Webinář: Kontaktní zateplení stropu a podhledu

1 minute min

Webinář: Kontaktní zateplení stropu a podhledu

Webinář: Kontaktní zateplení stropu a podhledu

 

Strop by měl být nejen hezký na pohled, ale zároveň funkční.​​​

19. 3. 2024

online vysílání

Strop by měl být nejen hezký na pohled, ale zároveň funkční.​​​ To znamená, že musí dostatečně izolovat teplo, tlumit hluk a zároveň splňovat požadavky na požární odolnost konstrukce. Toho všeho lze docílit vhodně navrženou konstrukcí a správně vybranou izolací. 

 

V našem webináři se dozvíte:

● Co můžete získat izolací podhledu

Jaké jsou vhodné materiály pro různé varianty zateplení stropu a podhledu

 

Pozvání přijali:

Ing. Lukáš Kostka, produktový manažer

● Ing. František Fajt, produktový manažer

Záznam webináře

Isover Stropmax 31 - Strop kvalitně a rychle

1 minute min

Isover Stropmax 31 - Strop kvalitně a rychle

Isover Stropmax 31

 

Isover Stropmax 31 - skelná vlna ve formě desek pro akustickou a tepelnou izolaci stropu garáží, technických místností nebo průmyslových objektů.

Výrobek splňující náročné tepelněizolační a akustické požadavky bez nutnosti další povrchové úpravy.

Povrch izolace je na pohledové straně potažen bílým, skelným vliesem.

Klíčové vlastnosti

Snadná a rychlá montáž

Snadná a rychlá montáž.

Rozměrová stabilita při změnách teploty.

Rozměrová stabilita při změnách teploty.

Ekologická a hygienická nezávadnost.

Ekologická a hygienická nezávadnost.

Výborné akustické vlastnosti.

Výborné akustické vlastnosti.

Nehořlavost (reakce na oheň A2-s1).

Nehořlavost (reakce na oheň A2-s1).

Nízký difuzní odpor – snadná propustnost pro vodní páru.

Nízký difuzní odpor – snadná propustnost pro vodní páru.

Isover Stropmax 31

Montážní návod:

Rozbalení balíku - příprava
Rozbalení balíku - příprava

 

Naznačení míst kotvení
Naznačení míst kotvení

 

Přidržení desky
Přidržení desky

 

Vyvrtání otvorů
Vyvrtání otvorů

 

Provedení kotev s talířkem
Provedení kotev s talířkem

 

Srovnání hran válečkem
Srovnání hran válečkem

 

Finální vzhled
Finální vzhled

 

Naučte se to od profíků

Provedeme vás zateplením krok za krokem

Izolace šetří náklady na vytápění, tlumí hluk, chrání fasádu. Musí být ale provedená správně, protože i nepatrná chyba může efektivitu výrazně snížit. V našem 10dílném seriálu vám proto představíme největší úskalí zateplování i to, jak se jim vyhnout.

Taky můžete využít kompletní montážní návody. S nimiž vám zateplování půjde pěkně od ruky a bez zbytečných chyb.

Získejte až 650 tisíc na zateplení domu

Program Nová zelená úsporám opět rozděluje příspěvky na úsporná opatření. Pokud plánujete zateplovat, můžete získat 30–650 tisíc korun, nejvýše 50 % z celkových způsobilých výdajů. Platí přitom, že čím lepší zateplení provedete, tím větší dotaci získáte.

Chci vědět více o dotacích

Izolační inspektoři vám poradí, jak zateplovat bez chyb.

1. díl: Zateplení šikmé střechy

V zimě brání únikům tepla z interiéru, v létě zabraňuje přehřívání podkroví. Řeč je o izolaci šikmé střechy, která vám umožní využít půdu jako obytný prostor. Vsaďte na ověřené materiály a zajistěte si nejen pohodlí, ale i větší úsporu energií.


Prohlédnout materiály

Na jaké chyby si dát pozor?

 

Mezery mezi izolací a krokví: Než budete řezat pásy minerální vaty, dobře změřte rozteč mezi každými dvěma krokvemi. Ta bývá málokdy všude stejná, a pokud by pásy do prostoru neseděly, bude mezerou unikat teplo.

Nekvalitní materiál: Izolant nízké kvality nemusí správně držet mezi krokvemi nebo se časem slehne a zhorší se jeho tepelně-izolační vlastnosti. Vybírejte proto pečlivě. Vsadit můžete třeba na Isover Unirol Profi.

