3 minutes min

ISOVER ČASTOLOVICE LETOS OSLAVÍ 50 LET VÝROBY MINERÁLNÍ VLNY

První linka na výrobu čedičové izolační vlny byla v Častolovicích spuštěna v roce 1966, v nově vzniklém závodě Stavební izolace n.p. Praha. Tepelné izolace se tak v Častolovicích vyrábějí již 50 let. Historie výroby stavebních materiálů zde však začíná dříve, a to v 19. století, u vynálezu eternitu a založení továrny na výrobu dehtových výrobků.

Isover Častolovice

V roce 1899 založil v Častolovicích malou továrnu na výrobu dehtových výrobků pan Arnošt Bartoň.

 

Po první světové válce byla založena nová společnost ETERNITAS, akciová továrna dehtových výrobků a krycích hmot v Hradci Králové.

Výroba dehtových výrobků a střešních krytin byla rozšířena také o břidlici, dále se v této společnosti rafinoval dehet, pryskyřice, vyráběl asfalt a asfaltová lepenka, izolační desky a dehtové oleje, umělé krytiny, a současně také ETERNITAS prováděl i stavby včetně pokrývačských prací.

V této době byla továrna velmi úspěšná, zaměstnávala 558 dělníků a například zavedla vyškolení pokrývačských mistrů zdarma, čímž došlo ke snížení počtu stížností a reklamací na stavební práce až o 90 %

isover-castolovice-50-let-vyroby-cernobila-fotka

Znárodnění 

V roce 1945 byla společnost znárodněna a začleněna do Eternitových závodů, n.p. Praha.

 

Dne 1. července 1965 byla výroba eternitových krytin v rámci tehdejšího socialistického hospodářství změněna na minerální plstě. Vznikl nový závod Stavební izolace n. p. Praha - došlo k přestavbě výrobní linky a během roku 1966 se podařilo zcela zprovoznit první linku na výrobu minerálních izolací.

Roku 1978 byla postavena nová výrobní hala a instalována linka na výrobu lamelových skružovatelných pásů. 

Výroba izolací z minerálních vláken dále pokračovala, výrobní kapacita závodu byla v roce 1987 rozšířena instalací druhé linky ČA II a byla zahájena výroba tzv. orlických silikátů (orsilu).

Privatizace a současnost

Po privatizaci státního podniku Orsil Častolovice přibyla nová linka ČAIII. Se vstupem zahraničního kapitálu koncernu Saint-Gobain v roce 1996 postupně došlo k rekonstrukci výrobních linek ČA I a ČAII. 

V následujícím období byl postaven nový sklad izolačních materiálů, zbourána a přemístěna administrativní budova i jídelna a závod byl celkově rozšířen, čímž se zvýšila i výrobní kapacita.

V roce 2002 byla nainstalována první linka na výrobu produktů pro pěstování rostlin Cultilene. Následně v roce 2010 společnost převzala výrobu polystyrenu s výrobními závody v Lipníku nad Bečvou a v Českém Brodě.

Od roku 2012 je pak Divize ISOVER součástí akciové společnosti Saint-Gobain Construction Products CZ a.s.

isover-castolovice-50-let-vyroby-ilustrativni