4 minutes min

KONFERENCE DŘEVOSTAVBY V PRAXI 11

Jedenáctý ročník stále populárnější odborné konference Dřevostavby v praxi hostil ve čtvrtek a pátek, 19. a 20. října 2017, již tradičně hotel Skalský dvůr na Vysočině.

Konference Dřevostavby v praxi 11

Třebaže v nezvyklém termínu a za ještě nezvyklejších teplot babího léta, sešlo se na konferenci přes 300 účastníků sdílejících společné téma – dřevostavby. Ranní registrace proběhla v bleskovém tempu a kromě drobných pozorností v účastnických taškách letos všichni účastníci obdrželi zdarma sborník ve formě speciálního vydání tištěného magazínu homoPROFIS. Kompletní sborník je také volně dostupný na stránkách PROFISportal.cz, kde se budou postupně publikovat videa zaznamenaných přednášek.

Úvodní slovo tentokrát patřilo Jiřímu Provázkovi, který zde reprezentoval Generálního partnera, Saint-Gobain Construction Products CZ a.s., Divizi Rigips. Byl to právě on, kdo stál u zrodu této konference před jedenácti lety a v tomto duchu také pozdravil zaplňující se sál. Zahájení konference se bohužel nemohl zúčastnit Petr Kuklík z Univerzitního centra energeticky efektivních budov ČVUT v Praze. Svou účast byl donucen nečekaně zrušit, díky narychlo svolanému jednání ve Stuttgartu, týkajícího se přípravy 2. Generace Eurokódů.
Program byl opět velmi nabitý. Po oba dny prováděla účastníky náročným programem půvabná Petra Pacáková, která pomohla vykouzlit neformální a přátelskou atmosféru a jejíž vtipné a trefné glosy zpestřily průběh celé akce. Jí i dvěma technikům u moderátorského stolku patří velké díky za hladký průběh hlavního programu.

První přednáškový blok se zaměřil na problematiku difuzně otevřených a uzavřených skladeb obvodového pláště. Tento blok otevřel svým krátkým výstupem hlavní organizátor akce, Standa Müller, který upozornil na to, že celá problematika je zbytečně nafouknutou bublinou a v konečném důsledku toto členění nikomu neprospívá. Zásadní je, aby byly stavby navrhovány a realizovány kvalitně.

Druhé téma zaměřené na zkušenosti ze stavební praxe otevřel Patrik Zamazal. Podělil se o své čerstvě nabité zážitky z letní cesty po Austrálii a pomohl všem uvědomit si, že inspiraci můžeme najít kdekoliv. Stačí se jen dívat.

Poslednímu bloku prvního dne dominovalo téma komfortního a úsporného bydlení, které navazovalo i ranním blokem druhého dne. Ve čtvrteční podvečer vystoupil Josef Chybík na téma „Interní prostředí v energeticky úsporných domech“, přesvědčil nás o tom, že bydlení v pasivním standardu dokáže splnit očekávání nejen mladé generace, ale také seniorů.

Večerní program byl jako obvykle pestrý a každý z účastníků si našel to své. Klidnější povahy zaujalo vyprávění Rudolfa Krautschneidera z jeho plaveb po celém světě. Adrenalin naopak proudil při turnaji ve stolním fotbálku pro osm hráčů, kde osm týmů bojovalo o první cenu, únikovou hru, v hodnotě 1 500 Kč. Na prvním místě se nakonec umístil neporažený „Tým Rigips“, který se však velkoryse vzdal ocenění ve prospěch ostatních týmů. Zlaté medaile v podobě jedinečného piva z dílny Pivovar Matuška nakonec obdrželi všichni finalisté.

Novinkou večera byla virtuální realita, kterou dvěma stanovišti zajistila společnost VR SPACE. Účastníci si mohli vyzkoušet na vlastní kůži neuvěřitelně skutečnou simulaci pohybu v rodinných domech anebo v pozdějších hodinách svoji odvahu při chůzi na vrcholu mrakodrapu. Závěr patřil rytmu hudby, klasické tečce za společenským večerem.

Páteční ranní blok otevíral Tomáš Krupa zamyšlením nad smysluplností investic do energeticky pasivních domů. Na něj navázal zástupce Jakuba Hrbka ze Státního fondu životního prostředí ČR Martin Kotěra, který po své přednášce vedl workshop na stejné téma, a to „Nová zelená úsporám“.
Vliv zelených střech na provoz rodinných domů nám představil Karel Sedláček a pátý blok uzavřel neskutečně rychlý a věrohodný vizualizační program Lumion pod taktovkou Ondřeje Valacha.

Závěrečný, šestý blok se z části věnoval stavební praxi na různá témata jako například povlakové izolaci (Petr Lolek), řasám a plísním na ETICS (Martin Jirků) nebo bezpečným a funkčním komínům (Miroslav Drobník). Téma zaměřené na změny v požární bezpečnosti staveb dle ČSN 73 0810 a další legislativy přednesla svým osobitým způsobem Ivana Nohová, která první den konference vedla také vlastní workshop o kontrolách staveb a dokladu o stálosti vlastností stavebního výrobku. Konferenci uzavřel Lukáš Velebil s přednáškou Petra Kuklíka, který se bohužel nestihl ze Stuttgartu vrátit.
Organizátoři konference Dřevostavby v praxi jsou již známí neustálým rozvíjením celé akce, a proto jim velmi záleží na zpětné vazbě. Tomu odpovídalo i množství hodnotných cen, které si odneslo na čtyři desítky účastníků za slosované dotazníky spokojenosti.


Chtěl bych poděkovat všem, kteří se na skvělém průběhu akce podíleli. Ať už to byli organizátoři, účastníci nebo partneři, všichni se postarali o to, aby tu byla pohoda a výborná atmosféra“, uzavřel hodnocení konference její organizátor a odborný garant, Standa Müller z PROFISportálu.