Jaký je rozdíl mezi lehkou a těžkou plovoucí podlahou?
Lehká plovoucí podlaha je nejčastěji složena z desek, například sádrovláknitých Rigidur či sádrokartonových Rigistabil, případně OSB a jedná se o suchou montáž. Pod deskami se nachází pevné a přesně broušené desky z minerální izolace typu Isover T-P či Isover TDPT.
Těžké plovoucí podlahy jsou tvořeny vrstvou anhydritu tl. 40 mm či betonu s výztužnou sítí
o min. tl. 50 mm a jedná se tedy o mokrou montáž. Při aplikaci je nutné izolaci před vlhkostí z betonu či anhydritu během montáže chránit folií (nejčastěji se používá PE folie). Jako kročejovou izolaci lze použít jak minerální izolaci (Isover N či Isover T-N) tak kročejový typ polystyrenu (Isover EPS Rigifloor 4000 či Isover EPS Rigifloor 5000).
Související produkty

Isover EPS RigiFloor 4000
Elastifikované desky z pěnového polystyrenu s nízkou dynamickou tuhostí pro kročejovou neprůzvučnost těžkých plovoucích podlah (beton, anhydrit, ...).

Isover T-N
Desky Isover T-N jsou určeny pro zlepšení kročejové a vzduchové neprůzvučnosti těžkých plovoucích podlah s betonovou vyztuženou deskou nebo s anhydritem.

Isover T-P
Přesné desky Isover T-P jsou vhodné pro zlepšení akustických vlastností lehkých i těžkých plovoucích podlah.

Isover TDPT
Desky Isover TDPT jsou nejpevnější, akusticky i tepelně nejlepší podlahové desky z minerálních vláken. Jsou určeny do lehkých i těžkých plovoucích podlah stejně jako čedičové desky Isover T-P, navíc ale nabízejí větší spektrum tlouštěk a zlepšené tepelně technické parametry.

Isover N
Desky Isover N jsou určeny pro zlepšení kročejové a vzduchové neprůzvučnosti těžkých plovoucích podlah s vyztuženou betonovou deskou. Mají nejlepší akustické parametry ze všech podlahových čedičových desek.
Mohlo by vás zajímat:
Akustická plovoucí podlaha - těžká
Kvalitní provedení plovoucí podlahy je jednou z nejúčinnějších obran proti šíření hluku do obytného prostředí. Těžké akustické plovoucí podlahy jsou typické vrstvou z vyztuženého betonu nebo anhydritu se separační PE folií na izolačních deskách. Výhodou této možnosti jsou dobré akustické parametry, mechanická odolnost a možnost akumulace tepla.
Akustická plovoucí podlaha - lehká
Lehké akustické plovoucí podlahy, na rozdíl od těžkých, neobsahují betonovou vrstvu nebo anhydrit, proto se obejdou i bez separační PE folie (jedná se o suchý proces). Roznášecí vrstva je tvořena deskovou konstrukcí, např. jednou nebo dvěmi vrstvami křížem položených a spojených OSB desek. Výhodou těchto podlah je nízká hmotnost, rychlost provedení a možnosti menších tlouštěk podlahy. Aby podlaha byla funkční, je potřeba, aby akustická podložka byla minimálně 10 mm tlustá, doporučená tloušťka se pohybuje od 25 do 40 mm. Tyto podlahy jsou díky suchému procesu vhodné například pro rekonstrukce, kde by doprava nebo příprava betonu znamenala komplikace při běžném provozu domu.
Vyvarujte se základních chyb při realizaci podlah
Propadlá až popraskaná nová podlaha bývá noční můrou řady projektantů, realizačních firem a především investorů. Při pátrání po chybě, která vše zapříčinila, se velmi často přichází na to, že byla porušena nejzákladnější stavební pravidla.