Zateplení stropu půdy
Při zateplování stropu půdy je potřeba vzít v potaz nejenom skladbu střechy samotné, ale také ostatní části konstrukce, které chrání před únikem tepla do exteriéru. Podíváme se, jak na dodatečnou izolaci této části domu a které aspekty je potřeba při přestavbě zvážit.
Ekonomický přínos
Před realizací zateplení je nutné pečlivě zvážit ekonomický přínos tohoto kroku, jelikož zateplení stropu půdy velmi úzce souvisí i se zateplením ostatních obalových konstrukcí. Je logické, že pokud je starý dům z plných pálených cihel s tloušťkou zdiva 450 mm bez dodatečného zateplení (což odpovídá cca 15 mm minerální izolace ISOVER), je nutné zaizolovat nejenom strop ale i fasádu. Celkový přínos 240 mm minerální izolace na stropě by byl velmi znehodnocen v porovnání s 450 mm zdiva z plných pálených cihel původní fasády (15 mm izolace). Na fasádu by v tomto případě měla být použita také minerální izolace a to o tloušťce 160 mm (například izolace ISOVER NF 333).
Závěr
V posledních letech se i původně nevyužívané půdní prostory mění v prostory bytové a dodatečná tepelná izolace se používá až následně při této přestavbě.
V případě, že však takovou přestavbu v nejbližších 1-2 letech neplánujete, zamyslete se, kolik tepla a samozřejmě i financí lze ušetřit jen položením minerální izolace na současný strop, neboť to mohou být významné úspory s návratností do 5 let.