Izolační inspektoři 1

Odhalení chyb při aplikaci parozábrany

Ve 3. díle odhalí Eva a Viktor nejčastější příčiny plesnivých zdí i izolace. Jde především o chyby při aplikaci parozábrany.

Jak se vyhnout chybám při práci s parozábranou?
Vyberte materiál, který pomůže konstrukci zbavit se vlhkosti po celý rok

Zateplování střechy by mělo být odolné. Dlouhá životnost zateplení spočívá ve dvou věcech – kvalitním provedení a dobrých materiálech. V konstrukcích je zcela klíčové vyřešit jejich vlhkostní režim a to tak, abyste eliminovali možná rizika vzniku plísní. 

V případě parozábrany je takovým materiálem Isover Vario® XtraSafe. Jedná se o parozábranu, která mění své vlastnosti během roku v závislosti na relativní vlhkosti vzduchu uvnitř a vně budovy.

Dejte si pozor na spoje a narušení parozábran

I když použijete ten nejkvalitnější materiál, ale aplikaci neprovedete správně, vlhkost si pod parozábranu dokáže najít cestu. Nejčastěji se tak stane, když se parozábrana natrhne nebo pokud spoje mezi jednotlivými parobrzdami nezalepíte = parozábrana není vzduchotěsně spojená.  

I když to nemusí být na první pohled viditelné, tato chyba se projeví při poklesu venkovní teploty. V takovou chvíli se v konstrukci začne kondenzovat voda, vsákne se do krokví nebo do izolace a to se může projevit i na stěnách – začnou se tvořit mapy nebo se objeví plísně. 

Řešení tohoto problému spočívá v použití izolační pásky a tmelu, neboť jen tak v ní nebudou mezery a díry, kterými by mohla projít vlhkost z interiéru.

Kvalitní páska je odolná vůči vzdušné vlhkosti i změním teplot

V žádném případě nepoužívejte obyčejnou lepicí pásku, která rozhodně funkci parotěsné pásky nesplní a bude držet maximálně pár dní. 

Na zalepení spojů parozábrany Isover Vario® XtraSafe a také na spojení detailů poslouží systémová páska Isover Vario® XtraTape. Je to univerzální jednostranná lepicí páska, se kterou se lehce manipuluje, je voděodolná a odolná vůči UV záření. Vytváří dokonale vzduchotěsné styky a je vhodná pro novostavby i rekonstrukce a pro montáž z vnější i z vnitřní strany. 

Aplikujte dostatečnou vrstvu tmelu

Kritickým bodem zateplování je také uchycení parozábrany na stěnu. Na tuto část nepoužívejte izolační pásku, neboť její vlastnosti nejsou vhodné na utěsnění u stěn, na kterých by nemusela dobře držet. 

Na tento spoj je nejlepší použít speciální tmel. Ten vždy aplikujte v minimální tloušťce pěti milimetrů. Pokud je ho méně, může se stát, že při rozpínání a stahování materiálů vlivem změn teplot spoje popraskají a parozábrana se naruší. Správnou tloušťku zajistíte, když tmel pod parobrzdou nepřimáčknete, ale dvěma prsty přejedete podél něj.

 

Více o možných chybách se dozvíte v článku zde

Průvodce výběrem izolací pro šikmé střechy