Zateplení podlahy u novostaveb vyžaduje legislativa. Kromě splnění zákonné povinnosti vám taková izolace sníží náklady na energie a zefektivní vytápění podlahovým topením. Pokud navíc bydlíte ve vícepatrovém domě, slibuje izolace i tlumení hluku, který se šíří z vrchního poschodí do spodního.
Funkce první: zateplení
Nezateplenou podlahou může unikat až 25 % veškerého tepla. Izolace je na místě hlavně tam, kde podlaha odděluje prostory s velkým rozdílem teplot, například obytnou část a garáž. Svoje opodstatnění má také u podlahy v přízemí, která přiléhá na terén, případně kryje sklep.
K zateplení podlahy se nejčastěji používá pěnový polystyren, šedý pěnový polystyren (s přídavkem grafitu pro ještě lepší tepelnou izolaci) a minerální vata.
Funkce druhá: odhlučnění
Izolace podlahy v patrech zabrání přenosu hluku mezi místnostmi. V první řadě utlumí hlasitou hudbu nebo řeč – tedy zvuk, který se šíří vzduchem. Takovou vlastnost mají hlavně minerální izolace, protože se vyznačují dobrou vzduchovou neprůzvučností.
Potom je tu ale ještě kročejový hluk, který se šíří konstrukcí. Vzniká chůzí, posouváním nábytku či pádem předmětů na zem a vyžaduje tzv. kročejovou izolaci. V tomto případě poslouží opět minerální vata, případně elastifikovaný polystyren.
Akustická izolace plovoucí podlahy
Odhlučnění je u plovoucích podlah nezbytné.
Podívejte se, jak vypadá skladba správně izolované plovoucí podlahy v lehkém a v těžkém provedení.

Lehká plovoucí podlaha
Má roznášecí vrstvu z desek (např. OSB) namísto z betonu.
Vždy by se měla realizovat jako ucelený certifikovaný systém (např. systémová řešení Rigips).
K akustické izolaci můžete použít desky z čedičových vláken Isover T-P.

Těžká plovoucí podlaha
Roznášecí vrstvu zde tvoří beton nebo anhydrit, což podlaze propůjčuje odolnost a dobré akustické parametry. Pro ještě lepší odhlučnění lze ve skladbě využít minerální izolaci Isover N či Isover T-N, případně desky elastifikovaného polystyrenu Isover EPS RigiFloor.
Víte, že…
… izolanty pro zateplení podlahy lze i kombinovat? Když desky minerální izolace doplníte o desky z EPS, dosáhnete větší tloušťky izolantu, aniž by hrozilo jeho stlačení.
Zateplení podlahy na terénu
U podlahy v přízemí není třeba řešit akustickou, nýbrž hlavně tepelnou izolaci.
Zemina pod podlahou má totiž průměrnou teplotu 4–8 °C.
Jak se izolace liší v závislosti na zatížení podlahy?

Standardní zatížení
Mluvíme o zatížení běžné pro rodinné domy. Lze proto zvolit klasickou plovoucí podlahu s izolací v podobě expandovaného polystyrenu, např. Isover EPS 100 nebo Isover EPS Grey 100. V případě izolace pod základovou deskou se používá extrudovaný polystyren (XPS).

Vysoké zatížení
Jde o konstrukce, kde zatížení přesáhne 500 kg/m2. Plovoucí podlahy se tu nepoužívají, musíme zvolit únosnější konstrukci z vysokozátěžových EPS, jako je např. Isover EPS 150 nebo Isover EPS 200, případně sáhnout po extrudovaném polystyrenu.
Jak izolovat podlahu půdy?
Volba systému závisí na tom, jakým způsobem budete půdu využívat.

Pochozí varianta
Pokud chcete půdu využívat jako obytný prostor, k ukládání věcí, nebo víte, že vás tam čas od času čekají revize, nejvhodnější bude použití našeho systému Isover StepCross. Tento systém kombinuje pevnost EPS trámů a vysokou tepelnou účinnost minerální vaty.

Nepochozí varianta
Podlahu zateplete i v případě, že prostor nebudete využívat – zabráníte úniku tepla ze spodního patra. Postačí vám parozábrana (např. Isover Vario® KM Duplex UV) a na ni volně položená minerální vata (např. Isover Domo Plus) zakrytá protiprachovou vrstvou.
Nevíte, jakou izolaci vybrat?
Naši techničtí specialisté vám pomůžou.
Poradí s volbou materiálu, se skladbou konstrukce a zdarma vám připraví cenovou kalkulaci.
podpora@saint-gobain.com
+420 226 292 221
Chci poradit
Mohlo by vás zajímat
Získejte ZDARMA tahák pro svou stavbu
Přihlaste se k našemu newsletteru a stáhněte si e-book plný montážních postupů a doporučení, který vás celým procesem zateplení provede krok za krokem.