Tepelná izolace

Isover Ground Protect 29 – výkonná novinka pro sokl a spodní stavbu

Isover Ground Protect 29 – výkonná novinka Isover pro sokl a spodní stavbu

 

Kvalitní zateplení soklu je podmínkou pro stavbu energeticky úsporných domů. Soklem rozumíme, jak detail nad terénem, tak každý soklík, kde nám na stěnu odstřikuje dešťová voda, tj. nad balkony, markýzami, terasami apod. Detail návaznosti soklu na okolní terén je dokonce významnější, než bychom na první pohled čekali.

Pokud například u rekonstrukce s malou tepelnou izolací v podlaze kvalitně zateplíme sokl do hloubky cca 800 mm pod terén, zemina pod podlahou se nám rázem stává tepelným izolantem (sice s nevalnou lambdou) o velké tloušťce, ze které nám ale již teplo přestává z objektu unikat. Pod základovou deskou najednou máme teploty výrazně vyšší, než se kterými výpočtové programy standardně počítají a tepelné ztráty jsou tak kvalitním zateplením soklu i pod podlahou zásadně redukovány.

Tak zateplení soklu šetří energii dokonce dvakrát, tj. jak stěnou, tak i podlahou. To je významné, jak pro běžné rekonstrukce, kdy přidávat další izolaci do podlahy je často problematické nebo dokonce nemožné, tak například pro podlahy s podlahovým topením, kdy například projektant zapomněl potřebu výraznější tepelné izolace podlahy zohlednit.

Soklem rozumíme každé napojení stěny na „vodorovnou“ konstrukci.

Obr. 1 Soklem rozumíme každé napojení stěny na „vodorovnou“ konstrukci, kde nám na omítku působí odstřikující voda.

Na oblast soklu působí zpravidla intenzivnější povětrnostní vlivy než na jiné části fasády. Sokl je zároveň poměrně komplikovaný tepelně technický detail, který řeší protichůdné požadavky na statickou pevnost konstrukce a zároveň na minimalizaci tepelného mostu při přechodu stěny na základ.

Použité materiály musí tedy vykazovat v mnoha směrech výjimečné vlastnosti, zejména:

 ● Odolnost proti vodě (odstřikující i vzlínající)
 ● Odolnost proti solím
 ● Odolnost proti mrazu (sněhu)
 ● Mechanickou odolnost
 ● Kvalitní tepelnou izolaci (odstranění typického tepelného mostu)

Kvalitní tepelná izolace v oblasti soklu - základ každé kvalitní stavby

Soklové izolační desky Isover EPS Ground Protect 29 jsou speciálním typem EPS desek napěňovaných do forem pro náročné tepelné izolace konstrukcí v přímém styku s vlhkostí. Tato technologie a používání speciálních surovin zajišťují deskám některé mimořádné vlastnosti. Desky se vyznačují zejména nejlepším součinitelem tepelné vodivosti λD = 0,029 W·m-1·k-1, minimální nasákavostí, vysokou pevností v tlaku a mrazuvzdorností.

Podobně jako desky XPS je není nutno chránit hydroizolací. 

Oproti deskám XPS ale mají řadu výhod, zejména

 ● výrazně lepší izolační vlastnosti,
 ● možnost výroby velkých tlouštěk (až 300 mm),
 ● hluboký rastr, který zajistí možnost lepení běžnými tmely se zaručenou přídržností,
 ● hrany desek nejsou ostré,
 ● výroba v ČR zaručuje jednoduchou logistiku a výhodnou cenu.

V současnosti se tak Isover EPS Ground Protect 29 stává nejvýkonnější deskou pro sokl a spodní stavbu na trhu, určenou zejména pro energeticky úsporné a pasivní stavby.

Hlavní výhody desek Isover EPS Ground Protect 29

 ● Nejlepší tepelněizolační vlastnosti λD = 0,029 W·m-1·K-1 pro všechny tloušťky.
 ● Tloušťky až do 300 mm.
 ● Vaflová struktura povrchu pro vysokou přídržnost lepidel a tmelů.
 ● Velmi nízká nasákavost.
 ● Mrazuvzdornost.
 ● Výborné mechanické vlastnosti.
 ● Minimální hmotnost.​​​​​​​
 ● Jednoduchá zpracovatelnost.​​​​​​​
 ● Dlouhá životnost.​​​​​​​
 ● Ekologická a zdravotní nezávadnost.
 ● Biologická neutrálnost.​​​​​​​
 ● Český výrobek.​​​​​​​
 ● Výhodný poměr cena/výkon.

Porovnání hlavních vlastností výrobků pro SOKL a spodní stavbu

 

Tepelně neizolovaná soklová oblast patří mezi detaily stavby.

Tepelně neizolovaná soklová oblast patří mezi detaily stavby, kudy nám teplo z objektu často výrazně utíká. Zároveň tak hrozí podchlazení vnitřního koutu stěny s možností kondenzace a růstu plísní.

 

Aplikace Isover EPS Ground Protect 29 při stavbě pasivního domu.

Aplikace Isover EPS Ground Protect 29 při stavbě pasivního domu.

Mezi sokl a navazující zateplení stěny hliníková zakládací lišta rozhodně nepatří

Mezi poměrně časté dotazy patří, zda-li se mezi sokl a zbytek zateplení stěny používá hliníková soklová lišta. Rozhodně NE. Hliník patří k nejlepším tepelně vodivým materiálům, a tak by zde lišta vytvářela zcela zbytečný tepelným most, což je jasně zřetelné z termosnímků níže. Pokud je sokl a zateplení stěny ve shodné tloušťce, žádnou lištu zde nepoužíváme a celou plochu souvisle vyztužíme sítí. Pokud zde architekt zvolil pohledovou hranu tj. sokl je menší tloušťky než stěna, pak popužijeme některou z plastových lišt s okapničkou, nebo i bez ní, protože zda-li nám zde okápne voda 3 cm přes stěnu, anebou poteče po stěně až k terénu je z praktického hlediska zcela jedno. 

 

Hliníkové zakládací lišty mezi sokl a zateplení stěny rozhodně nepatří, protože vytvářejí zbytečný tepelný most.

Hliníkové zakládací lišty mezi sokl a zateplení stěny rozhodně nepatří, protože vytvářejí zbytečný tepelný most.

Jak hluboko pod terén je rozumné provést omítku popř. armovat?

Omítku je rozumné provést pod navazující terén, či okapový chodníček, tak hluboko, aby i případné sedání terénu neobnažilo spodní okraj omítky. Vyztužování ale provádíme hlouběji tj. min. 300 mm pod terén, protože v této oblasti se vyskytují hlodavci popřípadě kolonie mravenců, kteří by v případě obnaženého polystyrenu si v něm moc rádi udělali cestičky a spokojeně zahnízdili. To je jistě nežádoucí, a tak dostatečně hluboké armování zateplení je jistě potřeba. Profesionální detaily zateplení soklu dokonce tuto část opatřují stěrkovou hydroizolací viz. Technická pravidla

 

Závěry:

Nový produkt, izolační desky Isover EPS Ground Protect 29, jsou výsledkem vývoje materiálů pro pasivní a energeticky úsporné stavby. V současnosti nejlepší lambda na trhu mezi materiály pro tuto oblast a výrobní tloušťky až 300 mm tak nově umožňují projektantům i tento důležitý detail tepelně ošetřit jednoduše a bez zhoršení izolačních parametrů stěny, dokonce při možném zachování architektonicky žádoucího mírného zapuštění soklu.