2 min

KVALITNÍ REKONSTRUKCÍ ZHODNOTÍTE SVŮJ MAJETEK

Cena, kterou znalec určí, nemusí vždy odrážet aktuální hodnotu, kterou by nemovitost na trhu měla. Odhadní cena je totiž stanovena na základě závazných indexů a koeficientů, kterými se znalec řídí. Jejich hodnoty pravidelně upravuje Ministerstvo financí na základě dat od Českého statistického úřadu. Protože však trh nečeká a mění se, často dochází k nesouladu mezi posudkem a reálnou aktuální hodnotou na realitním trhu. Tento odhad proto nebývá příliš přesvědčivý při jednání o prodeji nemovitosti. 

Není odhad jako odhad

V případě nabytí nemovitosti dědictvím nebo dalšími způsoby je třeba odhad ceny tržní. Zde vám postačí odhadce jako takový. Nejpreciznější služby vám však poskytne soudní znalec, ovšem jeho služby bývají nejnákladnější. Volba soudního znalce je vhodná především v případech, kdy je vyžadován znalecký posudek. V těchto případech jsou služby pouze odhadce nedostatečné, už jen proto, že nedisponuje potřebným “kulatým razítkem“. V rámci spolupráce s realitními kancelářemi se stává již dobrým zvykem, že pro tyto případy mají již své certifikované pracovníky.

Budete-li kupovat nemovitost, postačí odhad vlastní. Zde je doporučeno v první řadě porovnat obdobné nemovitosti v dané lokalitě. Poté máte dostatečné podklady pro prvotní vyjednávání. Dále je vhodné zvážit další náklady v rámci dané nemovitosti a připočíst je k ceně. Zvažte i zaplacení přístupu do cenových map, kde naleznete reálné ceny.

Bankovní odhadce vypracovává odhad nemovitosti v případě hypotečního úvěru. Zde se o nic starat nemusíte, jen si dejte pozor na výslednou zadlužitelnou hodnotu, která musí pokrýt celou cenu vámi požadovaného úvěru.