NAVRHOVÁNÍ VĚTRANÝCH VRSTEV
Dříve než projektant začne navrhovat větranou fasádu či šikmou střechu, resp. velikost její větrané vrstvy, je nutné zvážit hlavní faktory, které budou v budoucnu její funkci ovlivňovat. Faktorů je nepřeberné množství, z tohoto množství hraje samozřejmě hlavní roli návrh konstrukce, resp. jejího konstrukční řešení

Autor: Ing. Karel Sedláček, Ph. D.
Vystudoval ČVUT v Praze, je členem komory ČKAIT a vede technickou podporu divize ISOVER.
Je znalcem v oboru zateplování, nyní se specializuje na konstrukce větraných fasád a šikmých střech.
Samozřejmě je důležité vyzdvihnout i vnější faktory a to především ty, které ovlivňují nejvíce rychlost proudění vzduchu ve větrané vrstvě nezávisle na návrhu samotné konstrukce.
Sluneční záření
závisí na:
umístění stavby (zeměpisná délka a šířka)
ročním období (datum a hodina)
24 hodinovém cyklu (den a noc)
orientaci konstrukce ke světovým stranám
% zastínění okolní zástavbou či vegetací
Vítr
závisí na:
umístění stavby (nadmořská výška)
morfologii terénu
ochraně před větrem (okolní zástavbě a vegetaci)
Vliv slunečního záření a větru je z grafu názorně vidět. Jde především o vliv větru (minutové změny v rychlosti proudění - jak nárůst, tak i pokles) a zvýšení rychlosti proudění vzduchu přes den oproti noci (díky vlivu slunečního záření během dne).
Měření se provádělo v neužívané a nezateplené části budovy a díky tomu jsou proto výsledky očištěny od vlivů spojených s užíváním interiéru.
Využití poznatků pro návrh dimenze větrané vrstvy
Na základě poznatků vyplývajících z měření byl sestaven matematický model vycházející z Hagen-Poiseuillova zákona pro obdélníkový průřez a ten byl zahrnut do výpočetního programu pro návrh větrané vrstvy.
Ukázka výpočtu konkrétního případu
V příkladu vycházím ze zadání, které odpovídá běžným parametrům šikmé střechy, v tomto případě je neměnná velikost odváděcího otvoru v hřebeni střechy.
TABULKA CO CHYBÍ
Jednotlivé veličiny byly doplněny do výpočetního programu a získané výsledky jsou vidět v níže uvedené tabulce. Je jistě potěšující, že dnes často navrhovaná větrací vrstva tl. 40 mm byla dle výpočtu vyhodnocena též jako nejvhodnější pro tento konkrétní případ. Nicméně v případě jiných okrajových podmínek může být ideální velikost větrané vrstvy jiná.