Narušení parozábrany: Při instalaci rozvodů dejte pozor. Porušená parozábrana může mít za následek zatékání, vznik map a plísní. K uložení rozvodů využijte ještě jednu vrstvu izolace. 

Přečtěte si o všech chybách

2. díl: Skladba izolace šikmé střechy

Správné zateplení ochrání vaši střechu před povětrnostními vlivy a zajistí vám úsporu nákladů. Důležitý je přitom nejen druh izolantu, ale i jeho tloušťka a celková skladba zateplení.

Seznamte se s vhodnými produkty

V čem se nejvíc chybuje?

Nedostatečná tloušťka izolace: Podle normy musí mít izolace tloušťku aspoň 300 mm. Izolant přitom představuje pouze 3 – 5 % nákladů na zateplení, které se vám navíc brzo vrátí v podobě úspory za energie.

Špatný poměr izolace: V našich klimatických podmínkách by mělo platit: pět dílů izolace nad parozábranou, jeden díl pod ní. Samozřejmě, že nejlepší je vše ověřit výpočtem.

Podívejte se na montážní návod

3. díl: Aplikace parozábrany

Parozábrana (parotěsnicí fólie) je nezbytnou součást zateplení. Bez ní by se do konstrukce dostala vodní pára obsažená ve vzduchu, a to by mělo svoje následky: nižší účinnost izolace, degradaci materiálů nebo vznik plísní. Extrémně důležitá je hlavně u hodně izolovaných staveb, jakými jsou pasivní domy.

Nejčastější chyby při instalaci:

Špatně řešené spoje: jednotlivé pásy parozábrany musí být neprodyšně spojené. K tomu vám poslouží izolační páska a tmel. 

Použití nesprávné pásky: Klasická izolepa, gaffa ani jiná páska se na lepení parozábrany rozhodně nehodí. Po pár dnech odpadne.

Nekvalitní fólie: Pozor na parozábrany bez certifikace. Můžou obsahovat mikroperforace a nebudou pak plnit svou funkci. 

Další možné chyby

TIP

Kromě parozábrany existuje taky parobrzda. Ta vodní páry úplně neblokuje, ale řízeně je propouští. U nás takto najdete chytrou parozábranu Isover Vario®, která je v zimě vzduchotěsná, v létě částečně prodyšná.

4. díl: Izolace příčky

Bytová příčka má hned dvě užitečné funkce: rozděluje jeden prostor na dva a zajišťuje akustickou izolaci. Ideální kombinaci v tomto případě představuje příčka ze sádrokartonu doplněná minerální vatou. Pokud ale nejsou dotažené detaily, můžete se připravit až o 10 dB. 

Produkty k akustické izolaci příček

 

Na co se zaměřit, aby akustická izolace fungovala? 

Těsnění na profilech: na obvodové CW i UW profily se musí nalepit akustická páska, jinak by docházelo k přenosu hluku. 

Rozměr izolačních pásů: izolace užší než rozteč profilů se bude v konstrukci hýbat a nesplní dobře svou funkci. 

Postup prací: nejdřív postavte příčku, pak až vylijte podlahu a nainstalujte podhled. V opačném případě můžou vzniknout mezery, kterými bude pronikat hluk. 

Další úskalí při stavbě příčky

5. díl: Odhlučnění podlahy

Dupání nebo hluk předmětů spadlých na zem se dá účinně vyřešit jen tzv. kročejovou izolací. Ta totiž eliminuje zvuky vznikající přímo kontaktem se stavební konstrukcí. K izolaci se používá kročejový polystyren nebo kročejová minerální vata. 

Materiály k izolaci podlahy

 

Nezapomeňte, že:

Ideální tloušťka izolace je 20 – 40 mm. Z hlediska účinnosti nemá cenu pokládat vrstvu silnější než 50 cm. Na podlaze by navíc mohly vzniknout nerovnosti.

Izolace neslouží ke zvýšení ani k vyrovnání podlahy. Pro tento účel existuje podlahový polystyren, například Isover EPS 100

Bez akustické pásky to nepůjde: vytváří totiž dilatační spáru mezi roznášecí deskou a stěnou – brání tak bočnímu přenosu hluku.

Další časté chyby

6. díl: Izolace soklu

Často opomíjená, přitom důležitá část zateplení. Díky izolaci soklu nepromrznou obvodové základy ani části terénu pod stavbou. Tím se zvýší povrchová teplota v rozích místnosti a nebude hrozit, že by vám uvnitř domu vyrazila plíseň.

