4 minutes min

JAK STAVBU ČASOVĚ NAPLÁNOVAT

Snad každý si aspoň jednou v životě představil, že se jednou přestěhuje do vlastního nového domu. Mnoho lidí se pak tento sen rozhodlo splnit. Nemálo z nich přitom narazilo. Ať už v úplném začátku koupí nevhodného pozemku, nebo při samotné stavbě výběrem špatného stavebníka. Stavební úřady v dnešní době pracují na „poloviční“ úvazek, a proto je dobré s delší dobou pro vyřízení počítat. 

Ještě než vůbec začnete, měli byste si rozmyslet, jaký dům chcete postavit.

 

Ať už jde o jeho polohu, velikost nebo částku, kterou můžete do stavby investovat, vše hraje důležitou roli. Čím lépe budete mít vše naplánované, tím snadněji vše později zvládnete. Pokud si s něčím nevíte rady, neváhejte se zeptat odborníků. I když tyto rady nebudou zadarmo, ve výsledku vám mohou ušetřit mnohem víc peněz a starostí.

Plánování je základ

Každá stavba potřebuje aspoň hrubý časový plán. Nezapomeňte, že kromě samotného stavění do něj musíte zahrnout i administrativní kroky na úřadech, projekt a další práce. Ideální je přitom začít na podzim. Do jara zpravidla máte zpravidla vše vyřešené a dům může začít růst. Velká opatrnost je na místě už při hledání pozemku. Důležité je, aby se na něm vůbec dalo stavět. Na první pohled výhodná koupě může totiž zhořknout ve chvíli, kdy zjistíte, že je na místo například vydaná stavební uzávěra. Veškeré potřebné informace vám řeknou na místním stavebním úřadě. 

Pokud máte tuto fázi za sebou, můžete se pustit do projektování. A opět buďte pečliví. Projektovou dokumentaci, která je nutná k ohlášení stavby, musí udělat autorizovaný projektant. Práci si lze usnadnit i tím, že projektant bude rovnou spolupracovat se všemi institucemi, které se mají ke stavbě vyjádřit. Jejich případné připomínky do projektu zapracuje hned a vy se tak vyhnete pozdějším problémům.

 

Správná dokumentace je základ

Samotný projekt však k ohlášení stavby nestačí. Musíte totiž ještě vyplnit speciální formulář. Dají vám ho na každém stavebním úřadě. Pokud se vám nechce z tepla domova, můžete si ho stáhnout na stránkách ministerstva pro místní rozvoj. V něm najdete také výpis všech možných příloh, které po vás stavební úřad bude chtít. V této fázi se začne vyplácet předchozí pečlivá příprava. Pokud už tedy váš projekt obsahuje připomínky například památkářů nebo ochranářů přírody, velmi pravděpodobně se vám nestane, že by stavbu zamítli nebo zásadně rozporovali. Ve chvíli, kdy máte vše vyřešené, zaneste dokumenty stavebnímu úřadu. Buď je odevzdejte na podatelně, nebo je doporučeně pošlete poštou. Důležité je mít razítko, že jste je buď odevzdali, nebo odeslali. A pokud budete mít od každého dokumentu kopii, také tím nic nezkazíte. 

Úřad by vám do čtyřiceti dní měl poslat souhlas se stavbou, společně s jednou kopií ověřené projektové dokumentace. Když vám však do třiceti dní stavbu z nějakého důvodu zakáže, musíte zažádat o stavební povolení a projít si stavebním řízením. Důvodů pro zákaz může být mnoho. Stavba může například odporovat územnímu plánu, nebo představám památkářů. Proto platí, že čím lépe  

Zbrklost může být na škodu

Nyní přichází nejkrásnější období stavby. Zatímco doteď jste řešili jen stohy dokumentů, teď už můžete sledovat, jak vám ze země roste nový domov. I když chcete bydlet co nejdříve, nic neuspěchejte a vše řešte a vybírejte s maximální pečlivostí. Ať již jde o stavební firmu nebo doplňky jako jsou okna či dveře, platí, že zbrklost vám přinese akorát potíže.  

Na závěr nezapomeňte oznámit stavebnímu úřadu, že se chcete stěhovat. Musíte to udělat nejméně třicet dní předem. Pokud nebude mít námitky, je vše v pořádku. Je ale možné, že dům přijde navštívit úředník a pokud při kontrole objeví nedostatky, musíte je odstranit. Bydlet pak můžete až ve chvíli, kdy vám přijde písemné schválení od úřadu.