Praxe z gauče

Jak zateplit podkroví, aby v interiéru zůstaly viditelné trámy

V létě se vám v bytě teplem roztékají svíčky a v zimě si připadáte jak na Sibiři. Přehřívání v letních měsících a chlad v těch zimních je častým problémem podkrovních bytů. Jak lze tyto záležitosti vyřešit a zároveň zachovat v interiéru viditelné trámy?

Na problematiku izolací v podkrovních domácnostech se v pořadu Praxe z gauče podívala Dagmar Kopečková společně s hosty z divize ISOVER.

Nadkrokevní zateplení pro zachování viditelných trámů

Systém mezikrokevního a podkrokevního zateplení postupně ustupuje systémům nadkrokevních izolací, které umožňují zachování otevřeného podhledu v interiéru a přiznání dřevěné konstrukce střechy. Mezi výhody patří např. eliminace vzniku tepelných mostů, úspora prostoru v interiéru či rychlá montáž. Navíc se při většině rekonstrukcí nemusíte nikam stěhovat, protože práce probíhá z exteriéru.

Proč zvolit nadkrokevní systém izolace šikmé střechy?

  • Zachováte viditelné trámy v interiéru
  • Nezmenšíte obytný prostor ani při vyšších tloušťkách izolace
  • Je vhodný pro novostavby i rekonstrukce

Výběr vhodné izolace

Rozdíl mezi skelnou a kamennou vlnou

Kamenná i skelná vlna jsou minerální izolace s podobným využitím. Spíše než druhu materiálu je ovšem potřeba věnovat pozornost jeho kvalitě – v obou případech existují na trhu různé třídy výrobků, od těch nejkvalitnějších po ty standardní. S tím souvisí i tloušťka izolace. Ta se dnes u běžných staveb pohybuje kolem 30 cm, u pasivních domů však přesahuje i 40 cm. Co se týče životnosti, máme již nyní zkušenost, že i po 50 letech je izolace téměř ve stejné kondici jako na počátku a vyrovná se tak životností zbytku stavebních materiálů použitých na stavbě.

Na co si dát pozor?

  • Vybírejte materiál od tradičních výrobců – systém ISOVER X-Tram nabízí nové inovované řešení
  • Nechte si poradit s výběrem – naše Centrum obchodní a technické podpory je tu pro vás
  • Zvažte i reference svého okolí – není nad osobní doporučení

Vystačím si na montáž izolace sám?

Pro dosažení optimální kvality je nutná zkušenost s výškovými pracemi a demontáží a montáží krytiny. Takovouto odbornou činnost, kde postupy jsou základem, je určitě potřeba svěřit profesionálům. Rekonstrukci je ideální plánovat na letní období a pravidelně sledovat předpověď počasí, aby z důvodu deště nedošlo k zatékání. 

 

Systém X-TRAM

ISOVER vyvíjí nadkrokevní systém více než 10 let, výsledkem je nyní inovovaný systém ISOVER X-Tram, který zajistí kromě základních vlastností také nehořlavost a dobrou akustiku. Tu oceníte zejména v letních měsících – když vám bude v noci pršet na střechu, neuslyšíte dopadající kapky deště. Systém je velice jednoduchý a rychlý na montáž, a hodí se jak na rekonstrukce, tak na novostavby. Navíc si poradí i se zatížením větrem nebo třeba sněhem. 
 

Udržitelnost

Návratnostnost energie dané na výrobu oproti energii, kterou bychom protopili, se pohybuje v řádech jednotek měsíců. Navíc u systému X-TRAM vznikají minimální prořezy a zbytky materiálů se dají použít na vyplnění nedokonalých tvarů při montáží, případně je možnost je recyklovat. 

Jak postupovat v případě zájmu o nadkrokevní izolaci

Na našich webových stránkách najdete veškeré potřebné informace od katalogů a produktů až po odborné články a kontakty. V případě zájmu o systém X-TRAM je možné se obrátit na Centrum obchodní a technické podpory nebo popřípadě přímo na regionálního zástupce podle místa stavby. Systém X-TRAM se dá koupit ve všech stavebninách, které mají skladem produkty ISOVER. 

Po dodání podkladů vám zcela zdarma vytvoříme kalkulaci zahrnující statiku a výčet jednotlivých komponentů na realizaci dané stavby a následně vám doporučíme spolehlivou realizační firmu, nebo proškolíme tu, kterou si sami vyberete.

Mám zájem o kalkulaci