Materiály k izolaci soklu

Rizika při izolaci soklu:

Špatně zvolený polystyren: k zateplení soklu se nedá použít hladký polystyren – obklady nebo omítka by z něj časem opadaly. Použijte ten s vaflovou strukturou, nebo povrch alespoň zdrsněte.
Neupravený podklad: nečistoty, mastnota, prach nebo biotická napadení zhoršují přídržnost lepidla. Proto podklad před montáží polystyrenu dobře očistěte, případně aplikujte penetraci.

Propíchnutí hydroizolace: až budete instalovat polystyren, dejte pozor. Soklová část se může kotvit v min. výšce 30 cm nad úrovní terénu, aby hmoždinky nepoškodily hydroizolaci. 

7. díl: Zateplení fasády polystyrenem

Se správným zateplením můžete ušetřit 30 – 60 % nákladů na vytápění. A proč zvolit zrovna polystyren? Má výborné tepelně-izolační schopnosti, nízkou hmotnost a snadno se instaluje. Kromě toho vás potěší i výborný poměr cena/výkon.

Sortiment fasádních polystyrenů

V čem se chybuje?

Lepení desek na nevhodný podklad: nesoudržný, drolící se a znečištěný povrch, způsobí, že izolace nebude držet a časem odpadne. Navíc se pod povrch zateplení může dostat vlhkost.

Napojení desek nad sebe bez vazby: pokud na sebe navazují spáry, hrozí popraskání vlivem pnutí a působení povětrnostních vlivů. Desky je nutné klást vždy tzv. „na převazbu“.

Nesprávné nalepení izolace: mezi deskou polystyrenu a povrchem stěny nesmí být mezera. Mohl by tudy proudit vzduch, v horším případě hrozí pozdější odlepení izolace. Při lepení proto nezapomeňte udělat tzv. „rámeček z lepidla“.

Na co si dát ještě pozor?

 

8. díl: Skladba vegetační střechy

Vegetační střechy jsou řešením, jak osvěžit města a vnést do nich víc zeleně: pohlcují prach, zadržují dešťovou vodu, snižují koncentraci přízemního ozonu a tlumí hluk. Oproti klasické ploché střeše má ta vegetační v létě až o 40 °C nižší teplotu.

Řešení pro zelené střechy

V čem se chybuje?

Nesváření hydroizolace: pokud se pásy hydroizolace pevně nespojí svářením, hrozí prorůstání kořenů do spodních vrstev izolace.
Nesprávný substrát: hlína ze zahrady nebo pole nebude na zelené střeše fungovat. Volte jedině speciální substrát.  
Špatně zvolená minerální vlna: na vegetační střechu patří jedině ta hydrofilní. Kdybyste totiž použili hydrofobní vlnu, voda by po povrchu střechy stekla.

 

9. díl: Zateplení fasády minerální izolací

Spolu s polystyrenem jde o nejčastěji používaný izolant. Prodává se v podobě skelné vaty a kamenné vlny. Oproti polystyrenu má minerální izolace hned několik výhod: dobře tlumí hluk, má skvělé protipožární vlastnosti a vysokou paropropustnot.

Sortiment minerálních izolací

Časté chyby při instalaci:

Použití příliš měkké minerální vlny: taková izolace nebude klást odpor hmoždinkám. Hrozí, že se dostanou moc hluboko a vlnu neukotví.

Vyrovnání povrchu polystyrenem: z hlediska požární bezpečnosti je to nepřípustné. Malé nerovnosti můžete upravit lepidlem, ty velké vhodnou omítkou (nebo použít izolační desky ve více tloušťkách). 

Použití špatných hmoždinek nebo jejich nesprávná aplikace: volte vždy hmoždinky určené do minerální vaty. A dejte pozor, aby se ve vatě nehýbaly. – kotvení by pak nebylo tak pevné. 

Další možné chyby

10. díl: Zateplení podlahy půdy

Pokud máte neobývané podkroví, zateplení podlahy se vám určitě vyplatí. Teplo ze spodních místností nebude unikat do půdních prostor (může jít až o 25 % vnitřního tepla). Zateplení půdy patří mezi ty nejefektivnější.  

V Isover vyrábíme speciálně pro tento účel systém Isover STEPCross, který kombinuje minerální izolaci a pěnový polystyren.

