Tepelná izolace
4 min

VÍTE, JAKÉ ZÁKLADNÍ CHYBY MŮŽETE UDĚLAT PŘI IZOLACI ŠIKMÉ STŘECHY?

Zateplení šikmé střechy nemusí být nic, co byste nezvládli. Avšak i ti nejúspěšnější se mohou dopustit chyb, které kvalitu konstrukce trvale ovlivní. Jakých? Ukážeme vám nejčastější chyby a také vysvětlíme, jak jim předejít.

Podívejte se na náš izolačně-detektivní seriál!

Izolaci neřežte na stejně velké pásy

 U klasického krovu zateplovaného minerální izolací se často chybuje již při přípravě samotné izolace. Problém nastává, když izolaci nařežete na stejně široké pásy. Možná vám přijde, že takto minimalizujete odpad a materiál si připravíte rychleji, ve skutečnosti si však jen zkomplikujete situaci.
 
Mezi krokvemi většinou nebývá stejná mezera, proto dopředu připravené pásy nemusí sedět a mezi krokvemi a izolací mohou zůstat díry, kterými by mohlo teplo neomezeně unikat. Vzniklou díru můžete vyplnit, ale je třeba si dát pozor, abyste vatu nevytlačili až k fólii a neucpali větranou mezeru. Pokud větranou mezeru ucpete, účinnost větrané mezery bude nižší a zvyšuje se riziko kondenzace. Ideální je nejprve prostory mezi krokvemi změřit a izolaci řezat až podle potřebných rozměrů.

 

Tajemstvím správného zateplení je totiž materiál dobře naměřit, nařezat a správně utěsnit.

isover-podelne-vlakno-1200x800.jpg
isover-chyby-pri-izolaci-sikme-strechy-2

Izolaci neřežte na stejné pásy. U krokví mohou zůstávat mezery.

Nedostatečná tloušťka izolace

Další závažnou chybou je nedostatečná tloušťka použité izolace. Protože krokve mají obvykle tloušťku 160 mm a standardní tloušťka izolace (např. s výrobkem ISOVER Domo Plus) je 300 mm, tak se nevyhnete tomu, že izolaci aplikujete ve dvou vrstvách - mezi krokve a následně pod krokve. Tím splníte požadavky a zajistíte dostatečnou izolaci.

Kolik izolace je potřeba na zateplení šikmé střechy?

Vyzkoušejte naši kalkulačku zateplení a spočítejte si, kolik budete potřebovat materiálu na zateplení šikmé střechy.

Izolaci ISOVER si snadno koupíte přes e-isover.cz. Nákup uděláte z pohodlí domova a vyzvednete v nejbližších stavebninách. 

 

Dejte si pozor na poškození parozábrany kabely

Pokud aplikujete kabely, trubky a jiná zařízení přímo na parozábranu, může dojít k narušení. Z praxe víme, že vzniklé díry v parozábraně často nejsou utěsněny správně. Problém také vzniká ve chvíli, kdy se parozábrana navrtá při montáži sádrokartónu a vruty jsou špatně dotažené. Každé narušení parozábrany způsobí průnik významného množství vody, která poté může vytvořit mapy na stěnách či plíseň.
 
Tomuto problému se vyhnete využitím poslední vrstvy izolace, kterou mírně nařízneme a do vzniklých spár vsuneme kabely, trubky a další zařízení, čímž zabráníme poškození parozábrany a docílíme toho, že jsou instalace ve skladbě dobře zafixované a neposunují se. Další informace ke správné aplikaci parozábran se můžete dočíst v následujícím článku.
 

isover-chyby-pri-izolaci-sikme-strechy-3

Na obrázku výše můžete vidět příklad ideální skladby izolace. Pod parozábranu je přidaná ještě jedna vrstva izolace, přes kterou můžeme vést kabely.

Vyberte kvalitní izolaci

Při použití nekvalitní izolace hrozí, že vám nebude držet mezi krokvemi nebo u komprimovaných materiálů nenaběhne na požadovanou tloušťku. Nekvalitní izolace může také časem slehnout, čímž se její tloušťka zmenší a zhorší se její tepelně izolační vlastnosti.

 

Důležitá rada na závěr – při zateplování sáhněte po kvalitním materiálu a vyhněte se problémům provázejících použití nekvalitních izolací. 

Ideální výrobek pro izolaci šikmé střechy

Pro izolaci šikmé střechy z interiérové strany doporučujeme použití skelné minerální vlny ISOVER Unirol Profi, která má kromě řady technických předností i speciální etiketu, jejíž součástí je držadlo, které usnadní manipulaci při transportu na místo určení. Jednoduše odnesete místo původní jedné role rovnou dvě role najednou. Vypálené pravidelné linky zase usnadní kolmé řezání materiálu. Linky jsou vypálené ve vzdálenosti 10 cm od sebe a jsou na žluté barvě materiálu dobře viditelné.

isover-pridukt-unirol-profi

Závěr

Toto je příklad nejčastějších chyb, které vás mohou potkat při zateplování šikmé střechy.

 

Pokud však narazíte na neočekávaný problém nebo chcete konzultaci ještě před započetím projektu, neváhejte kontaktovat naše odborníky