Praxe z gauče
5 min

Jak zateplit podkroví, aby v interiéru zůstaly viditelné trámy

Problém s přehříváním podkroví v letních měsících a chlad v zimních je častým problémem podkrovních bytů. Zjistěte, jak tyto problémy vyřešit a zároveň ponechat v interiéru viditelné trámy.

Podkrovní domácnosti často řeší problém příliš nízkých nebo naopak příliš vysokých teplot. V létě se vám v bytě teplem roztékají svíčky a v zimě si připadáte jak na Sibiři. Na problematiku izolaci v podkrovních domácnostech se v pořadu Praxe z gauče podívala Dagmar Kopečková společně s hosty z divize Isover společnosti Saint-Gobain, produktovým manažerem Tomášem Pirklem a vedoucím technické podpory Ing. Karlem Sedláčkem, Ph.D.

 

Na co si dát pozor při výběru izolace

  • Vybírejte materiál od tradičních výrobců
  • Ideální je, pokud vám už výrobce poradí s výběrem - COP
  • Zvažte i doporučení a reference svého okolí

 

Co je dobré znát, než se pustíte do výběru izolace.

Jaký je rozdíl mezi skelnou a kamennou vlnou?

Jak kamenná, tak skelná vlna jsou minerální izolace. Zda se jedná o výrobek ze skelné nebo kamenné vlny není příliš důležité, co je ale důležitější, v obou případech máme různé třídy výrobků od těch nejkvalitnějších po ty standardní a tomuto byste měli věnovat pozornost.

 

Jakou tloušťku izolace zvolit?

Zvolená tloušťka také závisí na kvalitě zvolené izolace, ale standard je dnes na úrovni 30 cm u běžných staveb, ale např. u pasivních domů dosahuje tloušťka izolace i přes 40 cm.

 

Jaká je životnost izolace?

Máme již nyní zkušenost, že i po 50letech je izolace téměř ve stejné kondici

Jak vybrat tu správnou izolaci šikmé střechy?

Vybrat správnou izolaci nemusí být nutně oříšek. Máte 2 základní možnosti a to izolace šikmé střechy z interiérové strany nebo exteriérové strany.

Nevíte si rady s volbou správného řešení? Vyzkoušejte našeho průvodce výběrem izolací

Proč zvolit nadkrokevní systém izolace šikmé střechy?

Zachováte viditelné trámy v interiéru

Nadkrokevní systém ISOVER X-Tram se provádí z exteriéru.

Nezmenšíte obytný prostor

Protože se veškerá izolace dává z exteriérové strany, nezmenšujete si tak obytný prostor v místnosti

Jednoduše dosáhnete i vyšších tlouštěk izolace

U izolace z exteriéru nejste tolik omezeni, jako při izolaci šikmé střechy z interiérové části. Můžete tedy pohodlně izolovat až do tlouštěk xy.

Je vhodný pro novostavby i rekonstrukce

Navíc při většině rekonstrukcí se nemusíte nikam stěhovat, protože sundáváte jen krytinu.

zo

Stačí zvolit tradičního výrobce, který působí na trhu delší dobu a má široké portfolio produktů. V rozhovoru se paní Dagmar Kopečková obrátila na hosty se zajímavým dotazem, který zajímá většinu z nás, zda izolace neohrozí trámy. Specialisté ale sebevědomě ujišťují, že zateplení není problém udělat i nad krokvemi, takže pokud se bojíte izolace kvůli možnosti ohrožení trámů, nemáte k tomu důvod. Jestli navíc zvolíte kvalitní minerální izolace, máte jistotu, že i po 50 letech bude v téměř stejné kondici jako při její montáži. Životnost izolace totiž vydrží v budově po životnost budovy.

Jak izolovat šikmou střechu, zachovat trámy v interiéru a nezmenšit obytný prostor.

Vystačím si na montáž izolace sám?

Rozhovor pokračoval polemizováním o tom, zda by odborníci doporučili montáž izolace svěřit specialistům, nebo se do toho může člověk pustit svépomocí. Dobrali se výsledku, že pro dodržení kvality nejen materiálu ale hlavně práce, musí mít osoba zkušenosti s výškovými pracemi, demontáží a montáží krytiny. Tudíž u odborné činnosti jako je tato, kde postupy jsou základem, je určitě potřeba svěřit ji profesionálům. Navíc aby nedošlo například k zatékání, je potřeba s rekonstrukcí počítat v letním období a pravidelně sledovat počasí. Pro zabránění zátoku je nutné při demontáži krytiny ihned použít parotěsnou folii Vario, která zajistí nezatékání a v zabrání možnému procházení vodních par do konstrukce a následné kondenzaci.

Zvládne systém X-TRAM i netypické oblasti?

Nadkrokevní izolace vám obstará nejen tepelnou pohodu, ale v případě systému ISOVER X-TRAM zajistí také nehořlavost a dobrou akustiku, takže když vám bude v noci pršet na střechu, neuslyšíte dopadající kapky deště. Systém je velice jednoduchý a rychlý na montáž, a hodí se jak na rekonstrukce, tak na novostavby. Navíc si poradí také v netypických oblastech zatížené větrem nebo třeba sněhem. Mezi další výhody systému X-TRAM pak spadá například i difúzní výhoda, kdy v zimě střešní konstrukce nasaje vlhko a v létě je schopná proschnout.

Je materiál šetrný k životnímu prostředí?

V neposlední řadě paní Dagmar Kopečková položila důležitou otázku, zda je materiál využitý pro montáž izolací šetrný k životnímu prostředí. Odpověď některé možná překvapí, protože návratnost energie dané na výrobu oproti energii, kterou bychom protopili, se pohybuje v řádech jednotek měsíců. Navíc u systému X-TRAM vznikají minimální prořezy a zbytky materiálů se dají použít na vyplnění nedokonalých tvarů při montáží, případně je možnost je recyklovat.

Kde nás kontaktovat?

Na webových stránkách najdete veškeré potřebné informace od katalogů a produktů až po odborné články a kontakty. V případě zájmu o systém X-TRAM je možné se obrátit na centrum obchodu a technické podpory nebo popřípadě přímo na regionálního zástupce podle místa stavby. Systém X-TRAM se dá koupit ve všech stavebninách, které mají skladem produkty ISOVER, nebo přímo na e-shopu, kde se dodání pohybuje od 5–10 dnů v závislosti na počtu komponentů daného systému. Po dodání podkladů vám zcela zdarma vytvoříme kalkulaci zahrnující statiku a výčet jednotlivých komponentů na realizaci dané stavby a následně vám doporučíme spolehlivou realizační firmu, nebo proškolíme tu, kterou si sami vyberete.

Montážní postup pro nadkrokevní systém ISOVER X-Tram

Shrnutí - nehořlavost, akustika, ochrana před vlhkostí, pro jaké stavby je systém vhodný, kalkulace, udržitelnost

Studio, shrnutí - kontakty, kalkulace, technická podpora, doba a způsob dodání

Situace, vše je jak má být?