují tepelné výkyvy obytných prostor těsně pod střechou.

Týká se to zimních i letních měsíců. Příspěvek vegetační vrstvy do tepelné bilance střechy se pohybuje v řádu několika cm, v porovnání s běžnými izolacemi (podle množství substrátu a jeho vlhkosti). 

Hydrofilní minerální vlna si zachovává dobré izolační vlastnosti i po nasycení vodou. Její příspěvek do tepelné bilance střechy je přibližně 5x vyšší, proto je výhodné ji do vegetační střechy přidávat a zohledňovat také v tepelně-technickém výpočtu.

Lepší hospodaření s vodou

Odtok dešťové vody z běžné betonové střechy s hydroizolací se pohybuje mezi 95–100 %

Zelená střecha dokáže toto množství redukovat průměrně na 50 %, ale existují i typy zelených střech, které odtok redukují na pouhých 5 %. Pro tyto retenční střechy je možné použít i hydroakumulační desky ISOVER.

Hospodaření s dešťovou vodou je v současné době „velké téma“. Zbytečně odtékající voda totiž velmi zatěžuje systém městské kanalizace. Nejenom že je nutné tuto vodu staženou do podzemních stok odvádět, musí se dále čistit a toto vše je úplně zbytečné. Dešťovou vodu je přitom možné v budově využít například na splachování toalet, údržbu a úklid, nebo na zalévání. S odváděním dešťové vody do kanalizace je navíc u budov, které nejsou určené k trvalému bydlení spojen poplatek za stočné. Podrobnosti k výpočtu viz kapitola Projekt.

Čím dál více měst budovy se zelenými střechami podporuje (Paříž), nebo přímo požaduje (Linec). 

Pražské stavební předpisy z roku 2016 v paragrafu 38 vysloveně uvádí, že „Minimální retence (celkový objem retenování, opatření, jako jsou průlehy v zeleni, otevřené příkopy, vegetační střechy, nádrže, retenční potrubí nebo trubní retence aj.) pro regulované odvádění srážkových vod musí být taková, aby nedocházelo k většímu odtoku než 10 l∙s-1 z hektaru plochy pozemku při třicetiminutovém dešti desetiletého maxima, nestanoví-li správce toku jinak.“ V projektové části tohoto katalogu je popsán výpočet skladeb s hydrofilní vlnou ISOVER právě na tento požadavek.

isover-proc-je-dobre-ozelenit-strechu-graf

Celková akumulační kapacita střechy byla naměřena 57 %. (zdroj: Prof. Dr.-Ing. W. Dickhaut, konference IGRA 2015, přednáš- ka Stormwater Management)

Zvýšená schopnost tlumit hluk

Vegetační souvrství střechy dokáže pohlcovat zvuk, který by se šířil z venkovního prostředí do interiéru. U výrobních hal je zase opačný problém, je třeba omezit hluk, který se šíří ven a rušil by okolní zástavbu.

Vegetační střechy založené na lehké střešní konstrukci, například na trapézovém plechu nebo na dřevěných vaznících, je téměř nemožné zatížit silnou vrstvou substrátu. Pro tyto případy jsou nejvhodnější skladby vegetační střechy s hydrofilní minerální vlnou. Ta totiž působí nejenom jako tepelná izolace, její funkce je současně i akustická

Zlepšení vzduchové neprůzvučnosti oproti střeše bez ozelenění je 6 dB – to je velmi vysoká hodnota. Například rozdíl 10 dB vnímá člověk jako zvuk s poloviční hlasitostí.

6 nejčastějších chyb při zateplování fasády - jak jim předcházet a jak je řešit

Vlhkost
6 min

6 nejčastějších chyb při zateplování fasády - jak jim předcházet a jak je řešit

Zateplení fasády domu je jednou z nejčastějších renovací, do které se lidé pouští. Zde platí dvojnásob pravidlo: dvakrát měř, jednou řež. Jaké jsou nejčastější nedostatky, jak jim předcházet a případně, jak je napravit?

Jedná se o poměrně velký a relativně nákladný zásah, proto je dobré provést zateplování fasády pořádně a správně. Jakékoli následné opravy jsou komplikované a drahé. Nejenom technologická nekázeň na stavbě, ale i nepřesné nebo chybně navržené řešení ze strany projektanta bývají hlavními příčinami nevydařeného zateplení fasád. Podívejme se na šest míst, kde je potřeba dávat obzvlášť pozor.

