Abeceda akustiky - vnitřní příčky
Pro návrh pohodlného a komfortního bydlení je akustika vnitřních příček zcela zásadním parametrem. Mezi jednotlivými typy příček jsou z akustického hlediska zásadní rozdíly a je důležité si tuto skutečnost uvědomit dřív, než bude na návrh výkonnější konstrukce pozdě.

Autor: Ing. Pavel Rydlo, Manažer technické podpory
Vystudoval ČVUT v Praze, je autorizovaným inženýrem v oboru pozemní stavby.
Od roku 1996 se aktivně zabývá vývojem a aplikacemi tepelných izolací pro stavebnictví.
ČSN 73 0832 - základní akustické požadavky
Akustické požadavky na vnitřní příčky nám stanovuje ČSN 73 0832:2010 - Akustika - Ochrana proti hluku v budovách a posuzování akustických vlastností stavebních výrobků – Požadavky a její doplňková změna Z3 z března 2017.
Ta nám stanovuje požadavky na vzduchovou neprůzvučnost vnitřních příček minimálními hodnotami na stavební vzduchovou neprůzvučnost. Velmi často se v praxi stává, že tyto hodnoty stavební vzduchové neprůzvučnosti se chybně zaměňují s hodnotami laboratorními, které byly získány měřením příček za ideální normové situace v laboratoři.
Rozdíl obou hodnot je dán vztahem:
R´w - hodnota stavební vzduchové neprůzvučnosti
Rw - hodnota laboratorní neprůzvučnosti
k1 - korekce závislá na typu konstrukce, vyjadřující vliv vedlejších cest šíření zvuku
-
k1 = 2 dB
základní hodnota platná pro všechny dělicí konstrukce v masivních zděných nebo montovaných panelových stavbách z klasických materiálů (cihly, beton).
-
k1 = 2 až 5 dB
doporučené hodnoty pro těžké dělicí konstrukce ve skeletových stavbách (např. vyzdívané konstrukce ve skeletu apod).
-
k1 = 4 až 8 dB
doporučené hodnoty pro lehké dělicí konstrukce v dřevostavbách (deskové dílce, sádrokartonové konstrukce, dřevěné stropy apod.).

Porovnání vzduchové neprůzvučnosti vybraných typů příček
Chování různých typů příček z akustického hlediska si můžeme dobře ukázat na vybraných reprezentantech. Pro porovnatelnost je vždy volena příčka tloušťky 100 mm. Rozdíl laboratorních hodnot vzduchové neprůzvučnosti je jasně patrný.
Isover SmartAPP - chytrá aplikace nejen pro akustiku
Akustické chování různých typů vnitřních příček je přehledně zpracováno v aplikaci Isover SmartAPP. Aplikace je určena nejen pro profesionální stavaře, ale dokáže ji dobře využít i běžný stavebník.
Je zde možno během chvilky zjistit laboratorní vzduchovou neprůzvučnost navržené příčky a zjistit, zda-li za shodné peníze nebo jen o málo dražší není k dispozici příčka akusticky výrazně účinnější. Příčka bude v interiéru akusticky fungovat desítky let, často celou životnost stavby, a její nedostatečná akustika by uživatele skutečně trápila každý den.
Také zde, jako již mnohokrát, platí, že nejsme tak bohatí, abychom si mohli kupovat nejlevnější věci.
Budoucnost akustiky vnitřních příček
Akustika vnitřních konstrukcí má zásadní a přímý vliv na kvalitu a komfort bydlení. Podobně jako
u hodnocení spotřeby tepla tj. kvality zateplení, se předpokládá vznik tzv. akustického štítku budovy, kdy akustická kvalita jednotlivých konstrukcí bude vyjádřena na stupnici například o sedmi kategoriích A-G.
Akusticky standardní, dnes nejvíce používané vnitřní příčky budou na stupnici jakýsi střed např. D. Kvalitativně lepší příčky budou C až po akusticky nejlepší řešení pro vysoce komfortní domy (ekvivalentně pasivní domy v oblasti vytápění) v kategorii A. Tak se každý investor ihned dozví, jakou kvalitu si za jaké peníze kupuje a podobně jako u energetického štítku na budovy či spotřebiče nikdo dnes standardní D nebude chtít.