Akustická izolace
Tepelná izolace
Vizuální komfort

Vegetační střecha účinně zabrání přehřívání podkroví

Pokud každé léto trpí Váš dům přehříváním, je dobré začít přemýšlet o izolování střechy. Změnit mikroklima interiéru pomůže vegetační střecha, která zdaleka není jen módním výstřelkem.

ISOVER - banner - vegetační střechy - 1200x800

Zelená střecha ochlazuje dům i okolí

Přehřívání v létě a tepelné úniky v zimě bývají častým problémem především starších domů. Právě letní horko může být v interiéru domu opravdu nepříjemné. S vegetační střechou je však možné dosáhnout příjemného mikroklimatu v celém domě, protože v podstatě snižuje tepelné výkyvy obytných prostor pod střechou v letních, ale také v zimních měsících.

Zelené střechy ale nepomáhají pouze v domě. Vegetační, neboli zelené střechy, mají hned řadu praktických výhod a vlastností. Stejně jako parky mění mikroklima ve svém okolí, snižují ve městech prašnost, produkují kyslík a zadržují dešťovou vodu.

isover-ucinek-zelene-strechy

Zelená střecha odhlučňuje

Pokud si pořídíte střešní zahradu, můžete si dopřávat klidný odpočinek bez ruchu velkoměsta, protože zelené střechy dokážou pohlcovat zvuk z venkovního prostředí. Zlepšení zvukové neprůzvučnosti oproti střeše bez ozelenění je 6 dB, což je velmi vysoká hodnota. Například rozdíl 10 dB vnímá člověk jako zvuk s poloviční hlasitostí.

K odhlučení u zelené střechy přispívá výraznou měrou substrát, ovšem každá střecha unese jinak silnou vrstvu. Vegetační střechy založené na lehké střešní konstrukci je téměř nemožné zatížit silnou vrstvou substrátu. Pro tyto případy doporučujeme skladby vegetačních střech s hydrofilní minerální vlnou. Ta totiž působí nejenom jako tepelná izolace, ale její funkce je současně i akustická.

Úspora vody se zelenou střechou zajištěna

Odtok dešťové vody z běžné betonové střechy s hydroizolací se pohybuje mezi 95–100 %, zelená střecha dokáže toto množství snížit průměrně na 50 %. Existují ale i typy zelených střech, které umí odtok vody snížit na pouhých 5 %.

Ve městech zbytečně odtékající voda značně zatěžuje systém tamní kanalizace. Nejenom, že je nutné tuto vodu staženou do podzemních stok odvádět, musí se dále i čistit. Tento cyklus je však naprosto zbytečný, neboť dešťovou vodu můžete využít v domě na splachování, údržbu a úklid i na zalévání. 
 
Uspořit však můžete nejen v rámci spotřeby vody, ale už při samotné realizaci zelené střechy. Na pořízení zelené střechy můžete využít dotačního programu Nová zelená úsporám, který běží už jen do konce tohoto roku. Čerpat příspěvek můžete ve výši až 800 Kč/m2 půdorysné plochy vegetačního souvrství zelené střechy.

Kam dál?

Podívejte se na díl seriálu Izolační inspektoři ISOVER o vegetačních střechách. Další informace najdete v prospektu ISOVER – Vegetační střechy, v montážním videonávodu nebo můžete využít bezplatnou poradenskou linku 800 476 837 (800 ISOVER) či technickedotazy@isover.cz, kde vám technici poradí nejen jak na vegetační střechu, ale zodpoví i další dotazy k zateplování domů.

A pokud chcete, aby vše dobře dopadlo, vyberte si svého řemeslníka z nabídky osvědčených profesionálních firem na nejremeslnici.cz.