Nevhodný či neupravený podklad stěny pro zateplování

Podklad pro vnější fasádní zateplovací systém (ETICS) musí být vyzrálý, bez prachu, mastnot, výkvětů, puchýřů a odlupujících se míst, biotického napadení a aktivních trhlin. Pro zbavení se nánosu špíny se doporučuje například omytí tlakovou vodou. Starou nesoudržnou omítku je nutné odstranit, stabilní omítky stačí napenetrovat.

Rovinnost podkladu by neměla být horší než 20 mm/m u částečného lepení, nebo 10 mm/m
u celoplošného lepení. Pozor také na lepení izolantu na izolant. Snažte se této možnosti vyhnout, pokud je to ale opravdu nutné, musí se dodržovat pravidla příslušného ETICS dodavatele.

 

Zateplovací systém nenahrazuje hydroizolaci ani sanační systém, nicméně například výrazně snižuje množství zkondenzované vlhkosti v konstrukci.

chyby-pri-zateplovani-fasady-isover-neocistena-zed

Špatně založené ETICS

Chyba nastává zvláště u nerovných fasád rekonstruovaných domů. Ke správnému založení se používají certifikované zakládací profily s okapničkou.

K jejich případnému vyrovnání se použijí distanční podložky (tloušťky 1 – 10 mm). Staré, ale stále ještě často používané hliníkové lišty způsobují značný liniový tepelný most, takže je vhodnější použít modernější plastovou variantu. Tyto profily mají velkou výhodu v tom, že výrazně nedilatují. Je možné založení i na dřevěnou lištu nebo na stávající zateplení soklu.

Ná následujícíh fotograficíh můžete vidět termovizní snímky hliníkového zakládacího profilu. Jeho vnější povrchová teplota je výrazně vyšší než teploty v místě zateplení, tvoří se zde tepelný most.

isover-chyby-pri-zateplovani-fasady-snimek-s-tepelnym-mostem
isover-chyby-pri-zateplovani-fasady-snimek-s-teplotnym-mostem

Materiálová vhodnost

Vedle správného zakládacího prvku je nutné také dbát na materiálovou vhodnost izolace. Do výšky 300 mm je zásadně nutné používat nenasákavé izolanty z extrudovaného polystyrenu (XPS), nebo perimetrického polystyrenu se sníženou nasákavostí, například Isover EPS Sokl 3000.
U vícepodlažních staveb je nutné dodržet i požární požadavky v souladu s ČSN 73 0810 včetně požadavků na správné protipožární založení.

ISOVER - materiálová vhodnost

Nedostatečná tloušťka izolace

Tloušťka tepelné izolace by měla splňovat požadavky závazné normy ČSN 73 0540:2 a dále také požadavky vyhlášky č. 78/2013 Sb. o energetické náročnosti budov, která je ovšem přísnější než norma. Zateplení by mělo být ekonomicky optimální, což se posuzuje pro každý dům zvlášť. Pro rychlý orientační výpočet je možné použít typových modelových příkladů, nebo doporučených hodnot z výše zmíněné normy.

 

Doporučené tloušťky tepelných izolací v konstrukcích

 

V tabulce z katalogu Isover je vyjádřen tepelný požadavek na celou konstrukci. Druh a tloušťka zateplované stěny, případně stávající zateplení snižuje tento požadavek na celkové zateplení. Pokud tedy zateplujeme cihlovou stěnu o tloušťce 450 mm, té odpovídá v přepočtu izolace o tloušťce cca 20 mm. Děrované cihly o stejné tloušťce budou „nahrazovat“ 65 mm izolace, a tak dále. Minimální tloušťka nového zateplení se tedy bude pohybovat v rozmezí 100 – 150 mm. V případě nízkoenergetického nebo pasivního standardu se pak tloušťka izolace dostává do rozmezí 240 – 350 mm. Tyto tloušťky zateplení nejsou v dnešní době vůbec raritou, jak by se mohlo zdát.

Špatné lepení tepelné izolace

Chybu je možné udělat při nanášení lepidla, ale také při lepení izolantu při nevhodných podmínkách.