Objevte všechny jeho výhody

Na co si dát pozor:

Špatně položená parozábrana bez přesahů: mezi jednotlivými pásy fólie a u stěn nad podlahou musí být přesahy aspoň 10 cm. V opačném případě hrozí vznik propustných mostů. Spoje proto přelepte páskou a následně přetmelte.
Podklad s nečistotami: ostré výběžky, kamínky a další částečky můžou protrhnout parozábranu a do konstrukce se bude dostávat vlhkost. Věnujte čas přípravě podkladu a pořádně ho očistěte.

Nedostatečně široké pásy izolace: až budete řezat minerální vlnu, udělejte pásy raději o 1 cm širší, než je rozteč mezi trámy. Vlnu mezi ně snadno vpasujete a zabráníte tomu, že by případnou mezerou unikalo teplo.

Na co si dát ještě pozor?

Zateplení stropu půdy

Tepelná izolace
2 minutes min

Zateplení stropu půdy

Při zateplování stropu půdy je potřeba vzít v potaz nejenom skladbu střechy samotné, ale také ostatní části konstrukce, které chrání před únikem tepla do exteriéru. Podíváme se, jak na dodatečnou izolaci této části domu a které aspekty je potřeba při přestavbě zvážit.

Izolace šikmé střechy

Ekonomický přínos

Před realizací zateplení je nutné pečlivě zvážit ekonomický přínos tohoto kroku, jelikož zateplení stropu půdy velmi úzce souvisí i se zateplením ostatních obalových konstrukcí. Je logické, že pokud je starý dům z plných pálených cihel s tloušťkou zdiva 450 mm bez dodatečného zateplení (což odpovídá cca 15 mm minerální izolace Isover), je nutné zaizolovat nejenom strop ale i fasádu. Celkový přínos 240 mm minerální izolace na stropě by byl velmi znehodnocen v porovnání s 450 mm zdiva z plných pálených cihel původní fasády (15 mm izolace). Na fasádu by v tomto případě měla být použita také minerální izolace a to o tloušťce 160 mm (například izolace Isover NF 333).

Aplikace tmelu

Použití parozábrany

Zateplení stropu však sebou přináší i úskalí ve formě použití podhledu (pod budoucím zatepleným stropem - pokud to lze) či přímo pod minerální izolaci kladenou na strop.

U staveb s železobetonovou stropní konstrukcí, která nevykazuje vady či praskliny, lze často konstatovat, že tato konstrukce je sama o sobě do jisté míry parotěsná. V případě, že konstrukce parotěsnou funkci plní, je použití další parozábrany zbytečné (do jaké míry je původní konstrukce parotěsná lze zjistit pomocí Blower door testu).

V ostatních případech (trámové stropy, stropy vykazující praskliny a poruchy atd.) je ale parozábrana nutná vždy. V těchto případech lze použít například chytrou parobrzdu Isover Vario® KM Duplex UV, která vyjma parotěsné funkce nabízí i další významné výhody.

Isover Vario® KM Duplex UV
Isover Vario® MultiTape SL+
Isover Vario® KB1
ISOVER Vario DoubleFit+

Závěr

V posledních letech se i původně nevyužívané půdní prostory mění v prostory bytové a dodatečná tepelná izolace se používá až následně při této přestavbě.

V případě, že však takovou přestavbu v nejbližších 1-2 letech neplánujete, zamyslete se, kolik tepla a samozřejmě i financí lze ušetřit jen položením minerální izolace na současný strop, neboť to mohou být významné úspory s návratností do 5 let.

Nové obaly pro izolace ze skelných vláken

Inovace
Tepelná izolace
1 minute min

Nové obaly pro izolace ze skelných vláken

Skelná izolace v novém obalu 960x540

 

Představujeme Vám nové obaly našich izolací ze skelné vlny.

Parametry izolace ze skelných vláken

 

 

Missing media item. Missing media item. Missing media item.
Standard Optimum Premium
Produkt Isover Domo Plus Isover Unirol Plus Isover Unirol Profi
Lambda λD (W∙m-1∙K-1)  λD=0,038 (W∙m-1∙K-1)  λD=0,035 (W∙m-1∙K-1)  λD=0,033 (W∙m-1∙K-1)

Nový obal

Ano Ano Ano

Hand grip

Etiketa s držadlem usnadní

manipulaci na stavbě

Ne Ano Ano

Vypálený rastr

Urychlí řezání a montáž

Ne Ano Ano

 

Unirol profi pruhy 960x540

Pruhy usnadňující řezání izolace

Na rolích vypálené pravidelné linky usnadňují kolmé řezání materiálu. Linky jsou vypálené ve vzdálenosti 10 cm od sebe a jsou na žluté barvě materiálu dobře viditelné.

