Tepelná izolace

Montážní návod: Jak na zateplení fasády pomocí Isover GreyWall

Optimální tepelnou izolaci domu zajistí polystyren Isover GreyWall. Poznáte ho podle tmavě šedé barvy, kterou způsobuje grafitová příměs. Díky grafitu má Isover GreyWall lepší izolační vlastnosti než klasický bílý polystyren – dokáže totiž účinně odrážet teplo zpátky k jeho zdroji. 

A jak se s ním správně zatepluje? To se dozvíte ve videu od Svépomocí.cz:

Montážní postup:

Příprava podkladu
Příprava podkladu

Před samotnou montáží izolace je potřeba cihlovou stěnu důkladně očistit.

Řezání desek
Řezání desek

Hned po úklidu stěny můžete začít s naměřením velikosti první EPS desky. A to tak, aby se dodržela skladba desek na vazbu.

EPS desky řežte nožem na izolace, nebo odporovou řezačkou – ta je přesná, a navíc se s ní pracuje rychleji a snadněji než s nožem.

Lepicí hmota
Lepicí hmota

Rozmíchejte v nádobě lepicí směs s vodou v poměru podle návodu od výrobce. A pokračujte nanesením lepidla na EPS desku. Ideální provedení je v podobě celistvého rámečku po obvodu desky, do jeho středu pak ještě přidejte několik „terčů“ lepidla.

Pamatujte, že lepidlo by po nalepení izolace na stěnu mělo tvořit asi 40 % plochy dané EPS desky.

Nalepení izolace na stěnu
Nalepení izolace na stěnu

Postupně nalepte izolaci na stěnu. Vždy při tom vodováhou zkontrolujte rovinnost nalepených desek. Korekce stačí provést lehkým poklepáním pomocí gumové paličky.

Kotvení desek
Kotvení desek

Lepidlo dostatečně vytvrdlo a teď je čas na kotvení EPS desek. To se provádí ideálně zápustnou montáží se speciálními talířovými hmoždinkami.

Nejdříve skrz izolační vrstvu provrtejte do stěny otvor pro hmoždinky. Na stejných místech pak vyfrézujete otvory pro zápustnou montáž.

Vložení hmoždinky
Vložení hmoždinky

Vložte do vyvrtaného otvoru natloukací hmoždinku a zatlučte její trn. Ve finále stačí už jen polystyrenovou zátkou zakrýt vyfrézované prohlubně s talířky hmoždinek.

Tipy a triky od profíků: 

- Vznikly vám mezi deskami malé mezery? Utěsníte je snadno pomocí PUR pěny. V případě, že jsou mezery širší než 3 mm, bude vhodnější vyplnit je EPS přířezem.

- Izolaci Isover GreyWall při stavbě zakrývejte. Kvůli své tmavé barvě se na přímém slunečním světle více zahřeje, čímž může dojít k elastické deformaci.

- Používejte výhradně kvalitní certifikovaná lepidla. V opačném případě by se kvůli grafitové příměsi v deskách mohla snížit přídržnost podkladu a izolantu.