Zateplení střechy za víkend? Foukaná izolace je řešením.

Zateplení střechy za víkend? Foukaná izolace je řešením.

 

O energeticky úsporných opatřeních se v poslední době mluví stále častěji – zejména v souvislosti s dotačním programem Nová zelená úsporám (NZÚ). Ten se od 15. února letošního roku rozjel podle nových podmínek, které kladou větší důraz na zateplování a komplexní opatření vedoucí ke snížení energetické náročnosti budov. Hledáte-li rychlou cestu k úsporám i vy, už v zimě můžete začít například zateplením střechy, která stojí za celou čtvrtinou tepelných ztrát. Když využijete metodu foukané izolace, můžete to stihnout za jediné odpoledne.

Obecně platí, že čím komplexnější úsporná opatření provedeme, tím více ušetříme následně na energiích. Pokud zároveň využijeme některý z dotačních programů, budou komplexnější opatření znamenat i vyšší dotaci. Není však nutné vrhat se ihned do rekonstrukce celého domu – vybereme-li správně, velkou energetickou úsporou pro nás může představovat i dílčí opatření. „Zásadní roli v energetické náročnosti domu hraje únik tepla skrze jeho zdi a střechu. Zatímco zateplení stěn domu v kombinaci s výměnou oken a dveří může ušetřit skoro polovinu nákladů, zateplením střechy, stropu nebo podkroví ušetříme zhruba čtvrtinu,“ upozorňuje Vojtěch Brabec, marketingový manažer ze společnosti Isover, Saint-Gobain. Investice se tak podle něj u průměrného domu může vrátit už za 4 nebo 5 let.

Zateplení střechy lze navíc dělat i v zimě, a pokud ho provedeme pomocí takzvané foukané izolace, je možné ho zvládnout za jeden až dva dny. „Spočívá v tom, že izolační materiál v podobě vláken nebo jiných malých částic aplikujeme foukáním do stavebních konstrukcí,“ vysvětluje odborník z Isoveru. Dají se tak snadno vyplnit mezery, štěrbiny a jiné obtížně přístupné prostory, u kterých by v případě zateplení klasickou metodou mohlo hrozit, že nebudou správně zaizolované a bude skrze ně nadále unikat teplo. „Z tohoto důvodu je foukaná izolace ideální do všech typů budov,“ dodává. Její výhodou je právě rychlost aplikace a nezávislost na ročním období a povětrnostních podmínkách.

Do foukané izolace se však nedoporučujeme pouštět svépomocí. Pro její aplikaci se využívá speciální foukací stroj napojený na hadici. „Stroj rozmělňuje izolační materiál a s pomocí vzduchu jej fouká na cílové místo. Díky vysokému tlaku vzduchu se materiál rovnoměrně rozprostře,“ popisuje Vojtěch Brabec. Na činnost stroje by měla dohlížet realizační firma, která zároveň zhodnotí výslednou kvalitu provedení.

 

Zateplení střechy za víkend? Foukaná izolace je řešením.

 

Když se pro techniku foukané izolace rozhodneme, budeme stát ještě před otázkou, jaký konkrétní izolační materiál pro ni zvolit. „Vybírat můžeme z minerální vlny, celulózy a polystyrenových kuliček. Optimální vlastnosti pro foukanou izolaci má přitom právě minerální vlna,“ říká Vojtěch Brabec. Minerální vlna má podle něj nejen dobré tepelně-izolační vlastnosti, ale také účinně zachycuje hluk. „Tento typ izolace je navíc prodyšný, takže umožňuje prostup par v domě a zabraňuje tak vzniku plísní. Bývá také vyroben z kamene či skla, což jsou nehořlavé materiály, které v případě požáru zabraňují jeho rychlému šíření,“ doplňuje.