Handgrip 960x540

Handgrip pro snadnou manipulaci

Každá role je označena speciální etiketou, jejíž součástí je držadlo, které usnadní manipulaci při transportu na místo určení. Jednoduše odnesete místo jedné role rovnou dvě role najednou.

4P INVEST, s.r.o.

  • Region působnosti: Celá ČR
  • Velikost realizovaných zakázek: Menší stavby (rodinné domy, drobnější objekty apod.), větší stavby (bytové domy, rozsáhlejší komerční objekty apod.)
  • Hlavní činnosti: Zakládání objektů, zednické práce, tesařské práce, sádrokartony, hydroizolace, tepelné izolace, omítky

Aplikace izolací pro:

  • Šikmé střechy a stropy
  • Ploché střechy
  • Spodní stavby
  • Kontaktní fasády
  • Větrané fasády
  • Podlahy
  • Vnitřní příčky a podhledy
  • Technické a průmyslové aplikace

Další prováděné činnosti a služby

  • Projekční práce
  • Poradenství
  • Diagnostika staveb
  • Dozorování staveb
  • Rozpočty
  • Vyřizování dotací
  • Finanční poradenství

Je nutné/vhodné mezi desky SDK a minerální izolaci umístit parotěsnou fólii do stěn koupelny, kuchyně a stropních podhledů?

1 minute min

Je nutné/vhodné mezi desky SDK a minerální izolaci umístit parotěsnou fólii do stěn koupelny, kuchyně a stropních podhledů?

V případě že na druhé straně, kde je konstrukce aplikovaná může být po delší dobu nízká teplota (exteriér, nevytápěný prostor), tak je použití parozábrany (např. Isover Vario® KM Duplex UV či Isover Vario® Xtrasafe) před tepelnou izolací (směrem do interiéru) nutné.
Pokud je na druhé straně podhledu či příčky teplota obdobná, není třeba aplikovat parozábranu.

Kdy aplikovat perforovaný podhled pod izolaci?

1 minute min

Kdy aplikovat perforovaný podhled pod izolaci?

V případě, že u konstrukce neřešíme pouze vzduchovou neprůzvučnost, ale zajímáme se především o pohltivost zvuku (nechceme mít v konstrukci odrazy zvuku – např. navrhujeme z hlediska akustiky kino, divadlo, velké sály či velkoprostorové kanceláře atd.) je nutné zvýšit plochu pohltivého podhledu na maximum a toho lze dosáhnout právě děrovanými podhledy Rigips v kombinaci
s minerální izolací Isover.

Jaký je nejvhodnější výrobek pro zateplení trámového stropu?

1 minute min

Jaký je nejvhodnější výrobek pro zateplení trámového stropu?

V případě trámových stropů doporučujeme výrobky Isover Orsik či Isover Domo Plus.
Před aplikací izolace je vhodné do kapes mezi trámy i okolo nich aplikovat parozábranu (Isover Vario® KM Duplex UV či Isover Vario® Xtrasafe) a pak do kapes mezi trámy aplikovat tepelnou izolaci. Vždy doporučujeme z důvodu zabránění vzniku tepelných mostů aplikovat izolaci nejen
do kapes mezi trámy ale i ve vrstvě nad nimi. Standardně se celková tloušťka izolace ve stropech nad vytápěným podlažím pohybuje na úrovni 250 mm či více.

Jak řešit izolaci nepochozího případně pochozího stropu a jaký výrobek použít?

1 minute min

Jak řešit izolaci nepochozího případně pochozího stropu a jaký výrobek použít?

Nepochozí stropy se řeší jen prostým položením minerální izolace Isover Orsik či Isover Domo Plus na stropní konstrukci.

U pochozích stropů je možné na původní strop aplikovat systém Isover StepCross, který byl pro tyto účely vyvinut a zdarma provádíme i kalkulace potřebného materiálu. Jak se systém aplikuje je vidět na našem montážním videu či v našem katalogu izolace podlah.

Důležité je u obou typů mít pod tepelnou izolací parotěsnou vrstvu, ať ve formě původní parotěsné konstrukce (např. betonovou vrstvu o tl. min. 50 mm) či ve formě nově osazené parozábrany, například Isover Vario® KM Duplex UV či Isover Vario® Xtrasafe.

Standardně se celková tloušťka izolace ve stropech nad vytápěným podlažím pohybuje na úrovni 250 mm či více.

Dodáváte materiál, který je možný použít jako protipožární obklad stropů/stěn?