Standardní lepení izolantu se zpravidla provádí nanesením rámečku lepidla po obvodě desek a do 2-3 vnitřních bodů. Základní plocha lepidla činí min. 40 % plochy desky. V oblasti soklu s keramickým obkladem, nebo tam, kde je uvažováno o progresivním kotvením hmoždinek pouze do plochy desky, se základní lepicí plocha navyšuje na 60 %. U minerálních vln s kolmou orientací vláken se používá celoplošného lepení, vždy ale dle pokynů konkrétního výrobce zateplovacích systému.

isover-chyby-pri-zateplovani-fasady
isover_chyby_pri-zatepleni_fasady

Lepení běžným cementovým lepidlem je možné při teplotách +5 až +25 °C. Při nižších teplotách je nutné použít speciální lepidlo. Vylepšená cementová lepidla zvládnou teplotní rozmezí +1 až +15 °C. Alternativně je možné použít lepidla z nízkoexpanzní pěny s teplotním rozmezím 0 až 35 °C. Vždy je možno používat lepidla nebo pěny, které jsou certifikované v příslušném zateplovacím systému. Použití jiných výrobků je nepřípustné, tj. na celý systém by již neplatily žádné záruky.

Zvláštní pozornost je nutné věnovat šedým grafitovým polystyrenům, které se dokáží na přímém slunci velmi rychle zahřát a zvětšit svoji velikost. Povrchová teplota těchto materiálů na slunci může vyšplhat až k 80 °C, je proto vždy nutné stínění.

isover-chyby-pri-zateplovani-fasady
isover-chyby-pri-zateplovani-fasady
isover-chyby-pri-zateplovani-fasady

Nedostatečné kotvení

V krajním případě se může stát, že všechny vrstvy kontaktního zateplovacího systému popadají, nevydrží nápor sání větru, nebo jejich vlastní tíhu (v případě těžkých obkladů). Způsob kotvení 
a počet hmoždinek by měl být v souladu s normou ČSN 73 2902 a měl by respektovat kvalitu
a nosnost zateplované stěny a umístění objektu v terénu. Jinak se bude chovat fasáda městského domu v Praze a jinak fasáda chalupy na horách, která je navíc v otevřeném terénu s velkým prouděním vzduchu. Počet hmoždinek zpravidla začíná na počtu 6-8 ks na metr čtvereční. Před návrhem počtu hmoždinek je vhodné udělat výtažné zkoušky na stavbě.

Velmi důležité je také rozmístění hmoždinek na izolantu. U pěnových polystyrenů se zpravidla hmoždinky umísťují do rohů a T-spojů desek, u minerálních vln je zajímavou možností i kotvení
do těla desek. Odolnost minerálních izolací vůči protlačení hlavy hmoždinky dovnitř izolantu je větší v těle desky než na jejích hranách.

isover-chyby-pri-zateplovani-fasady-kotveni-hmozdinkami

V případě kotvení desek z minerální vlny je nutné zkontrolovat také doporučení na velikost talířové hmoždinky. Materiály pevnostní třídy TR15 se kotví standardní hmoždinkou s talířkem o průměru 60 mm. Materiály pevnostní třídy TR10 talířkem 60 – 90 mm, materiály pevnostní třídy TR7,5 talířkem 90 – 110 mm a minerální vlny s kolmým vláknem s talířkem o velikosti 140 mm.

isover-chyby-pri-izolaci-fasady-hmozdinka

Špatné provedení kotvení bývá vůbec nejčastější a nejviditelnější vadou fasádních zateplovacích systémů. Někdy je nutné použít termokameru, jindy bohužel stačí pouhý pohled a i laik vidí, že zde není všechno v pořádku.

isover-chyby-pri-zateplovani-fasady-spatne-kotveni

Prokreslování hmoždinek lze výrazně omezit i zápustnou montáží, která je možná u většiny fasádních zateplovacích materiálů. Nejprve se vyfrézuje prostor pro hlavu hmoždinky, do kterého se přišroubuje nebo zatluče hmoždinka, a celý tento prostor se pak zakryje zátkou.
 

isover-chyby-pri-zateplovani-fasady-hmozdinky

Shrnutí

V článku jsou uvedeny časté chyby provádění ETICS systémů v českých podmínkách. Jistě by se našlo spousta dalších chyb provádění, toto téma je „výživné“ pro celou samostatnou publikaci.

Jednoduchou pomůckou pro běžného stavebníka i firmu je si nechat zaslat technologický postup konkrétního zateplovacího systému. Tam jsou všechny základní kroky přiměřeným způsobem popsány a stavební firma je povinna je dodržovat.

Dodržení uvedeného technologického postupu je také zcela zásadní pro přiznání záruky na zateplení. Základní pravidla z pohledu tepelných izolací naleznete v publikaci Isover fasádní zateplovací systémy