- Zateplení podlahy

AKUSTIKÁ POHODA
Optimální akustickou pohodu je třeba řešit již ve fázi projektování nového domu. A rozhodně se nevyplatí ji podceňovat, protože výrazně ovlivňuje psychickou pohodu i zdraví – špatně odhlučněný domov vám může nenápadně způsobovat vnitřní napětí, které může vést k bolestem hlavy, nespavosti či náladovosti, a to za to zkrátka nestojí.Správně navržená konstrukce s akustickým útlumem musí reflektovat zvuk šířený vzduchem a postarat se o vzduchovou neprůzvučnost a zvuk šířený přenosem pevnou konstrukcí, tzn. zajistit kročejovou neprůzvučnost. Jako efektivní se v obou případech ukazuje sendvičová konstrukce s akustickými pohlcovači z minerální vlny nebo elastifikovaného polystyrenu.
TEPELNÁ POHODA
Chlad nad nevytápěnou garáží či efekt „studených nohou“ v dětském pokoji doma nikdo nechce. Proto je třeba podlahy řešit včas a zvolit vhodnou izolaci i do opomíjených prostor, jako je právě garáž nebo půda. Špatně navržená podlaha navíc může citelně ovlivnit výdaje za energie – tepelné ztráty do země či sklepů mohou tvořit až 25 % všech tepelných ztrát.
JAKÁ PODLAHA JE VHODNÁ DO OBYTNÝCH PROTOR?
Do obytných místností se doporučuje osvědčená plovoucí podlaha. Plovoucí proto, že není pevně spojena s podkladem – je od něj oddělena pružným materiálem. Dle materiálového řešení a technologie se plovoucí podlahy dělí na těžké a lehké.Těžká je mechanicky odolnější, lépe akumuluje teplo, má lepší akustické parametry a můžete si ji pořídit s podlahovým vytápěním, nevýhodou je vyšší hmotnost a časová náročnost provedení. Výhodou lehké plovoucí podlahy je zase nízká hmotnost a rychlost provedení, takže ji v interiérech najdeme častěji. Oba typy by měly obsahovat kročejovou izolaci – například Isover N či Isover T-P.

JAKÁ PODLAHA JE VHODNÁ DO PŮDY?
Na půdě izolujeme podlahy obvykle v případě, kdy nelze vložit tepelnou izolaci přímo do stropu. Jedná se o podlahy, které nejsou určeny k trvalému provozu, které jsou však velmi jednoduché, levné a funkční. Efektivní řešení nabízí například systém Isover STEPcross kombinující minerální vatu s pěnovým polystyrenem. STEPcross vyniká jednoduchou aplikací bez tepelných mostů, minimálním přitížením stropu a v neposlední řadě cenou.
Obrázek: Na parotěsnou zábranu se připraví nosná část z tvrzeného pěnového polystyrenu a vzájemně se slepí PUR lepidlem. Do tohoto roštu se následně klade minerální tepelná izolace, která se na závěr přiklopí pochozími OSB deskami, které se šroubují do montážního prkna lepeného na EPS rošt.