Tepelná izolace

Montážní návod: Zateplení soklu polystyrenem Isover EPS Sokl 3000

Nepodceňujte zateplení soklu. K podstatnému snížení tepelných ztrát u základů pomůže polystyren Isover EPS Sokl 3000. Navíc zamezí kondenzaci vlhkosti a jejímu transportu do vyšších částí domu. Skvěle tak doplní použitou hydroizolaci.

Na montáž EPS desek jsme se zaměřili v článku, teď vám přinášíme i video.

Montážní postup:

Příprava podkladního nátěru
Podkladní nátěr

Podkladní nátěr vyrobíte smícháním 1 dílu lepicí hmoty webertech 915 s 10 díly čisté vody. Pokud se izolace lepí celoplošně, omeťte uvolněný pískový posyp štětkou a natřete podkladním nátěrem povrch izolačního pásu.

Kontrola hydroizolační vrstvy
Kontrola hydroizolační vrstvy

Ještě než sokl osadíte tepelnou izolací, ověřte si tlakem dlaní
a prstů, že je hydroizolace správně celoplošně nalepená
na podklad. Případné bubliny prořízněte, přilepte a doizolujte.

Lepicí hmota
Lepící hmota

K přilepení izolačních desek potřebujete lepicí hmotu webertec 915 spolu s práškovou složkou pro urychlení tuhnutí. Práškovou složku do hmoty zamíchejte míchadlem stavebních směsí nastaveným na nízké otáčky.

Nanesení lepidla na izolaci
Nanasení lepidla na izolaci

Lepicí hmotu naneste na desky celoplošně. Využijte k tomu ideálně zubové hladítko s velikostí zubů minimálně 10 na 10 mm. Vyvarujte se lepení na body, v případě soklových desek je nedostatečné a nepoužívá se.

Lepení desek
Lepení desek

Izolační EPS desky s lepicí hmotou přitiskněte k podkladu. Rovinnost v průběhu montáže kontrolujte svisle i vodorovně pomocí vodováhy a desky zajistěte podpěrami proti sjíždění. Udržte izolaci podepřenou po dobu několika hodin, než lepidlo dostatečně zaschne.

Řezání izolace
Řezání izolace

K řezání soklových desek Isover EPS Sokl 3000 si na pomoc vezměte elektrickou nebo ruční pilu na izolanty. Zjistíte, že oproti deskám z extrudovaného polystyrenu XPS se ty soklové řežou mnohem snadněji. 

Co se spárami
Co se spárami

Pokuste se izolaci lepit tak, aby mezi deskami nevznikaly spáry. Pokud se to přece jen stane, existuje snadné řešení. Spáry
do velikosti 2 mm ponechejte a při rozmezí 2–5 mm vyplňte přířezem izolační desky nebo polyuretanovou pěnovou hmotou. Se spárami nad 5 mm ztrácí izolace účinnost.

Finále
Zateplení soklu

Teď už zbývá jen konečná povrchová úprava. Izolační desky opatříte lepidlem a omítkou, případně obkladem.

Tip: Chcete, aby se to opravdu povedlo? Podívejte se na naše video o nejčastějších chybách při zateplování soklu