- Energeticky udržitelné bydlení

ELEKTŘINA
Ten, kdo má realizaci rozvodů za sebou, tak už ví, jak je nepříjemné bourat to, co se pracně postavilo. U vápenopískových cihel je možné využít vnitřních otvorů jednotlivých cihel k protažení elektrických kabelů, pak se tomuto bouracímu kroku takřka vyhnete. Nicméně je to opět o precizní přípravě projektu a hlavně pak dohledu nad samotnou realizací na stavbě.
V Multi-Komfortním domě se rozvody elektřiny realizovaly klasickým způsobem, tzn., že musely být ve zdech připraveny otvory pro instalaci rozvodů v případě stěn z vápenopískových cihel. U monolitických stěn byly rozvody vedeny po stěně a budou zaklopeny sádrokartonovými předstěnami.
V pasivním domě je potřeba dbát na detaily, eliminovat místa oslabení obálky domu a připravené otvory ošetřit tak, aby nedocházelo k úniku vzduchu. Elektrické krabice se tak např. vsazují do sádry a prostupy skrz obálku domu jsou ošetřený speciální páskou a tmelem.
Samotné rozmístění vypínačů, zásuvek, samotných rozvaděčů vždy záleží na potřebách a požadavcích investora.
V případě instalací doplňkových technologií je potřeba od daného výrobce/dodavatele zjistit požadavky na přípravu elektřiny, a to nejlépe ještě před samotným započetím těchto prací. V tomto domě se společně s běžnými rozvody realizovala příprava pro venkovní žaluzie a podlahové elektrické vytápění.
VODOVOD A KANALIZACE
Z hlediska optimalizace rozvodů je dobré při tvorbě projektu myslet na to, abychom měli vodu a kanalizaci pokud možno více v domě centralizovanou. Tzn., aby byla např. koupelna či technická místnost v blízkosti kuchyně atd. Samotné řešení a rozmístění rozvodů vychází opět z požadavků investora.
Právě v době realizace rozvodů a je nezbytné dbát na detaily a zajistit veškeré prostupy a přívody. V této fázi může být obálka domu znehodnocena, což by mohlo mít za následek zásadní ovlivnění výsledku blower door testu.
Případné dotazy zasílejte na .
















