4 minutes min

VYHNĚTE SE NEJČASTĚJŠÍM CHYBÁM PŘI IZOLACI PODLAH

Pokud slyšíte každý krok v patře nad vámi, pravděpodobně za to může chybějící nebo špatně udělaná izolace podlahy. Přečtěte si, jakým chybám se při izolaci podlah vyhnout, abyste si doma zabezpečili příjemnou akustiku.

Podívejte se na náš izolačně-detektivní seriál!

Podlaha bytu či domu je důležitým prvkem, se kterým jste v každodenním kontaktu. Ještě víc než na tom, jestli si vyberete dřevěnou podlahu, laminátovou podlahu anebo dlažbu, záleží na kvalitním provedení izolace pod ní. Jedině tak se vyhnete akustické nepohodě.

 

Chyb, kterých se při izolaci podlahy můžete dopustit, je několik, nejčastěji například použití nesprávného materiálu nebo zanedbání mezer v izolaci.

S tloušťkou to nepřehánějte

Určitě je potřeba si dát pozor na tloušťku akustické izolace podlahy. Ideální tloušťka podlahové kamenné vlny je od 20 do 40 mm, maximálně pak 50 mm.

Větší tloušťka minerální izolace vám již akustiku nijak výrazně nezlepší. Navíc, pokud bude materiál výrazně silnější, hrozí, že si tzv. sesedne, a to se může projevit na rovinnosti podlahy nebo celkové deformace podlahy (efekt utrženého soklu).
 
Z tohoto důvodu se vyvarujte také snaze navýšit tloušťku podlahového souvrství přidáním dalších vrstev kročejové izolace. Pro takovýto účel využijte podlahový polystyrén, například ISOVER EPS 100, které se mohou dát jak na vatu, tak i pod vatu v závislosti na požadavcích.

isover_chyby_izolace_podlahy_1

Uložení akustické izolace a rozvodů 

Pokud má podklad výrazné nerovnosti, je zapotřebí je nejdřív vhodným způsobem eliminovat a až poté položit akustickou izolaci. S drobnými nerovnostmi podkladu se minerální izolace vyrovná díky svým unikátním vlastnostem. Jestliže je potřeba v podlaze vést rozvody, nejlépe poslouží vrstva vytvořená z podlahového polystyrénu, například ISOVER EPS 100.

isover-chyby-izolace-podlahy-2

Bez akustických pásek nebude izolace dokonalá

Je důležité nepodceňovat použit akustických pásků, které slouží k vytvoření dilatační spáry mezi roznášecí deskou a stěnou. Když se na tyto pásky zapomene nebo se nepoloží důsledně, izolace nebude dostatečná a hluk z podlahy se bude přenášet do stěn a následně do celého domu.
 
Z tohoto důvodu byste měli použít akustické dilatační pásky řešící oddělení podlahy od zdi. Díky nim omezíte boční přenos kročejového hluku.

isover-chyby-izolace-podlahy-3

Kolik izolace je potřeba pro vaši podlahu?

Spočítejte si, kolik izolace je u vaší stavby nutno použít, využijte naši kalkulačku zateplení, která vám pomůže vybrat druh a množství potřebné izolace v závislosti na typu řešené konstrukce a vámi požadované energetické úrovni.

Izolaci ISOVER si snadno koupíte přes e-isover.cz. Nákup uděláte z pohodlí domova a vyzvednete v nejbližších stavebninách. 

 

Izolaci u kabelů nevynechejte

Při izolaci podlahy se můžeme setkat i s kabely, které bude potřeba vést na úrovni podlahy. Vložení kabelů do mezery mezi izolacemi je jednou z dalších chyb, kterých se při izolaci můžete dopustit.

 

Pokud byste je pouze vložili do spáry mezi pásy izolace nebo pro ně vyřízli mezeru, pak tento prostor zhorší celkovou akustiku podlahy z hlediska zvukové pohltivosti.

V ideálním případě je veďte ve stěně nebo ve vrstvě podlahového EPS, ve výjimečných případech lze jednotlivé kabely zatlačit do kročejové izolace.

isover-chyby-izolace-podlahy-4
isover-chyby-izolace-podlahy-5

Izolace musí ladit s podlahou

Univerzálním materiálem vhodným pod lehké i těžší plovoucí podlahy jsou desky z kamenné vlny ISOVER N. Materiál má vynikající akustické vlastnosti z hlediska vzduchové neprůzvučnosti a kročejového hluku. Materiál zvládá i vyšší zatížení. Vhodným materiálem pro zlepšení kročejového útlumu podlah jsou také elastifikované polystyrenové desky ISOVER EPS Rigifloor 4000, se kterými se lehce manipuluje. Desky jsou dostupné v pěti tloušťkách a jsou určeny pro běžné zatížení obytných prostorů.

Závěr

Každá z předcházejících chyb může vést ke zjištění, že podlaha není dostatečně odhlučněná a sousedi pod vámi, ale i vy sami, slyšíte doslova každý krok. Demontáž podlahy, úprava izolace a opětovné uložení podlahy je finančně i časově nákladná záležitost, proto si na provedení izolace dejte doopravdy záležet, případně se obraťte na odborníky. Toto jsou doporučení, jak se vyhnout chybám, se kterými se při izolaci příček můžete setkat.
 

Pokud narazíte na neočekávaný problém anebo chcete konzultaci ještě před začátkem projektu, neváhejte kontaktovat naše odborníky.