Akustická izolace
Tepelná izolace

Tepelná i zvuková pohoda od podlahy

Existuje pár věcí, které by se doma neměly dít. Zkrátka proto, že doma má být pohoda, teplo, bezpečí, klid. Jednou z těch věcí jsou věčně studené nohy. Další třeba nepříjemný hluk v interiéru v podobě ozvěny hlasů. Co mají společného? Pravděpodobně špatně zvolenou skladbu podlahy, která nesplňuje dvě základní funkce – akustickou a tepelnou pohodu.

isover-tepelna-i-zvukova-pohoda-od-podlahy

Akustická pohoda

Optimální akustickou pohodu je třeba řešit již ve fázi projektování nového domu. A rozhodně se nevyplatí ji podceňovat, protože výrazně ovlivňuje psychickou pohodu i zdraví – špatně odhlučněný domov vám může nenápadně způsobovat vnitřní napětí, které může vést
k bolestem hlavy, nespavosti či náladovosti, a to za to zkrátka nestojí. 
 
Správně navržená konstrukce s akustickým útlumem musí reflektovat zvuk šířený vzduchem a postarat se o vzduchovou neprůzvučnost a zvuk šířený přenosem pevnou konstrukcí, tzn. zajistit kročejovou neprůzvučnost. Jako efektivní se v obou případech ukazuje sendvičová konstrukce s akustickými pohlcovači z minerální vlny nebo elastifikovaného polystyrenu.

 

Tepelná pohoda

Chlad nad nevytápěnou garáží či efekt „studených nohou“ v dětském pokoji doma nikdo nechce. Proto je třeba podlahy řešit včas a zvolit vhodnou izolaci i do opomíjených prostor, jako je právě garáž nebo půda. Špatně navržená podlaha navíc může citelně ovlivnit výdaje za energie – tepelné ztráty do země či sklepů mohou tvořit až 25 % všech tepelných ztrát.

isover-tepelna-i-zvukova-pohoda-od-podlahy-podpatky

Jaká podlaha je vhodná do obytných prostor?

Do obytných místností se doporučuje osvědčená plovoucí podlaha. Plovoucí proto, že není pevně spojena s podkladem – je od něj oddělena pružným materiálem. Dle materiálového řešení
a technologie se plovoucí podlahy dělí na těžké a lehké.

Těžká je mechanicky odolnější, lépe akumuluje teplo, má lepší akustické parametry a můžete si ji pořídit s podlahovým vytápěním, nevýhodou je vyšší hmotnost a časová náročnost provedení. Výhodou lehké plovoucí podlahy je zase nízká hmotnost a rychlost provedení, takže ji v interiérech najdeme častěji. Oba typy by měly obsahovat kročejovou izolaci – například ISOVER N či ISOVER T-P.

isover-tepelna-i-zvukova-pohoda-od-podlahy-sal-1200x800.jpg

Jaká podlaha je vhodná do půdy?

Na půdě izolujeme podlahy obvykle v případě, kdy nelze vložit tepelnou izolaci přímo do stropu. Jedná se o podlahy, které nejsou určeny k trvalému provozu, které jsou však velmi jednoduché, levné a funkční.

Efektivní řešení nabízí například systém Isover StepCross kombinující minerální vatu s pěnovým polystyrenem. Isover StepCross vyniká jednoduchou aplikací bez tepelných mostů, minimálním přitížením stropu a v neposlední řadě cenou.

isover-tepelna-i-zvukova-pohoda-od-podlahy-ilustrace

Jaká podlaha je vhodná do garáže?

Garáž bývá nevytápěná, takže jednak musíme myslet na tepelnou izolaci podlahy v místnosti nad ní a pak i na vhodnou podlahu, kterou bude zatěžovat osobní automobil a dalších věci. Podlaha
v garáži by pak měla být především tepelným izolantem zabraňujícím úniku tepla do země (například ISOVER EPS 100), akustiku v garáži většinou neřešíme.