1 minute min

Dodáváte materiál, který je možný použít jako protipožární obklad stropů/stěn?

V těchto případech lze použít celoplošně lepený výrobek Isover NF 333, Isover Top V či Isover Top V Final, který se aplikuje v požadované tloušťce dle požárního výpočtu.

Nejčastější chyby při zateplování podlahy půdy

Tepelná izolace
4 minutes min

Nejčastější chyby při zateplování podlahy půdy

Možná do podkroví svého domu zavítáte jen velmi sporadicky a nad jeho zobytněním vůbec neuvažujete. Pokud ale doma chcete mít příjemnou teplotu a rádi byste omezili únik tepla, určitě byste měli zvážit zateplení nejenom střechy, ale i podlahy nevytápěného podkroví. Jestliže budete dopředu vědět o nejčastějších chybách při izolování podlahy půdy, určitě vám projekt půjde od ruky.

Podívejte se na náš izolačně-detektivní seriál!

Nad zateplením podlahy podkroví mnoho majitelů domu jenom mávne rukou, netuší ale, že kvůli nezaizolované podlaze vrchní části domu může docházet k úniku až 25 % vnitřního tepla. Zateplení podlahy na půdě přitom není vůbec náročný projekt, s vhodnými materiály ho zvládne každý domácí kutil.

Výběr izolace - minimální zatížení stropu

Ideálním materiálem pro zateplení podlahy neobydleného podkroví je systém Isover STEPcross. Jeho aplikace je jednoduchá, bez tepelných mostů a s minimálním zatížením stropu. Navíc v případě, že byste se v budoucnosti rozhodli podkroví využít k bydlení, systém se dá jednoduše z podlahy odebrat a minerální vlnu z něj můžete použít například pro zateplení šikmé střechy.

Nezapomeňte ale, že tento systém je vhodný pouze na izolaci podlahy půdy, kterou nebudete obývat. Zateplování podlahy mezi dvěma vytápěnými pokoji by byla zbytečná investice. V takovou chvíli je lepší se zaměřit na akustickou izolaci.

Nezapomeňte na správnou aplikaci parozábrany

Ještě před pokládkou systému je potřeba na podlahu položit lesklou stranou do interiéru parozábranu Isover Vario KM Duplex nebo Isover Vario Xtrasafe, u které nesmíte zapomenout na přesahy. Ty je potřeba udělat nejenom mezi jednotlivými pásy parozábrany při jejich pokládání, ale také u stěn nad podlahou. Pokud byste dali parozábranu bez přesahů, nebyla by u stěn zabezpečena dostatečná ochrana před vlhkostí a hrozil by vznik propustných míst u spojů parozábrany.  Vždy proto vytvořte přesah alespoň 10 cm. Pásy parozábrany Isover Vario KM Duplex k sobě slepte páskou Isover Vario KB1 pro vytvoření souvislé izolační vrstvy. Parozábranu je poté třeba přilepit tmelem Isover Vario Doublefit i na stěny nad podlahou. Pokud použijete řadu Isover Vario Xtra, pro slepení parozábrany Isover Vario Xtrasafe použijte pásku Isover Vario Xtratape a tmel Isover Vario Xtrafit.

isover-lepeni-pokladani-izolace-pudy

Takto vypadá správně položená parozábrana – přesah 10 centimetrů a přelepená páskou.

Zde vidíte správné přilepení parozábrany ke stěně tmelem i s přesahem nad podlahou 10 cm.

Jak na položení izolace

Při jakémkoliv zateplování je nutné pracovat s čistou plochou, proto i zde podlahu před aplikací parozábrany a následně izolace zbavte nečistot a předmětů, které by je mohly poškodit.

Když pokládáte izolace, dejte si pozor, aby jednotlivé vrstvy byly uložené tak, aby se překrývaly spáry a nebyla zde zhoršená tepelná izolace. Danému problému se vyhnete také, pokud vytvoříte správnou rozteč mezi EPS trámy. Ta by měla být cca o 1 cm menší než šíře izolace, aby se nemohla hýbat a vyplňovala mezeru mezi trámy v celém rozsahu. Stejně pracujte s výplňovými kusy izolace u stěn a mezi kříži.

isover-vrstvy-mezery-chyby-při-izolaci-pudy

Vrstvy izolace musí být položeny tak, aby překrývaly spáry.

Na obrázku vidíme mezeru, kterou způsobila špatně nařezaná izolace. Doporučujeme řezat o něco větší kusy, než je vyplňovaný prostor.

