Důležitou funkcí obvodové stěny je, vedle základních funkcí bezpečnosti a statiky, také ochrana proti vnějším klimatickým podmínkám. Nezávisle na tom, zda je léto nebo zima, zateplení fasády vám přináší tepelný komfort. Kvalitním návrhem a odborně provedenou realizací systémového zateplení fasády lze snížit tepelné ztráty o více než 50%. Dobře zateplená fasáda také zamezí pronikání hluku z rušného městského prostředí.
Možnosti zateplení fasády
Zateplení kontaktní fasády minerální vlnou
Kontaktní zateplení lze účinně využít jak u novostaveb, tak u rekonstrukcí. Doplněním kvalitní tepelné izolace z minerální vlny či EPS ke stávající stěně je dosáhnuto mimořádně účinné konstrukce se souvislou tepelnou izolací. Kontaktní zateplení lze provést z vnější i vnitřní strany stěny, avšak zateplení z vnitřní strany je technicky náročnější a vyžaduje důkladnou projektovou přípravu.
Zateplení kontaktní fasády pěnovým polystyrenem
Kontaktní zateplení je v podmínkách České republiky nejpoužívanější způsob zateplení objektů. Tepelné izolace z minerální vlny či EPS se využívají u novostaveb i rekonstrukcí a umožňují jednoduchým a rychlým způsobem vytvářet sendvičové stěny vynikajících parametrů. Obvodové stěny lze zateplit z vnější i vnitřní strany. U vnější stěny je z důvodu náročnosti důležitá důkladná projektová příprava.
Zateplení provětrané fasády
Provětrávaná či větraná konstrukce se skládá z vrchního pláště, který odolává povětrnostním vlivům, za ním je větraná vzduchová mezera a pak až následuje tepelná izolace a další skladba konstrukce. Nejčastěji je využívaná při zateplení stěn dřevostavby, reprezentativních administrativních budov a hal. Větraná fasáda má několik výhod, díky větrané mezeře je trvale zajištěn odvod vlhkosti z povrchu izolace, proto jsou tyto fasády vhodné i pro rekonstruované domy s vyšší vlhkostí, montážní práce nejsou závislé na venkovní teplotě a minerální vlny, které se používají, mají vyšší tepelnou i akustickou účinnost než vlny do kontaktních systémů.