O PENÍZE JDE AŽ NA PRVNÍM MÍSTĚ

Realitní trh se na několik měsíců prakticky zastavil. Přitom je nyní ideální doby pro koupi nemovitosti a její rekonstrukci. Koupě bydlení je během na mnoho let a během nich se nesmí klopýtnout ani zaváhat. Za vše se draze platí. K získání rodinného domku je většinou zapotřebí využít kromě svých prostředků i všech možností, které poskytují finanční instituce. Pokud dáme stranou sice nejméně zavazující alternativu, kterou je složení peněz v hotovosti, pak se licituje mezi hypotékou stavebním spořením a úvěrem. V praxi dochází k provázání všech možností.
Jestliže si nejste jisti, kolik peněz na následnou rekonstrukci budete potřebovat, můžeme vám doporučit konzultaci na odborném webu NejRemeslnici.cz, kde vám dokážou potřebné náklady velice kvalifikovaně na základě vašich potřeb, spočítat.
Jaké máme možnosti financování stavby?
Drtivá většina lidí sáhne při financování bydlení po hypotéce. Není se čemu divit, jelikož se jedná o dlouhodobý účelový úvěr, který byl za tímto účelem stvořen. Hypoteční úvěry se vyznačují především velmi dlouhou dobou splatností pohybující se kolem 30 i více let. Splátky se pohodlně rozloží, a dlužník je tak schopen splácet. Aktuální úrokové sazby se pohybují těsně nad hranicí 3 %. Určitě je ale dobré volit především spolehlivého poskytovatele, přičemž po uplynutí fixační lhůty lze banku změnit.
Hypotéka
Pro koho je určený hypoteční úvěr?
Jaké jsou typy hypoték a jak se od sebe liší?
V čem spočívá podstata správného výběru hypotečního úvěru?
Kdo může požádat a jaké kroky je nutno absolvovat při žádosti?
Vše může být snadnější a jednodušší, když budete mít v tomto směru jasno.
Hypotéka je dlouhodobý úvěr, jehož splacení je zajištěno zástavním právem k nemovitosti na území ČR. Jde o produkt, jenž je poskytován ze strany finanční společnosti a je určen právnickým i fyzickým osobám. Zpravidla je zástavou financovaná nemovitost, což však není podmínkou, lze ručit i jiným objektem.
Hypotéky jsou spláceny prostřednictvím regulérních měsíčních splátek dle dohodnutého kalendáře. Od toho se odvíjí hypoteční úvěr dle typu splácení. I když primárním účelem je financování stavby, nákup nemovitosti či rekonstrukce, existuje více typů hypoték, některé lze využít i neúčelově.
Typickým znakem a hlavní předností hypotéky je, že při její dlouhodobosti je možné dosáhnout nízkého úročení.
Hypotéka dle typu splácení
Anuitní splácení
Klient v tomto případě splácí stále stejnou částku po celou dobu splácení, mění se však výše splaceného úroku a jistiny. Ze začátku klient splácí ve vyšší míře úroky, to však plynule přechází a v pozdější etapě naopak klient splácí více z jistiny.
Degresivní splácení
V tomto případě je splátka vyšší v prvních letech splácení a postupem času dochází k postupnému snížení. Oproti anuitnímu typu se rychleji splácí jistina. Tento druh splácení nenabízejí všechny společnosti.
Progresivní splácení
Jedná se o opak degresivního typu, tj. z počátku jsou nízké splátky, které se postupně zvyšují.
Hypotéka dle typu úročení
S odloženou splátkou jistiny
Někdy se také nazývá jako kombinovaná hypotéka, neboť tento druh hypotéky je kombinován s dalším finančním produktem, jako je například stavební spoření, životní pojištění, penzijní připojištění apod. Klient platí po celou dobu splácení jen úroky, nesplácí jistinu, až ve chvíli, kdy se uspořená částka rovná jistině, je možné hypoteční úvěr jednorázově splatit.
S fixací úrokové sazby
Jedná se o úvěr, jenž je úročen fixní hypoteční sazbou po celé období, které si klient zvolí. Může se jednat o 5, 10, 15, 20 let apod. Jestliže je zvolena desetiletá fixace, v následujících deseti letech je zajištěn stejný úrok, jako byl v době, kdy byla hypotéka získána.
S plovoucí sazbou neboli float
Pro tento typ je typické, že jeho sazba je fixována na relativně krátkou dobu, zpravidla se jedná o rok.