Izolační inspektoři 1

Odhalení chyb v zateplení fasády minerální vlnou

Izolační inspektoři Eva a Viktor vám na svém předposledním případu ukáží čemu se vyvarovat při zateplení fasády minerální vatou. Jde například o správnou volbu materiálu nebo výběr hmoždinek pro kotvení izolace.

Nejčastější chyby při zateplení fasády minerální izolací
Způsob montáže závisí na druhu materiálu

Pro zateplování minerální vlnou vybírejte takovou, která je dostatečně pevná. Příliš měkký materiál nebude klást hmoždinkám odpor, a ty se potom dostanou příliš hluboko, a vlnu neukotví.

Zároveň myslete na to, že při práci s vatou nemůžete využít nízkoexpanzní montážní pěnu k vypěňování mezer, neboť byste nesplnili požadavky na protipožární opatření. Proto například mezery mezi jednotlivými deskami zaplňte jedině přířezy dané desky, které do škvíry vložíte.

Povrchová úprava určuje technologický postup

Při zateplování fasády byste měli mít dopředu promyšlené i to, jak bude fasáda domu vypadat. Pokud plánujete na fasádu umístit například obkladový pásek, musíte zvolit vhodný technologický postup. V takovémto případě se může jednat o kotvení hmoždinkou s ocelovým trnem v minimálním počtu 8 kusů na metr čtvereční přes perlinku.

Povrch nevyrovnávejte polystyrénem

Při vyrovnávání povrchu pod minerální vatou nikdy nešahejte po polystyrenu. Z hlediska požární bezpečnosti je nepřípustné dorovnávat povrch fasády tímto způsobem. Malé nedokonalosti v povrchu se dají upravit lepidlem. V případě, že je fasáda výrazně nerovnoměrná, je nutné ji srovnat vhodnou omítkou nebo musíme použít izolační desky ve více tloušťkách. Křivost stěny se tak vykompenzuje a vaše stavba bude splňovat všechny náležitosti.

 

O dalších chybách se dozvíte v článku zde.