Hydrofilní minerální vlna

Nabídka divize ISOVER pro vegetační střechy obsahuje zejména desky z hydrofilní minerální vlny. Podíváme se na proces výroby těchto desek a na nabídku výrobků od firmy ISOVER.
Tyto horniny jsou ve výrobním procesu roztaveny při vysoké teplotě v peci a vzniklá láva je následně rozvlákněna do struktury jemných vláken, jejichž průměry jsou menší než průměr lidského vlasu.
Formátování
Rozvlákněný materiál je dále zpracováván až do výsledné podoby desek, které jsou formátovány na požadované rozměry a tloušťky.
Základní výrobní proces je velmi podobný pro všechny typy výrobků z minerální vlny.
Při výrobě hydrofobizovaných výrobků se ještě kromě minerálních vláken a pojiva přidává další velmi důležitá součást, která brání tepelné izolace vsakovat vodu a která v hydrofilní vlně zcela chybí – olej.
V přírodě je možné nalézt analogii tohoto výrobního procesu. Na místech aktivních sopek se lze setkat s přirozeně rozvlákněnou lávou, např. na Hawaii, kde chomáče vláken vyvřelé horniny můžou dosahovat až 2 m délky při průměrech srovnatelných s průmyslově vyráběnými vlákny.
Takto vzniklá vlákna jsou ovšem bez pojiva, takže vytváří jenom chomáče vláken, které nedrží tvar. Díky průmyslovému přidání pojiva se z vláken stává pevná deska, kterou lze použít i do vegetačních střech.
Do zelených střech se dále mohou použít tepelné izolace z hydrofobní minerální vlny, expandovaného a extrudovaného polystyrenu a systémové doplňky. Z dalších výrobců skupiny SAINT-GOBAIN lze využít např. stabilizační gridy ze skelných vláken divize Adfors (Vertex).