4 minutes min

SAINT-GOBAIN DODÁ MATERIÁLY PRO PRVNÍ ČESKÝ SOBĚSTAČNÝ DŮM!

Český soběstačný dům je organizace, která vznikla před čtyřmi lety jako skupina nadšenců pro šetrné budovy. Každý rok organizuje stejnojmennou celostátní soutěž pro studenty architektury a stavebnictví, kteří navrhují soutěžní koncepty různě energeticky soběstačných a úsporných budov. Jejím dlouhodobým cílem bylo takovou budovu skutečně postavit. Záměr se podařilo dovést k realizaci a skupina Saint-Gobain, jako mnohaletý propagátor šetrných budov, u toho nebude chybět.  

Saint-Gobain dodá materiály pro první český soběstačný dům!

Organizace Český soběstačný dům se pustila do přípravy reálné výstavby dvou propracovaných, veřejnosti otevřených ostrovních (off-grid) domů, tedy staveb, které nejsou napojeny na žádné inženýrské sítě, jsou plně soběstačné, dodávají dostatek energie pro osvětlení, vytápění a celkový provoz. Navíc bez jakýchkoliv kompromisů k pohodlí uživatelů.

Dva malé rodinné domky o rozloze 100 metrů čtverečních působí jako běžné stavby. Po bližším pohledu si ale všimnete odlišností, které napoví, že tady jde o něco speciálního.

Jižní části střech budou kompletně osazeny estetickou fotovoltaikou, kolem domů bude rozvedený důmyslný systém pro svod dešťové vody do podzemní nádrže, a pokud byste měli tu možnost podívat se dovnitř technické místnosti, objevíte zde lithium-železo baterii o kapacitě 20 kilowatthodin.

Nejenže domy nebudou připojené k elektrické síti,  tak  navíc nevyužívají žádné inženýrské sítě, jako je vodovod či kanalizace. Sen pro každého, kdo se chce stát zcela svobodným, nezávislým na centralizované výrobě elektřiny a dalších zdrojích.

Saint-Gobain dodá materiály pro první český soběstačný dům!

Při přípravě konceptu se velice brzy ukázalo, že skutečně komplexní a komfortní řešení energeticky soběstačných budov, od umístění na pozemku a volby materiálů, přes individualizovaný výběr technologií až po jejich vzájemné propojení a uřízení je v ČR naprosto nedostatkovým zbožím a především velkou výzvou.

Proto vznikl pečlivě sestavený tým odborníků a odborných partnerů, kteří společně tuto realizaci koncipovali a vyvinuli i vlastní systém řízení pro energeticky soběstačné stavby. Tento systém je srdcem celého domu a bez něj by nebylo vůbec reálné soběstačný dům postavit. 

Saint-Gobain dodá materiály pro první český soběstačný dům!

Dalším důležitým prvkem jsou pochopitelně stavební materiály. V tomto ohledu přispěla nemalou měrou Skupina Saint-Gobain. S projektanty, kteří dům navrhovali, již v projektové fázi úzce spolupracoval Ing. Petr Antl a doporučil jim k realizaci vhodné konstrukce, které zabezpečí tepelný komfort, snižují energetickou náročnost a zlepšují i další parametry domu jako je například jeho akustika.

Základem domu je konstrukce z cihelných bloků, tu doplňují materiály Weber, ISOVER a Rigips. V domě tak naleznete materiály ISOVER pro izolace základů, fasády, podhledů, podkroví a podlah.

Dále pak sádrokartony Rigips pro zaklopení podkroví, výstavbu příček nebo sádrové omítky Rimat v interiérech. Vše doplňují fasádní systém s chytrou omítkou, hydroizolace, lepidla,  nivelační a podlahové hmoty Weber.

První soběstačný dům by měl být s podporou Skupiny Saint-Gobain dostavěn již v roce 2020 poblíž Českého Krumlova.

Saint-Gobain dodá materiály pro první český soběstačný dům!

PAVEL PODRUH je zakladatelem a otcem celého projektu, svým nadšením dokázal strhnout celou řadu odborníků a partnerů, kteří jeho nápad podpořili. Mezi ně patří i Saint-Gobain.

Za svou práci získal cenu:

Manažer roku 2017

Cenu OSN za společenskou odpovědnost

European Sustainable Energy Award 2018

(nejvyšší ocenění Evropské komise, kategorie: inovace v energetice)

 

Svou činností působí jako akcelerátor moderních technologií založených na obnovitelných zdrojích.

 

Pavel k projektu dodává:

„Veškerou elektrickou energii vyrobí 10kWp solárních panelů, které jsou přímo integrovány do střešní skladby. Elektřinu si uložíme do 22KWh bateriového packu složeného z lithiových článků. Pro odborníky konkrétně z vysoce stabilní a kvalitní technologie LiFePO4. Energetické řešení je počítáno tak, abychom byli schopni komfortně překonat zimní období a je rozděleno do 4 různých větví, z nichž ta primární musí fungovat vždy a ostatní jsou řekněme nadstavby. Takže vždy musím svítit, vždy musím topit, a hlavně mít vodu.

Celý energetický systém sestavil Michal Klečka, spolumajitel společnosti GWL Power, která je jedním z největších distributorů lithiových baterií v Evropě. Díky tomu máme po boku opravdu špičkové lidi, kteří mají zkušenost z tisíců projektů po celém světě. Máme štěstí.

Teplou vodu nám bude většinu léta vyrábět také solární energie a k té se bude postupně přidávat teplo z automatického kotle na peletky. Ten disponuje navíc Stirlingovým motorem, jenž zároveň z tepla ještě vyrábí elektrickou energii a dobíjí baterie.

Vodu budeme čerpat z vrtu na pozemku, několikrát ji v domě využijeme, včetně té dešťové, kterou budeme kromě jiného splachovat a na konci máme bio ČOVku. Celý vodní management a technologické řešení vody navrhla a dodává firma Envi-Pur.

Důležité je asi ještě jednou říct, že dům skutečně fyzicky nebude napojen na žádnou přípojku, je to taková naše úmyslná technologická výzva. Výzvy budí lidskou představivost.