Rekonstrukce bytu ve starším domě? Proč ne!
Majitel bytu v domě z roku 1960 chtěl snížit své náklady na bydlení,
a tak oslovil sousedy, aby se dohodli na společném projektu zateplení. Bohužel byl přehlasován většinou a společná rekonstrukce se nekonala. Rozhodl se pro rekonstrukci bytu pomocí promyšleného systému vnitřního zateplení. Nejedná se o typické řešení, které by mělo nahradit klasický osvědčený systém vnějšího zateplení fasády, ale pokud to nejde „klasicky“, může to jít „alternativně“. Podívejme se tedy jak to dělají jinde, v tomto případě se jedná o rekonstrukci bytu do pasivního standardu.
Systém vnitřního zateplení
Bohužel nelze pouze nalepit izolaci na stěny zevnitř, vše je nutné profesionálně propočítat. Pokud výpočty neuděláme, můžeme si paradoxně současný stav ještě zhoršit - začne kondenzovat voda na povrchu přilehlých konstrukcí, nebo se začnou objevovat plísňové fleky.
V tomto případě bylo použito 25 cm izolace Isover společně s „chytrou“ parobrzdou Isover Vario® KM Duplex UV. Použití vnitřní folie je nutnost, zamezí pronikání vzdušné vlhkosti do konstrukce a tam její následné kondenzaci. Všechny spoje a napojení folie na ostatní konstrukce musí být samozřejmě těsné.
Pokud se ale přesto někde vyskytne netěsný spoj, kterým do konstrukce může vlhkost pronikat, folie Vario® takovou vlhkost dokáže během letních měsíců pustit zpět do interiéru – což obyčejné folie nedělají. Chytrá folie se „otevře“ a tím drží izolaci stále v suchu, aby fungovala na 100%.
Izolační materiál
V tomto případě se výpočtem zjistilo, že přilehlou betonovou stěnou bude docházet
k velkým tepelným ztrátám - teplo si vždycky najde cestu ven. V kritických místech, kde byly předpokládány tepelné mosty, byla použita izolace o tloušťce od 25 do 35 cm, například na stěně s oknem byla použita největší tloušťka izolace, a to 35 cm, na stěny s vedlejším bytem stačila izolace o tloušťce 10 cm. Na podlahu pak byl použitý materiál Isover TDPT
o tloušťce 25 mm pro utlumení kročejového hluku.
Okna
Důležitou součástí rekonstrukce byla samozřejmě okna. Majitel bytu se odhodlal
k netradičnímu postupu. Ponechal stávající zdvojená okna a přidal k nim ještě nové okno
s izolačním trojsklem.
Toto konkrétní řešení bylo také podrobeno počítačové simulaci ve 2D teplotním poli, kde se ověřila jeho funkčnost.
Byt je situován u rušné silnice, takže toto řešení plní navíc i funkci nadstandardní akustické ochrany.
Strop
Rekonstrukcí prošel i strop bytu, kde bylo použito 30 cm minerální vlny Isover, kterou zakrývá sádrokarton Rigips.
Shrnutí
Jedná se vskutku o ojedinělý projekt, který nemá ve světě obdoby.
V bytě byl po těchto úpravách proveden blower-door test
s výslednou hodnotou n50 = 0,57 h-1 a byt má sníženou spotřebu energie téměř o 90 %, ze 126 kWh/m2 na 13,9 kWh/m2, čímž byla splněna podmínka pasivního standardu.
Toto řešení ale není určené k masovému užití.
Rekonstruovat jde ve většině případů jednodušší cestou (např. systémem vnější izolace).