Tepelná izolace

Nejčastější chyby při zateplování podlahy půdy

Možná do podkroví svého domu zavítáte jen velmi sporadicky a nad jeho zobytněním vůbec neuvažujete. Pokud ale doma chcete mít příjemnou teplotu a rádi byste omezili únik tepla, určitě byste měli zvážit zateplení nejenom střechy, ale i podlahy nevytápěného podkroví. Jestliže budete dopředu vědět o nejčastějších chybách při izolování podlahy půdy, určitě vám projekt půjde od ruky.

Podívejte se na náš izolačně-detektivní seriál!

Nad zateplením podlahy podkroví mnoho majitelů domu jenom mávne rukou, netuší ale, že kvůli nezaizolované podlaze vrchní části domu může docházet k úniku až 25 % vnitřního tepla. Zateplení podlahy na půdě přitom není vůbec náročný projekt, s vhodnými materiály ho zvládne každý domácí kutil.

Výběr izolace - minimální zatížení stropu

Ideálním materiálem pro zateplení podlahy neobydleného podkroví je systém Isover STEPcross. Jeho aplikace je jednoduchá, bez tepelných mostů a s minimálním zatížením stropu. Navíc v případě, že byste se v budoucnosti rozhodli podkroví využít k bydlení, systém se dá jednoduše z podlahy odebrat a minerální vlnu z něj můžete použít například pro zateplení šikmé střechy.

Nezapomeňte ale, že tento systém je vhodný pouze na izolaci podlahy půdy, kterou nebudete obývat. Zateplování podlahy mezi dvěma vytápěnými pokoji by byla zbytečná investice. V takovou chvíli je lepší se zaměřit na akustickou izolaci.

Nezapomeňte na správnou aplikaci parozábrany

Ještě před pokládkou systému je potřeba na podlahu položit lesklou stranou do interiéru parozábranu Isover Vario KM Duplex nebo Isover Vario Xtrasafe, u které nesmíte zapomenout na přesahy. Ty je potřeba udělat nejenom mezi jednotlivými pásy parozábrany při jejich pokládání, ale také u stěn nad podlahou. Pokud byste dali parozábranu bez přesahů, nebyla by u stěn zabezpečena dostatečná ochrana před vlhkostí a hrozil by vznik propustných míst u spojů parozábrany.  Vždy proto vytvořte přesah alespoň 10 cm. Pásy parozábrany Isover Vario KM Duplex k sobě slepte páskou Isover Vario KB1 pro vytvoření souvislé izolační vrstvy. Parozábranu je poté třeba přilepit tmelem Isover Vario Doublefit i na stěny nad podlahou. Pokud použijete řadu Isover Vario Xtra, pro slepení parozábrany Isover Vario Xtrasafe použijte pásku Isover Vario Xtratape a tmel Isover Vario Xtrafit.

isover-lepeni-pokladani-izolace-pudy

Takto vypadá správně položená parozábrana – přesah 10 centimetrů a přelepená páskou.

Zde vidíte správné přilepení parozábrany ke stěně tmelem i s přesahem nad podlahou 10 cm.

Jak na položení izolace

Při jakémkoliv zateplování je nutné pracovat s čistou plochou, proto i zde podlahu před aplikací parozábrany a následně izolace zbavte nečistot a předmětů, které by je mohly poškodit.

Když pokládáte izolace, dejte si pozor, aby jednotlivé vrstvy byly uložené tak, aby se překrývaly spáry a nebyla zde zhoršená tepelná izolace. Danému problému se vyhnete také, pokud vytvoříte správnou rozteč mezi EPS trámy. Ta by měla být cca o 1 cm menší než šíře izolace, aby se nemohla hýbat a vyplňovala mezeru mezi trámy v celém rozsahu. Stejně pracujte s výplňovými kusy izolace u stěn a mezi kříži.

isover-vrstvy-mezery-chyby-při-izolaci-pudy

Vrstvy izolace musí být položeny tak, aby překrývaly spáry.

Na obrázku vidíme mezeru, kterou způsobila špatně nařezaná izolace. Doporučujeme řezat o něco větší kusy, než je vyplňovaný prostor.

Stabilita je základ

Systém ISOVER STEPcross se skládá z nosných trámů a křížů z vysokopevnostního EPS a z výplňové izolace z minerální vlny. Možná vás napadlo, že byste si mohli ušetřit námahu, čas a peníze, pokud byste mezi kříže dali několik trámů za sebe a tím pádem nemuseli tak často používat kříže a řezat izolaci na výplňové díly.

V takovém případě položení systému by vaše podlaha přišla o stabilitu a nosnost. Proto se doporučuje používat maximálně dva trámy mezi jednotlivé kříže, abyste zajistili, že se vám podlaha na půdě neprohne, nebo jinak nepoškodí. Jednotlivé desky následně spojte nízkoexpanzním polyuretanovým lepidlem.

Celý postup zateplení podlahy pochozí půdy najdete na tomto odkazu. Pokud při zateplování narazíte na neočekávaný problém nebo chcete konzultaci ještě před započetím projektu, neváhejte kontaktovat naše odborníky.