Výroba pěnového polystyrenu - EPS

Isover nabízí izolační řešení pro střechy, stěny, příčky, podlahy, potrubí a větrací kanály nejen pro rodinné domy, ale i bytové domy a komerční budovy. V České republice se Isover kromě výroby skelné a čedičové izolace zaměřuje i na výrobu EPS.

vyroba-penoveho-polystyrenu-isover

Začátek výroby

Základní surovinou pro výrobu pěnového polystyrenu je tzv. zpěňovatelný polystyren, který se do závodu dodává ve formě perlí, obsahujících 4-7 % nadouvadla.

Zpěňovatelný polystyren se předpěňuje působením syté vodní páry v předpěňovacích zařízeních. Během tohoto procesu zvětší perle, díky pentanu s bodem varu 37°C, svůj objem na dvaceti až padesátinásobek původního objemu a uvnitř každé perle vznikne jemná buněčná struktura.

Meziuskladnění a následné zpracování

Proces meziuskladnění probíhá v provzdušňovaných silech. V čerstvě vypěněných perlích se totiž během ochlazení vytvoří podtlak, způsobující vysokou citlivost perlí na mechanické poškození a znemožňující jejich další okamžité zpracování. Difuzí vzduchu se podtlak vyrovná, perle získávají větší mechanickou pružnost a zlepšuje se jejich další zpracovatelnost. Perle se současně i suší. Předpěněné a vyzrálé perle mohou být různými způsoby zpracovány na konečné výrobky.

Nejrozšířenějším způsobem zpracování je následná výroba bloků a řezání na desky.