Stabilita je základ

Systém ISOVER STEPcross se skládá z nosných trámů a křížů z vysokopevnostního EPS a z výplňové izolace z minerální vlny. Možná vás napadlo, že byste si mohli ušetřit námahu, čas a peníze, pokud byste mezi kříže dali několik trámů za sebe a tím pádem nemuseli tak často používat kříže a řezat izolaci na výplňové díly.

V takovém případě položení systému by vaše podlaha přišla o stabilitu a nosnost. Proto se doporučuje používat maximálně dva trámy mezi jednotlivé kříže, abyste zajistili, že se vám podlaha na půdě neprohne, nebo jinak nepoškodí. Jednotlivé desky následně spojte nízkoexpanzním polyuretanovým lepidlem.

Celý postup zateplení podlahy pochozí půdy najdete na tomto odkazu. Pokud při zateplování narazíte na neočekávaný problém nebo chcete konzultaci ještě před započetím projektu, neváhejte kontaktovat naše odborníky.

Jak na sádrokartonový podhled

Akustická izolace
Požární odolnost
Tepelná izolace
3 minutes min

Jak na sádrokartonový podhled

Důvodů, proč si zkonstruovat sádrokartonový podhled, může být hned několik. Při rekonstrukcích bytů, zejména ve starých činžovních domech v centrech měst, kde jsou vysoké stropy, je potřeba snížit jejich výšku, u rozsáhlých rekonstrukcí panelových domů pak potřebujeme například nějakým místem vést kompletní rozvody nových elektroinstalací.

U novostaveb jednopodlažních rodinných domů, tzv. bungalovů, bývá často i z protipožárních důvodů nutné nějak vyřešit zabudování bodových stropních světel. Dalšími důvody může být zlepšení akustiky či tepelné pohody, a to u jakékoliv stavby. Vhodné řešení je použití  minerální izolace.

isover-podhled-1200x800

Jakou tloušťku tepelné či akustické izolace do konstrukce zvolit?

Obecně lze konstatovat, že z důvodu akustiky může být potřebná tloušťka většinou nižší, než z hlediska tepelné pohody. U akustických řešení se pohybuje většinou v rozsahu 40-160 mm, z důvodu tepelného pak na úrovni 250-300 mm. Rozhodujícími parametry pak samozřejmě je i kvalita vybrané minerální izolace, její tepelněizolační parametry, podmínky stavby z hlediska prostoru a námi očekávaný efekt.

Jak na sádrokartonový podhled - ISOVER

Chceme lepší akustiku

V případě, že řešíme především akustiku, je důležité si uvědomit, že podhledem (ať už sádrokartonovým či jiným) můžeme účinně zlepšit především vzduchovou neprůzvučnost. To znamená, že utlumíme zvuky jako je mluvení osob, hlasitá TV, hra na hudební nástroje, štěkání psa,   ale příliš si nepomůžeme, pokud chceme řešit nějaké otřesy nebo dupání z bytu nad námi. Tuto tzv. kročejovou neprůzvučnost můžeme účinně zlepšit jen aplikací plovoucí podlahy v podlaží, kde zvuky vznikají. Pokud však řešíme již zmíněné zvuky hlasitého hovoru, tak se volí nejčastěji skladba podhledu v tomto složení směrem od shora:

Stávající stropní konstrukce

(například ŽB panel či dřevěný trámový strop)

Akustická izolace

(například Isover AKU či Isover Piano, nejčastěji v tl. 40-160 mm)

Sádrokartonový rošt

Sádrokarton

(např. modrá akustická protipožární deska MA (DF) Activ‘Air®)

Jak na sádrokartonový podhled - ISOVER

Jde nám spíše o větší teplo

V případě, že řešíme především snížení tepelných ztrát, jedná se vždy o případy, kdy o podlaží výše může být v zimním období velmi nízká teplota. Například se jedná o byt pod nevytápěnou půdou či prostor střešní konstrukce.  Kromě tepelných ztrát je potřeba zohlednit i vlhkostní režim. Toto řešení se pak neobejde bez aplikace parozábrany. Nejčastěji se volí skladba podhledu v tomto složení směrem od shora:

Stávající stropní či střešní konstrukce

(například dřevěné vazníky)

Tepelná izolace

(například Isover Unirol Profi či Isover Domo Plus, nejčastěji v tl. 250-300 mm)

Sádrokartonový rošt

Parozábrana či parobrzda

(např. Isover Vario® XtraSafe)

Sádrokarton

(např. modrá akustická protipožární deska MA (DF) Activ‘Air®)

Jak na sádrokartonový podhled - ISOVER

A jakých chyb se při realizaci sádrokartonových podhledů vyvarovat?

