Izolace příček a předstěn

Izolace příček a předstěn

Izolace příček a předstěn

Akustickou a tepelnou pohodu bydlení často narušuje nedostatečně izolovaný interiér.

 

Co získáte izolací příček a předstěn?

Příčky rozdělují interiér na jednotlivé místnosti a mají hlavně estetickou funkci. Pokud ale nejsou vhodně izolovány, dochází mezi místnostmi k výraznému přenosu hluku. Jinak řečeno – slyšíte každé slovo z vedlejšího pokoje či bytu.

Vhodně zvolená izolace tomu dokáže zabránit. A pokud jde o předstěny, ty se staví nejčastěji právě za účelem odhlučnění. Jedná se o konstrukce, které se montují pouze z jedné strany místnosti ke stávající stěně.

K izolaci příček a předstěn se nejčastěji používá minerální izolace. Vyznačuje se totiž skvělou vzduchovou neprůzvučností, což znamená, že velmi dobře tlumí hluk. Navíc zvyšuje požární odolnost konstrukce, protože je nehořlavá (třída reakce na oheň A1).

Nabídka minerální izolace

A co tepelná izolace?

I tu vám zařídí minerální vlna. Tepelná izolace příček však nebývá primárním požadavkem, protože rozdíly teplot mezi jednotlivými místnostmi nebývají tak velké. Oceníte ji spíš v případě, kdy stěna rozděluje obytnou místnost a studený, nevytápěný prostor, například chodbu.

Minerální izolace + sádrokarton = dokonalé odhlučnění

Ideální kombinaci pro odhlučnění představují sádrokartonové příčky vyplněné minerální izolací. Takový systém funguje jako jeden celek a výrazně omezí přenos zvuku mezi místnostmi. Zatímco sádrokartonové desky odráží nadbytečný hluk, zbylou část zvuku pohlcuje jádro z minerální izolace.

Lehké sádrokartonové příčky s minerální izolací mají ještě další výhodu: Oproti zděné variantě jsou mnohonásobně tenčí, a to při zachování stejných akustických parametrů. Přesvědčte se sami – na obrázku níže najdete srovnání vzduchové neprůzvučnosti příček z různých materiálů.

Praktický příklad srovnání akustických parametrů různých příček

Sádrokartonová příčka

a) R-CW 75, opláštění 1x MA (DF)12,5 mm, minerální izolace tl. 60 mm (celková tloušťka: 100 mm)
Rw = 50 dB

b) R-CW 75, opláštění 2x MA (DF)12,5 mm, minerální izolace tl. 60 mm (celková tloušťka: 125 mm)
Rw = 59 dB

Cihlová příčka

a) pálená děrovaná příčkovka tl. 80 mm s vápenocementovou omítkou tl. 10 mm a stěrkou (celková tloušťka 100 mm)
Rw = 40 dB

b) pálená děrovaná příčkovka tl. 115 mm s vápenocementovou omítkou tl. 10 mm a stěrkou (celková tloušťka 135 mm)
Rw = 47 dB

Pórobetonová příčka

a) pórobetonová příčkovka tl. 100 mm omítnutá stěrkou se štukem (celková tloušťka minimálně 110 mm)
Rw = 39 dB

b) pórobetonová příčkovka tl. 125 mm omítnutá stěrkou se štukem (celková tloušťka minimálně 135 mm)
Rw = 41 dB

Jak je vidět, i přes nižší tloušťku vykazuje sádrokartonová příčka s minerální izolací nejlepší hodnotu vzduchové neprůzvučnosti, tedy dokáže nejlépe tlumit hluk.

Vyzkoušejte chytré aplikace

 

Kalkulátor sádrokartonových konstrukcí

Spočítejte si, kolik materiálu budete potřebovat na stavbu sádrokartonové příčky nebo předstěny. V kalkulátoru Rigips to zabere jen pár minut.

Spočítat   ➔

Kalkulátor - Rigips

 

Proč materiály Isover tak dobře pohlcují zvuk?

Správná protihluková izolace nesmí být z homogenní hmoty. Proto mají materiály Isover strukturu z dlouhých pružných vláken. Ta jsou navíc v deskách uložená tak, aby zvýšila celkovou pružnost materiálu, což ještě zlepšuje pohltivé vlastnosti. Absorpci zvuku napomáhá i optimální průřez a průměr vláken, stejně jako dlouhá životnost a stálost fyzikálních vlastností materiálu.

Kolik stojí zateplení? Poptejte orientační kalkulaci zdarma

Naši techničtí specialisté vám rádi pomohou s výběrem materiálu, spočítají jeho potřebné množství i orientační ceny a navíc vás nasměrují přímo k nejbližšímu prodejci.
Služba je zcela zdarma.

domecek

 

podpora@saint-gobain.com
+420 226 292 221

 

Chci poradit

 

Získejte ZDARMA tahák pro svou stavbu

Přihlaste se k našemu newsletteru a stáhněte si e-book plný montážních postupů a doporučení, který vás celým procesem zateplení provede krok za krokem.

 

Montážní postupy - e-book