Je lepší zateplit obvodové stěny minerální vlnou nebo EPS? Jaký je rozdíl a jaké jsou maximální tloušťky použité izolace?

Na tuto otázku se jednoznačně odpovědět nedá, ve prospěch EPS (expandovaného polystyrenu) hraje roli především jednoduché zpracování, nízká hmotnost a u šedých polystyrenů vysoká izolační účinnost, někdy i cena. Ve prospěch minerální izolace její požární odolnost a nízký difúzní odpor
a lepší akustické vlastnosti. U vyšších staveb je pak nutné z hlediska požární bezpečnosti používat výhradně nehořlavé materiály to jest minerální izolace, u rodinných domků a nižších bytových domů převažuje použití EPS, v poslední době především typu Isover EPS Greywall Plus.

MAXIMÁLNÍ TLOUŠŤKA

Co se týče maximální možné tloušťky, tak větrané ani kontaktní fasády nemají stanovenou horní hranici tloušťky minerální izolace. Bohužel mechanické kotvy mají v současné době maximální délky cca 400 mm, proto i když zohledníme zapuštění kotev a použití zátek na eliminaci tepelných mostů je hranice 300-400 mm (dle typu výrobků a fasády) limitní i pro tloušťku minerální izolace na fasádě.