Použití parozábrany v SDK podhledu, pokud řešíme pouze akustiku a podlaží nad námi je vytápěno, není nutné. Není to velká chyba, ale stává se, že je parozábrana použita. Ta je ale v tomto případě zbytečná a neplní žádnou funkci.

Další chybou bývá nesprávná aplikace minerální izolace. Není podstatné, zda se izolace dává v jedné či více menších vrstvách, pokud se aplikuje správně. Pokud má izolace ale mezi sebou v místech napojení velké mezery, tak z akustického hlediska je účinnost minimální. Vznik mezer lze částečně eliminovat překrýváním izolace ve více vrstvách.  Vrstvy s mezerami mají svoji účinnost významně nižší.

Další typickou chybou bývá absence těsnění u obvodových SDK profilů. Tím dochází opět k snížení akustického efektu SDK podhledu jako celku, jelikož přes obvodové stěny hluk jakoby obchází SDK podhled. Dotyčného tak neslyšíme sice nad sebou, kde se v danou chvíli fyzicky nachází, ale jakoby u strany místnosti.

EVOLUCE VE SVĚTĚ IZOLACÍ - NOVINKA ISOVER EVO

2 minutes min

EVOLUCE VE SVĚTĚ IZOLACÍ - NOVINKA ISOVER EVO

ISOVER Evo je výrobek z nové produktové řady ISOVER 4+, který je ideálním řešením pro tepelnou izolaci budov, určený do vnitřních prostor (jako jsou např. šikmé střechy, stropy, příčky, podhledy).

isover-skelna-vlakna-evo

Izolace ISOVER Evo je vyrobena z 80% z recyklovaného skla a z exkluzivního, patentovaného přírodního pojiva, které přispívá k maximální kvalitě vnitřního prostředí.

Skelné izolační pásy ISOVER EVO jsou určené jako tepelná a akustická izolace příček, šikmých střech, stropů a podhledů. Výrobek není vhodný do provětrávaných fasád a vnějšího zateplení.

Nová barva vlny

Nový obal

Nová image

Nová kvalita

Díky přírodnímu pojivu je produktová řada ISOVER 4+ šetrnější ke kvalitě vnitřního prostředí.

 

ISOVER Evo přispívá k maximální kvalitě vnitřního prostředí a nezatěžuje jej výskytem fyzikálních, chemických či biologických látek (VOC), které kontaminují vzduch a mohou být zdraví škodlivé.

 

ISOVER Evo zcela bezpečně splňuje nejpřísnější mezinárodní normy týkající se obsahu škodlivých látek.

ISOVER Evo je tepelná izolace, která umožňuje maximální snížení negativních vlivů na životní prostředí ve všech fázích životnosti výrobku: výrobě, přepravě, montáži, použití, likvidaci i recyklaci po skončení životnosti.

Pokud si vyberete ISOVER Evo, oceníte jednoduchost a pohodlí při instalaci. A bude se vám lépe žít v jakýchkoliv prostorách.

ISOVER Evo je skvělou volbou pro budoucí úsporu energií a snižování emisí, protože:

Je ve velké míře vyrobena z recyklovaného materiálu (sklo) a s použitím přírodního pojiva.

Zajišťuje vysoké úspory energie při vytápění a ochlazování prostor, kde je aplikován.

Je držitelem certifikace EPD udělené na základě analýzy životního cyklu (LCA), která potvrzuje udržitelnost výrobku od surovin až po likvidaci.

 

ISOVER Evo je ideální volbou nejen pro ty, kdo v domácnosti žijí, ale i pro montážní firmy, protože:

Je jemný na dotek a vykazuje menší prašnost.

Snadno se řeže a pokládá.

Je k dispozici v rolích, se správným parametrem pro široké použití ve stavebních konstrukcích.

 

ISOVER EVO zajišťuje vysokou kvalitu bydlení, neboť se vyznačuje vynikajícími tepelněizolačními, zvukovými i protipožárními vlastnostmi.

Díky výborným tepelněizolačním parametrům (λD = 0,035 Wm-1-K-1) účinně izoluje proti venkovnímu teplu a chladu a zároveň nabízí vysokou úroveň pohodlí a úspor.

Výborné zvukové izolační parametry zajišťují skvělou akustickou pohodu ve vašem životě.

Je certifikován podle nejpřísnějších norem pro reakci na oheň.