Vlhkost

Prodyšnost minerálních izolací

Při nákupu minerálních izolací se zákazník často rozhoduje pro použití minerálních izolací především díky jejich prodyšnosti. Poměrně běžně slýchám označení, že minerální izolace dýchají. Co si pod tímto pojmem ale představit?

isover-navrhovani-vetranych-vrstev_1200x800.jpg

Minerální izolace dýchá"

Názorným příkladem je například sušení prádla. Pokud dáte mokré prádlo na topení, poměrně rychle vám prádlo uschne, teplý vzduch do sebe nabere vlhkost z oblečení a prádlo se vysuší. Ale pozor, v případě že na sebe dáte však více vrstev prádla tak už proces schnutí bude výrazně pomalejší a i když kraje prádla budou již suché, uprostřed budou ještě mokrá místa.

Došlo k tomu proto, že vrstva prádla je výrazně větší a díky tomu odvod vlhkosti pomalejší, větší vrstva prádla odvodu vlhkosti více brání. Komu z vás se to již stalo ví, že jakmile prádlo rozloží od sebe tak, aby na sobě neleželo, tak proces vysoušení se tím výrazně urychlí, umožní totiž vlhkosti snáze odcházet pryč, a prádlo je opět rychle suché.

Obdobný proces vysoušení však probíhá všude kde je vlhko, to jest po dešti se vysušuje tráva na louce, po sprchování dochází k automatickému schnutí koupelny atd. Jak to ale vyřešit například v šikmé střeše, kde nemáte topení ani tam vzduch příliš proudit nemůže? 

Řešením je právě použití minerálních izolací. Minerální izolace mají z hlediska prostupu vlhkosti stejné parametry jako vzduch, to jest prostupu vlhkosti vůbec nic nebrání. Je to jako by jste lili vodu do proutěného koše, ano koš má pletené dno a boky, ale to pro vodu není problém, proteče vám.

Obdobně vám odejde i vodní pára přes minerální izolaci. Ano je zde spletitá síť vláken, ale to vlhkosti nikterak nebrání v jejím odchodu pryč.

Využití prodyšnosti v praxi

Právě praktické využití prodyšnosti minerálních izolací je to co nás nejvíce zajímá. Dnešní proces výstavby je velmi rychlý, a když nám naneštěstí před montáží krytiny do střechy díky dešti jak se lidově říká „naleje", tak dřevo, to jest krokve či prkna, do sebe nasají vodu jako houba. Bohužel pro dřevo je to špatná zpráva, jelikož pokud vodu zase rychle nepustí, to jest nevyschne, tak hrozí riziko že se zde objeví plísně či houba opravdová. Ta pak dřevo doslova sežere a krov můžete dělat znovu.

Aby se toto nedělo tak je třeba zvolit prodyšný materiál, v opačném případě při použití neprodyšných materiálů je to jako kdybychom dali na topení deset vrstev prádla a chtěli aby nám to uschlo do hodiny, prostě nemožné. Bohužel zvolení špatného typu tepelné izolace či pojistné hydroizolace je nejčastějším důvodem vzniku těchto problémů.

U prodyšného materiálu je to jako kdyby v konstrukci byl jen vzduch, prostě voda odejde přes minerální izolaci bez jakéhokoliv omezení. Pokud použiji analogii s topením je to jako kdyby jste na topení sušili jen tu vodu, zkuste si na topení nebo lépe na rozpálenou plotnu kápnout kapku vody, jak rychle se odpaří a uvidíte sami. Někdo může říci že na plotně je výrazně vyšší teplota, to je pravda, ale během slunečních dnů v létě je i pod krytinou v šikmé střeše pěkně horko.

Závěrem

V článku bylo použito analogií, které jsou pro lehké pochopení snadno představitelné, nicméně celý proces vysychání a prostupu vodní páry je výrazně složitější. V principu však platí, že vlhká konstrukce je vždy problematická a měli bychom proto návrh použitých materiálů v konstrukci volit tak, aby byla konstrukce trvale suchá, k čemuž minerální izolace přispívají v maximální míře.

Ing. Karel Sedláček, Ph.D.